Každý oblékl "Keep Respect"

vydáno 30. 7. 2013, text Helena Lichtenbergová

Klukem z plakátu šestého ročníku Respektu je dvacetiletý Matěj Čechák. Sympaťák, proti němuž před třemi lety do jednosměrky vyrazilo auto.

Na motorce neměl šanci a tato nezaviněná nehoda ho upoutala na invalidní vozík. „V Léčebně v Kladrubech to ještě šlo, ale po příchodu domů jsem si naplno uvědomil, že je všechno jinak. Byly to opravdu těžké dva roky, než jsem si řekl, že si nenechám zkazit víc život, a zabojoval jsem,“ okomentoval svůj osud Matěj přítomným.


I to je jeden z důvodů, proč se rok od roku sjíždí více návštěvníků do parku rehabilitačního ústavu – aby načerpali sílu z lidí, jejichž život se ubírá jiným směrem, než si nejspíš plánovali. A Libor „Buell“ z Ústí n. L., který každoročně poslední červencovou sobotu jezdí do Kladrub, mi to jen potvrdil: „Jezdím sem vidět život jinak, ale především pro tu klidnou a přátelskou atmosféru, která Respekt doprovází. Bavíš se s kýmkoliv, bez ohledu na to, ke které skupině patří. A řekni sama, na které akci lidi strhnou svoje barvy, aby se navlékli do triček s logem pořadatele?“


A že jich po areálu léčebny nepobíhalo zrovna málo. Trička a mikiny s logem Keep Respect jsou artiklem, jejichž prodejem se získávají peníze, které pak spolu s dobrovolným vstupným zpětně putují klientům ústavu. Vloni to třeba byly bubny, rok předtím sportovní vozík.


Právě muzikoterapii se zmíněnými bubny si zájemci mohli vyzkoušet ve stanu uprostřed fotbalového stadionu. Pár metrů dále pak byla připravena ke zdolání lezecká stěna, na druhé straně areálu před stánky s občerstvením zase stálo podium, kde se po celý den střídala jedna kapela za druhou. Nejvíce lidí, i přes ukrutný pařák, rozhodně přitáhli Queenie. Dokonalý revival kapely Queen, v jehož dokonalost věříte, až když je vidíte naživo.


Mezi hudební vystoupení se do programu vklínil slalom vozíčkář vs. motorkář, který připravil tým motoškoly Bezpečně na motorce. Zájemců o závodění se našlo dost a nechyběly ani holky. Zrak všem vytřela Míša N. (čas 13,9 s), která přišla, projela a zvítězila. Nebylo to tak úplně, ale mnoho pánů se jen zmohlo na uznalý komentář: „Hodně dobrá.“ Absolutním vítězem se stal vozíčkář Zdeněk K. (12,3 s) a celodenní kurz BNM za vítězství na motorce získal Miloš P. (12,8 s). Jestli by ten kurz neměl získat spíš ten nejpomalejší, aby se zdokonalil?


Akci Respekt každoročně provází i fotosoutěž, kdy tématem je spojení mototematika a logo Keep Respect. Vítězná fotografie představovala dvě odvážné slečny, které měly přelepena ňadra samolepkami. Pro cenu – fotoaparát od Centra odškodnění – přišly spolu s fotografem i modelky. Prý to byla spontánní záležitost na dovolené v Chorvatsku… Hezké a vtipné a vůbec se nedivím, že vyhrály.


Každý účastník si z Respektu 2013 odnášel spoustu optimismu, dobré nálady, vzpomínek a žlutou samolepku Keep Respect. K té Štěpánka Foxová, která za pořadatele stála u mikrofonu nejčastěji, řekla: „Když si ji nalepíte, nemusíte být motorkář, znamená to: jezdím s respektem, respektuji motorkáře a respektuji svoje schopnosti.“ A o tom to celé je.Diskuze k článku

Libor 4. 8. 2013
Ano bylo to super! Štěpánce, Lumírovi a všem co co se podíleli nebo se účastnili akce patří DÍK. Příští ročník bude č.7 takže pro některé srdcová záležitost :-D Už dnes se těším. A Keep Respect !!!! (Buell 77)

Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Drnovy testy z pravěku - Yamaha FZS 600 S Fazer
  • Drnovy testy z pravěku - Honda CBR 600 F
  • (Ne)poznané zaujímavosti Ducati - MONSTER, STREETFIGHTER, HYPERMOTARD & DIAVEL
  • Motorbike 7-8/2021
  • Zabudnuté tímy MotoGP – Team Luis d'Antin MotoGP

Příspěvky motorkářů

Miluju motorky
před týdnem ve 23:05
Druhý diel z edície - Drnovy testy z pravěku, dnes Yamaha FZS 600 S Fazer!

"Vzali šestku motor z Thunder Cata, kolem svařili rám z ocelových trubek, a kolik to udělalo parády..."

#serimotostories #milujumotorky
Časopis Motorbike
před týdnem v 16:21
MOTORBIKE 7-8/2021
Léto budiž pochváleno a s ním i prázdniny, dovolené, no prostě relax . Abyste se, třeba večer nebo když bude pršet, v době volna nenudili, je tu pro vás prázdninové vydání časopisu Motorbike. A protože jde o letní dvojčíslo, připravili jsme vydání rozšířené, tedy bezmála 150 stran! . Co na nich najdete? Především testy 16 motocyklů a skútrů , od superbiků přes nakedy po klasiku, od městských přibližovadel po cestovní endura. A samozřejmě i spoustu dalšího...
www.motolife.cz/.../motorbike-7-2021-motorbike-45c2
Miluju motorky
20. července v 14:34
Yamaha Motors oznamuje cíl celkové neutrality uhlíku do roku 2050!

Po přezkoumání plánu, který byl původně formulován v roce 2018, nyní japonský výrobce doufá, že do roku 2050 dosáhne úplné uhlíkové neutrality ve všech svých obchodních praktikách.

Znamená to, že jsou na cestě nové motocykly Yamaha? Jedním slovem ano. Japonský gigant konkrétně říká, že budou navrhovat nové formy mobility jedinečné pro Yamaha Motors.

Zdroje: https://www.rideapart.com/, https://www.rideapart.com/news/

#serimotostories #milujumotorky
Miluju motorky
19. července v 10:51
Společnost WMC ukazuje své plány pro běžný provoz na koncepčních výkresech!

Nové náčrty společnosti ukazují aerodynamický potenciál použitelný i pro běžný provoz. O plánech White Motorcycle Concepts se svým radikálním elektrickým WMC250EV jsme již informovali. Nyní nám firma poskytla pohled na designové náčrtky určené k ilustraci toho, jak by mohly být navrženy silniční stroje kolem jejího kanálu „V-Air“.

Zdroje: https://www.cycleworld.com

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...