Pohodlnější Tuono má 170 koní

vydáno 2. 8. 2013, text Jan Rameš, foto Aprilia

Přestože nová Aprilia Tuono V4 R vypadá skoro stejně jako Tuono z roku 2011, pod kapotami se odehrála spousta změn.

Záměrem konstruktérů bylo udělat motorku pohodlnější pro jízdu na silnici při zachování sportovního charakteru. Jezdec sedí na novém komfortnějším sedle, mezi nohama svírá nádrž s objemem zvětšeným na 18,5 litru a na dírách tolik neproklíná plně štelovatelné odpružení, jež je nyní standardně nastaveno na měkčí úroveň. Přední 43mm vidlice Showa je přitom úplně nová a má oddělené ladění komprese a odskoku.
Aprilia je momentálně v elektronice sériových motocyklů na absolutní špičce a Tuono není výjimkou, když má balíček aPRC (Aprilia Performance Ride Control) už v základu. Elektronika je uzpůsobena použití v silničním naháči, má samokalibrovací funkci na různé druhy pneumatik, osmistupňová kontrola trakce se dá přepínat za jízdy bez nutnosti ubírat plyn, přemapované anti-wheelie se dá nastavit do tří stupňů, tři stupně má i launch control pro ostré starty a poslední tradiční součástí aPRC je ještě quickshifter. Nové Tuono navíc dostává na svou brzdovou soustavu, nyní vpředu vybavenou monoblokovými třmeny, inteligentní ABS od Bosche, jež se opět dá nastavit do tří různých úrovní pro různou míru povoleného prokluzu a zvednutí zadního kola.
Výkonové maniaky, kteří pasou po co nejvyšším výkonu, potěší zpráva, že výkon byl zvýšen na rovných 170 koní díky jinému časování, delší sací nátrubky a těžší setrváky zase přispívají hladšímu a vyváženějšímu chodu motoru.


Články na MotoLife

 • Šeri - Modely značky Durris Bikes
 • Šeri testuje - Triumph Speed Twin 1200
 • Šeri - Durris Bikes
 • Šeri - HJC RPHA 11 s vlastným dizajnom
 • Novinka 2021 - Honda CRF1100L Africa Twin

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Magazín Motoroute
před 21 hodinami
V Rumunsku vyšel nový Lesní zákon regulující jízdu mimo silnice, ale následky pro milovníky off-roadu nejsou tak dramatické, jak bývá někdy prezentováno.
Magazín Motoroute
před 3 dny ve 22:02
Nová knížka Pavla Suchého o motorkách, které se tak úplně nepovedly...
Magazín Motoroute
před 5 dny v 0:55
Dovozce strojů CFMOTO, firma Journeyman CZ, pro sezonu 2021 výrazně navyšuje nabídku motocyklů. K již zavedeným 3 modelům v kubatuře 650 ccm v čele s bestsellerem CFMOTO 650MT a letošní novince 300NK přibude kompletně nová modelová řada s označením CL-X.
Všechny příspěvky ...