Jawa 250 Four rozšiřuje retro kolekci

vydáno 19. 3. 2012, text Petr Pour, foto Vojtěch Blecha

Na podzim jsme vás informovali o vzniku retra Jawy Californian. Nyní ke kalifům přibyla ještě „šestsettřicetčtyřka“.

Californií se fandové značky dočkají nejspíš dvou. Jedna, tovární, je ve stádiu prototypu, s tím, že pohonnou jednotku a vlastně celý základ motocyklu utvoří Jawa 660 Sportard. Ten jste mohli vidět na stánku Jawy během Motosalonu v Brně. Druhým kalifem pak je dvěstěpadesátka postavená na podvozku Jawy 250 Travel. Ta vznikla v Mates Motu, což je dealer Jawy v Lošánkách. Motocykl již je připraven k prodeji a prohlédnout na vlastní oči jste si ho mohli pro změnu na výstavě Motocykl v Praze.

Jedna varianta původního typu 634

Nejnovějším přírůstkem Mates Mota je model 250 Four. Logicky Four značí připomínku původního modelu, jemuž nikdo neřekl jinak než „čtyřka“. Stejně tak odkazuje na použití čtyřdobého motoru. Vzduchem chlazený řadový dvouválec čtvercového vrtání a zdvihu má výkon 13 kW (18 k) a točivý moment 17,3 Nm. Jawa u modelu 250 Travel, na jehož základu je Four postaven, uvádí maximální rychlost 120 km/h.

Suchá hmotnost dosahuje hodnoty 139 kg. Tyto hodnoty se zřejmě moc lišit nebudou. Zásadní rozdíl je ve vzhledu motocyklů. Four je oproti Travelu čisté retro, na jehož stavbu byla použita řada dobových dílů (ostatně stejně jako na novodobého Californiana). Původní „čtyřkovou“ nádrž doplňují boční kastlíky ze stejné doby. Retro vzhled vkusně doplňují gumové harmonikové prachovky na předních teleskopech nebo původní zadní světlo.

Jelikož Jawa 350/634 měla ve své době několik podtypů, jež se od sebe lišily nejrůznějšími detaily, má i současný zájemce možnost vybrat si z různých zrcátek nebo tvarů bočnic na nádrži. Samozřejmostí je individuální volba laku. Zájemci o nového Californiana nebo Four si na svůj motocykl počkají přibližně měsíc a připravit by si měli přibližně osmdesát tisíc korun.Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 7-8/2024
  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024

Příspěvky motorkářů