Každý oblékl "Keep Respect"

vydáno 30. 7. 2013, text Helena Lichtenbergová

Klukem z plakátu šestého ročníku Respektu je dvacetiletý Matěj Čechák. Sympaťák, proti němuž před třemi lety do jednosměrky vyrazilo auto.

Na motorce neměl šanci a tato nezaviněná nehoda ho upoutala na invalidní vozík. „V Léčebně v Kladrubech to ještě šlo, ale po příchodu domů jsem si naplno uvědomil, že je všechno jinak. Byly to opravdu těžké dva roky, než jsem si řekl, že si nenechám zkazit víc život, a zabojoval jsem,“ okomentoval svůj osud Matěj přítomným.


I to je jeden z důvodů, proč se rok od roku sjíždí více návštěvníků do parku rehabilitačního ústavu – aby načerpali sílu z lidí, jejichž život se ubírá jiným směrem, než si nejspíš plánovali. A Libor „Buell“ z Ústí n. L., který každoročně poslední červencovou sobotu jezdí do Kladrub, mi to jen potvrdil: „Jezdím sem vidět život jinak, ale především pro tu klidnou a přátelskou atmosféru, která Respekt doprovází. Bavíš se s kýmkoliv, bez ohledu na to, ke které skupině patří. A řekni sama, na které akci lidi strhnou svoje barvy, aby se navlékli do triček s logem pořadatele?“


A že jich po areálu léčebny nepobíhalo zrovna málo. Trička a mikiny s logem Keep Respect jsou artiklem, jejichž prodejem se získávají peníze, které pak spolu s dobrovolným vstupným zpětně putují klientům ústavu. Vloni to třeba byly bubny, rok předtím sportovní vozík.


Právě muzikoterapii se zmíněnými bubny si zájemci mohli vyzkoušet ve stanu uprostřed fotbalového stadionu. Pár metrů dále pak byla připravena ke zdolání lezecká stěna, na druhé straně areálu před stánky s občerstvením zase stálo podium, kde se po celý den střídala jedna kapela za druhou. Nejvíce lidí, i přes ukrutný pařák, rozhodně přitáhli Queenie. Dokonalý revival kapely Queen, v jehož dokonalost věříte, až když je vidíte naživo.


Mezi hudební vystoupení se do programu vklínil slalom vozíčkář vs. motorkář, který připravil tým motoškoly Bezpečně na motorce. Zájemců o závodění se našlo dost a nechyběly ani holky. Zrak všem vytřela Míša N. (čas 13,9 s), která přišla, projela a zvítězila. Nebylo to tak úplně, ale mnoho pánů se jen zmohlo na uznalý komentář: „Hodně dobrá.“ Absolutním vítězem se stal vozíčkář Zdeněk K. (12,3 s) a celodenní kurz BNM za vítězství na motorce získal Miloš P. (12,8 s). Jestli by ten kurz neměl získat spíš ten nejpomalejší, aby se zdokonalil?


Akci Respekt každoročně provází i fotosoutěž, kdy tématem je spojení mototematika a logo Keep Respect. Vítězná fotografie představovala dvě odvážné slečny, které měly přelepena ňadra samolepkami. Pro cenu – fotoaparát od Centra odškodnění – přišly spolu s fotografem i modelky. Prý to byla spontánní záležitost na dovolené v Chorvatsku… Hezké a vtipné a vůbec se nedivím, že vyhrály.


Každý účastník si z Respektu 2013 odnášel spoustu optimismu, dobré nálady, vzpomínek a žlutou samolepku Keep Respect. K té Štěpánka Foxová, která za pořadatele stála u mikrofonu nejčastěji, řekla: „Když si ji nalepíte, nemusíte být motorkář, znamená to: jezdím s respektem, respektuji motorkáře a respektuji svoje schopnosti.“ A o tom to celé je.Diskuze k článku

Libor 4. 8. 2013
Ano bylo to super! Štěpánce, Lumírovi a všem co co se podíleli nebo se účastnili akce patří DÍK. Příští ročník bude č.7 takže pro některé srdcová záležitost :-D Už dnes se těším. A Keep Respect !!!! (Buell 77)

Nepřehlédni na MotoLife

 • Motorbike 5/2020
 • Bridgestone rozšiřuje portfolio o čtyři nové pneumatiky s vynikající adhezí a ovladatelností
 • Motorbike 4/2020
 • Jak na baterie po zimě
 • Sdílené elektrické skútry BeRider brzy odstartují i v Brně

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Aktuálně na MotoLife

Příspěvky motorkářů

Bikes.cz
před 2 dny ve 22:33
     0   0
Pohodlné ojeté motorky od Honzy Karáska
Bikes.cz
před 3 dny v 17:57
     0   0
Top 5 nejrychlejších motorek
Bikes.cz
před 3 dny ve 23:08
     0   0
Nehoda motorkářky ve 190 km/h - chyběl tlumič řízení❗️
Magazín Motoroute
před 3 dny ve 22:35
     0   0
Novinka z dílny MaxTo s možností spárování s telefony, bluetooth sluchátky, GPS či hudebním přehrávačem.
Všechny příspěvky ...