Motocyklová výstava v Torontu, byli jsme tam!

vydáno 23. 2. 2018, text David M. Bodlák a Petr Rezek, foto Petr Rezek

Zatímco u nás se teprve na první motorkářský svátek těšíme, tak například v Kanadě už mají téměř hotovo. O víkendu 16. až 18. února totiž proběhla již pátá výstava ze šesti, tentokrát v Torontu.

Šestidílný seriál motocyklových show začíná v Kanadě již brzy po novém roce a postupně navštíví důležitá velká města – Calgary, Edmonton, Vancouver, Quebec, Toronto a Montreal. A právě předposlední akce v Torontu jsme se mohli zúčastnit i my, a to díky našemu ex-inzerťákovi, který si takovýto svátek ve městě, kde momentálně přebývá, nemohl nechat ujít.

Do Enercare Center na Lake Shore Blvd se sjeli motorkáři z celého Ontaria, aby zhlédli to nejlepší a nejnovější od velkých světových motocyklových značek, působících na americkém kontinentu a zkrátili si tak extra mrazivé zimní období v Kanadě. A nenechal jsem si to ujít ani já, protože sezona je za dveřmi a mě už několik mésíců značně svrbí ruce. A navíc, po účasti na našich veletrzích, respektive těch evropských, mě zajímalo, jakým stylem to dělají za velkou louží,“ říká Petr Rezek.

A jak to tedy vypadalo? „Ve dvou výstavních halách toho bylo k vidění skutečně mnoho. Ať už se jednalo o čerstvého bikera či zkušeného veterána, který jezdí na dvou, třech nebo čtyřech kolech, každý si zde přišel na své. Nechyběla žádná z novinek motocyklů, ATV, side-by-side ani skútrů, které půjdou do prodeje na jaře letošního roku. A zastoupení značek bylo vydařené: Aprilia, BMW Motorrad, Can-Am Spyder BRP, Ducati, Harley-Davidson, Honda, Indian, Kawasaki, KTM, Moto Guzzi, Piaggio, Polaris, Suzuki, Triumph, Vespa, Yamaha a další. Mně osobně však udělala radost česká stopa, třebaže to bylo v sekci průřez historií motocyklů, kde jsem narazil na jeden z historických klenotů – moc pěknou krosovou ČZ 250 z roku 1964 s popisem – vyrobeno Českou zbrojovkou v Czechoslovakii. Úplně jiné nadšení se pak dostavilo po shlédnutí ultramoderních superbiků jako BMW HP4 Race nebo nové Ducati Panigale V4, a musím říci, že i přes své stáří a jistou bachratost se mi stále líbí poctivý tank Suzuki Hayabusa. Vzhledem k tomu, že jsme v Kanadě, kdy tu je v tuhle dobu hluboko pod nulou a hromady sněhu, vůbec mě nepřekvapilo, že na spoustě stánků frčely přestavbové sněhové kity na krosky jakožto parádní sněžné skútry a další extrémní vehikly. Více než 500 motocyklů, doplněných slušnou customizérskou i sportovní scénou, pak doplňovaly doprovodné show v podobě napínavých vystoupení stuntriderů Craiga Latimera a Cesarese Costantiniho od Kawasaki Green Team, proběhlo zde několik lekcí pro začátečníky a děti v rámci Yamaha Riding Academy, zajímavá čistě dámská záležitost „She Rides Nite“ a také samozřejmě mnoho soutěží se zajímavými cenami včetně třech motocyklů Kawasaki - například nový Versys-X 300 ABS, jenž vyhrála jedna z žen, kterých zde na motorkách jezdí čím dál tím víc. Zajímavá byla ovšem i exhibice vynikajících jezdeckých dovedností příslušníků provinční policie Ontario na policejních speciálech Harley-Davidson, alias Golden Helmets a třeba i demonstrace Clintona Smouta, coby předního odborníka na výcvik motocyklistů v zemi, který názorně ukázal, jak bezpečně ovládat svůj motocykl přes překážky a štěrkové cesty. Prostě parádní záležitost, která pokračuje a zároveň končí poslední zastávkou v nedalekém Montrealu již tento víkend od 23. do 25. února.“Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 7-8/2024
  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024

Příspěvky motorkářů