Ve stylu hippies

vydáno 7. 8. 2014, text Víťa Křížek, foto Milan Buzek, Maxim Krušina

Již počtvrté za sebou patřil poslední červencový víkend v pražském kempu Džbán Vespám. Od pátku do neděle se jich tam prohánělo na 170 a to bylo v historii srazu pořádaného Vespa Clubem Czech Republic rekordní množství.

Kromě účastníků z různých koutů Čech a Moravy přijeli i vespaři z Rakouska, Německa, Itálie, Slovenska a poprvé i z Polska. A tak zejména díky zahraničním účastníkům bylo možné na jednom místě vidět vespy nejrůznějších typů, ročníků, barev, kubatůr a provedení. Kdo si udělal čas a vydal se na Džbán, rozhodně si přišel si na své.

První aktivitu připravili pořadatelé hned na páteční odpoledne. Jelo se na Vyšehrad. Zatímco se část vespařů kochala výhledem na Prahu z historického opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy, o rozruch se mezi tím na Džbánu postaral Vespa Club Brno, jehož členové dorazili ve stylu hippies. Květinami vyzdobené Vespy a jedinečné kostýmy zajistily Brňákům pozdější vitězství v soutěži o nejoriginálnější příjezd. 

Navečer pak, po slavnostním zahájení srazu, byl připraven vědomostní kvíz na téma historie Vespy a klubu, a hned po něm následoval další výlet - projížďka noční Prahou. Na tu se vydalo na sedmdesát strojů, které jízdu centrem zakončily na vrchu Vitkov. Pohled na noční město z netradičního vyhlídkového místa ocenili nejen cizinci, ale i domácí, kteří pátrali v paměti kdy, či zda vůbec, tady byli naposled. 

Sobotní dopoledne bylo již tradičně věnované soutěžím. K oblíbené jízdě zručnosti přibyly nové disciplíny, jako například hod pneumatikou, samozřejmě od Vespy, jizda v pláštěnce nebo netypický závod v pomalosti. 

Na odpoledne byl naplánovaný výlet do Červeného Újezdu. Tam stojí novodobý hrad stejného jména, a podivat se na něj jelo 110 majitelů italských krasavic. Po malém občerstvení a prohlídce přilehlých zahrad se kolona vydala zpátky s krátkou zastávkou za letištěm, odkud je dobře vidět na startující letadla. 

Hlavní událostí srazu byl, jako každoročně, sobotní večer. Úvodní taneční vystoupení přípravného výboru v kostýmech hudební skupiny Village People na hudbu jejich nesmrtelného hitu Y.M.C.A., dostalo publikum do spontánní veselé nálady, která pak přetrvala dlouho do noci. Před vyhlášením výsledků dopoledních soutěží ještě proběhl vždy napjatě sledovaný závod v pojídání špaget bez pomoci rukou, a po rozdání diplomů a pohárů začala všemi očekávaná tombola složená ze sponzorských darů. Těch bylo tolik, že se dostalo snad na každého. Před půlnocí přišel na řadu dort. Pořádající Vespa Club Czech Republic totiž letos slaví 10 let od svého založení a taková událost nemohla být opomenuta. Kdo neochutnal v průběhu večera, zbylo na něj ještě ráno u snídaně. 

Po ní zbývala už jen poslední akce srazu, takzvaná spanilá jizda městem, která se vždy koná za asistence policie. Kolona 150 Vesp vyjela ze Džbánu přesně v 11 hodin směrem do centra a první zastávka byla uprostřed Václavského náměstí. Příjemně vzrušující pocit sounáležitosti s lidmi stejného zájmu doprovázený dobrou náladou a úsměvy přeskočil i na přihlížející turisty, a tak troubení a mávání nebralo konce. Projíždějící kropící vozy pomohly ochladit rozpálené stroje i helmy vespařů a pak se kolona vydala přes Karlovo náměstí po nábřeží směrem k Národnímu divadlu a k Rudolfinu, přes řeku na Klárov, nahoru Chotkovými sady kolem Belvederu až na Pohořelec před Loretu. Tam byla druhá zastávka na osvěžení u studánky ve zdi pod Černínským palácem, poslední hromadná fotka a pak už jen cesta zpět do kempu nebo rovnou domů. Kdo se letos na Pragovespa nedostal, nemusí zoufat. Už teď začíná přípravný výbor klubu pracovat na dalším, v pořadí již pátém ročníku Pragovespa 2015. Další iČMN články

 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
 • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu
 • Šeri testuje - Yamaha MT-09

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
před 6 hodinami
Vzpomínka na poslední závod "Okruhu Stanislava Maliny" v roce 1975 vyplňuje další dílek v mozaice historie silničních závodů minulého století v Československu..
www.moto.cz/.../863-pisek-1975
Motocyklová asociace ČR
před 16 hodinami
Policejní hlídka chtěla zastavit k silniční kontrole motorkáře, kterému předtím radarem naměřila rychlost přes 200 km/hod. Následná honička skončila smrtí motorkáře.
Marek Lichtenberg
před 14 minutami
0
Úplně zbytečná ztráta života motorkáře, ale otočit se na dálnici do protisměru, to může udělat jenom blbec!
Časopis Motorbike
včera v 15:40
MOTO ITALIA s.r.o. slaví 20 let zastupování značky Ducati v České republice a chystá jaro plné předváděcích akcí! DUCATI SEASON OPENING otevře sezónu na dealerstvích v sobotu 24. dubna. DUCATI TOUR - 12. ročník seriálu testovacích dnů Ducati. Od konce dubna do začátku června vždy v sobotu.
Ducati Multistrada Experience, 3 dny zaměřené výhradně na Multistrady. Jako bonus tradiční okruhový DUCATI DEN v Mostě.
Bikes.cz
před 4 dny ve 22:46
Filip Tichý představil Aprilia Tuono 660 s ovladatelností stopětadvacítky a sílou litru! Technická data k motorce najdeš na bikes.cz: https://www.bikes.cz/2021/aprilia-tuono-660
Všechny příspěvky ...