Pohodlnější Tuono má 170 koní

vydáno 2. 8. 2013, text Jan Rameš, foto Aprilia

Přestože nová Aprilia Tuono V4 R vypadá skoro stejně jako Tuono z roku 2011, pod kapotami se odehrála spousta změn.

Záměrem konstruktérů bylo udělat motorku pohodlnější pro jízdu na silnici při zachování sportovního charakteru. Jezdec sedí na novém komfortnějším sedle, mezi nohama svírá nádrž s objemem zvětšeným na 18,5 litru a na dírách tolik neproklíná plně štelovatelné odpružení, jež je nyní standardně nastaveno na měkčí úroveň. Přední 43mm vidlice Showa je přitom úplně nová a má oddělené ladění komprese a odskoku.
Aprilia je momentálně v elektronice sériových motocyklů na absolutní špičce a Tuono není výjimkou, když má balíček aPRC (Aprilia Performance Ride Control) už v základu. Elektronika je uzpůsobena použití v silničním naháči, má samokalibrovací funkci na různé druhy pneumatik, osmistupňová kontrola trakce se dá přepínat za jízdy bez nutnosti ubírat plyn, přemapované anti-wheelie se dá nastavit do tří stupňů, tři stupně má i launch control pro ostré starty a poslední tradiční součástí aPRC je ještě quickshifter. Nové Tuono navíc dostává na svou brzdovou soustavu, nyní vpředu vybavenou monoblokovými třmeny, inteligentní ABS od Bosche, jež se opět dá nastavit do tří různých úrovní pro různou míru povoleného prokluzu a zvednutí zadního kola.
Výkonové maniaky, kteří pasou po co nejvyšším výkonu, potěší zpráva, že výkon byl zvýšen na rovných 170 koní díky jinému časování, delší sací nátrubky a těžší setrváky zase přispívají hladšímu a vyváženějšímu chodu motoru.


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 11/2022
  • Výměna olejového filtru motorky
  • Motorbike 10/2022
  • Motorbike 9/2022
  • Motorbike 7-8/2022

Příspěvky motorkářů

Magazín Motoroute
před 6 dny v 15:57
Nová Honda CL500 se nese v duchu bohatého retro stylu inspirovaného modely řady CL z let šedesátých a sedmdesátých.
Magazín Motoroute
20. listopadu v 19:41
CFMOTO odhalila na EICMA 2022 nové modely
Časopis Motorbike
6. listopadu
😍 Motorbike 11/2022 😍
Pomalu se chystáme na italskou výstavu EICMA, ale ještě předtím jsme si pořádně mákli na letošním předposledním vydání Motorbike 😎. Najdete v něm tradičně nejen slušnou dávku testů motorek, skútrů a čtyřkolek, ale krom dalšího třeba i reportáže ze závodů či dalších akcí, vonících benzínem. Prostě vše, o čem má správný motorkářský časopis být.
A věříme, že se vám i listopadový Motorbike (opět rozšířený na 124 stran) bude líbit! 😈
Více na www.motolife.cz/.../motorbike-11-2022-motorbike-45f4
Všechny příspěvky ...