Na Motosalon přišlo přes 50 tisíc návštěvníků

vydáno 10. 3. 2012, text Honzis, Irena, foto Honzis

Po pěti dnech dnes skončilo největší motocyklové setkání v zemi, sezona 2012 byla zahájena.

Aktualizováno: neděle 21.30


Veletrh zlomil další návštěvnický rekord, jen v sobotu prošlo pavilonem P více než 22 tisíc návštěvníků. V tiskovém středisku se zaregistrovalo více než 200 novinářů z ČR, Rakouska a Slovenska.

Podle organizátorů výstavy byl překvapivě velký zájem o domácí Jawu, která vystavovala po několikaleté pauze.

Předseda motocyklové sekce SDA Vladimír Přibyl považuje zájem veřejnosti i vystavovatelů za dobrý signál, že by trh už nemusel dále padat, ale možná by se mohl i o něco zvednout. Letošní ročník byl podle něj přibližně na úrovni Motosalonu Brno 2010, a dá se tedy mluvit o úspěchu.


I když se nedá říci, že by všechny expozice byly bombastické, souhrnně se výstava dá charakterizovat, že se jedná o veletrh na úrovni, žádná pákistánská hrabárna. Důstojná prezentace hlavně těch velkých a důležitých značek.

O titul „nej“ expozice se perou dva odvěcí rivalové, Honda a Yamaha. Obrovské stánky, záplavy krásných hostesek, v případě Yamahy ještě módní přehlídky… Honda naopak kontruje větším počtem novinek, ale to je více otázka Hondy jako takové než českého dovozce. Milovníci závodů ocení, že nechybějí stroje Caseyho Stonera a Jorgeho Lorenza.

Mezi oběma Japonci má svou důstojnou prezentaci BMW, kde se můžete těšit na dlouho očekávané skútry, jejichž test si přečtete už v příštím vydání ČMN. V prostředku pavilonu zase zaujme velký stánek společnosti A Spirit, kde najdete jak motocykly od Piaggio Group (motocykly a skútry Aprilia, Moto Guzzi, Vespa atd.), tak příslušenství v rámci Yshopu. Mimochodem doplňků je v Brně také dost, nechybí Bikers Crown, Nokamoto, Motopoint, Psí Hubík atd.

Velikánský stánek má středočeská firma ASP Group, která dováží hlavně off-roadové příslušenství a čtyřkolky včetně prestižních Arctic Catů. A i když můžete mít ke dvěma stopám výhrady, neměli byste minout nové terénní „autíčko“ Wildcat. Čtyřkolky najdete samozřejmě i u Kymca, nicméně tam už je to víc o skútrech, a přes uličku vedle je česká premiéra italské tříkolky Quadro plus zatím prototypový čtyřkolový skútr. Na druhé straně zase najdete oranžový stánek rakouské KTM, kde můžete kromě novinek obdivovat i závodní RC8 R nebo modrého „Advíka“, s nímž Jarda Šíma, jenž má na stánku ČMN pravidelné povídání, absolvoval svůj prozatím poslední výlet do Afriky na počátku letošního roku.

Nakousli jsme stánek ČMN – zde si kromě několika zajímavých motorek můžete prohlédnout i čtyřkolku Blata, kterou vyhrál šťastný čtenář v naší zimní soutěži, nebo třeba novou Honzisovu kombinézu od Psí vyrobenou speciální technologií – už jste někdy viděli na kombošce natištěné noviny? Nechybí samozřejmě ani náš shop s knížkami a doplňky a kromě Jardy Šímy povídá své zážitky i další dobrodruh Petr Hošťálek.

Pojďme zpátky k motorkám. Po dvouleté pauze se vrací česká Jawa, která vedle sériového Sportarda představuje i jeho cestovnější variantu Adenium, a hlavně tu je premiérově k vidění model 660 Californian. V Jawě vědí, že retro táhne, a vědí to i v Triumphu, který má svůj stánek hned u vchodu. Britská značka ale nenabízí jen Bonnevilly, nýbrž nechybí ani poslední sportovní varianty Daytony a Speed Tripla nebo očekávané velké cestovní enduro Tiger Explorer. A o retru vědí své i u Harley-Davidsonu, jehož expozice, kde najdete i poslední novinky Sportster 72 a Softail Slim, se nachází ještě před Triumphem. Vlastně vlezete dovnitř a jste hned oslněni chromem, což vás hodí do té správné motorkářské nálady.
Diskuze k článku

Kaa 11. 3. 2012
CITUJI Z ČLÁNKU -Důstojná prezentace hlavně těch velkých a důležitých značek. TAK NĚJAK MI TAM POŘÁD NEČO CHYBÍ

VIZI 11. 3. 2012
Kaa: a co ti tam chybí..... Kawa nevystavuje a Suzuki to samé. V Praze jsou pouze natahaný deleři

tomik 12. 3. 2012
ja bych moc netrvrdil ze o jawu byl veliky zajem spys bych rekl ze lidi prosli kolem jejich stanku ze zvedavosti co vlastne jeste delaji za motorky a kolik stoji lidi se podivali na cenu motorek a jejich vyrobky a sli s pokrcenyma rameny pryc kdys zjistili ze ty jejich motorky jsou drasi jak japonske u kterych je vetsi spolehlivost a uz v dnesni dobe servisni a dylerska sit

Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024
  • Motorbike 3/2024

Příspěvky motorkářů