Pohodlnější Tuono má 170 koní

vydáno 2. 8. 2013, text Jan Rameš, foto Aprilia

Přestože nová Aprilia Tuono V4 R vypadá skoro stejně jako Tuono z roku 2011, pod kapotami se odehrála spousta změn.

Záměrem konstruktérů bylo udělat motorku pohodlnější pro jízdu na silnici při zachování sportovního charakteru. Jezdec sedí na novém komfortnějším sedle, mezi nohama svírá nádrž s objemem zvětšeným na 18,5 litru a na dírách tolik neproklíná plně štelovatelné odpružení, jež je nyní standardně nastaveno na měkčí úroveň. Přední 43mm vidlice Showa je přitom úplně nová a má oddělené ladění komprese a odskoku.
Aprilia je momentálně v elektronice sériových motocyklů na absolutní špičce a Tuono není výjimkou, když má balíček aPRC (Aprilia Performance Ride Control) už v základu. Elektronika je uzpůsobena použití v silničním naháči, má samokalibrovací funkci na různé druhy pneumatik, osmistupňová kontrola trakce se dá přepínat za jízdy bez nutnosti ubírat plyn, přemapované anti-wheelie se dá nastavit do tří stupňů, tři stupně má i launch control pro ostré starty a poslední tradiční součástí aPRC je ještě quickshifter. Nové Tuono navíc dostává na svou brzdovou soustavu, nyní vpředu vybavenou monoblokovými třmeny, inteligentní ABS od Bosche, jež se opět dá nastavit do tří různých úrovní pro různou míru povoleného prokluzu a zvednutí zadního kola.
Výkonové maniaky, kteří pasou po co nejvyšším výkonu, potěší zpráva, že výkon byl zvýšen na rovných 170 koní díky jinému časování, delší sací nátrubky a těžší setrváky zase přispívají hladšímu a vyváženějšímu chodu motoru.


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 12/2023
  • Masarykův okruh poprvé hostil enduro závody. Úspěšnou premiéru si nenechalo ujít 260 jezdců
  • Motorbike 11/2023
  • Motorbike 10/2023
  • Motorbike 9/2023

Příspěvky motorkářů

MotoRoute
před 5 dny v 8:31
MotoRoute 6/2023
Už teď je ke čtení v knihovně MotoRoute klubu v členské sekci na https://www.motorouteklub.cz Tištěný časopis vychází příští týden a předplatitelé ho dostanou společně s kalendářem.
Bikes.cz
13. listopadu
Motonovinky z Milána: hybrid, elektronická spojka a legendy v novém podání
Časopis Motorbike
3. listopadu
Motorbike 11/2023
Čas letí jak Alvarova Ducati 😜 a tak tu máme další, letos již předposlední vydání Motorbike. Víc se dozvíš na www.motolife.cz/.../motorbike-11-2023-motorbike-4605
Všechny příspěvky ...