Odchází jeden z amerických snů – značka Victory!

vydáno 16. 1. 2017, text DMB/TZ Meteor Motor Tech, foto Polaris/Victory

V pondělí 9. ledna 2017 zveřejnilo vedení amerického koncernu Polaris Industries informaci o svém rozhodnutí zrušit jednu z výrobních divizí – sériovou produkci motocyklů Victory Motorcycles. Hlavním důvodem ukončení výroby je soustředění všech sil motocyklových sekcí na podporu a rychlejší rozvoj obchodně mnohem progresivnější značky Indian Motorcycle.

Značku Victory Motorcycles oficiálně představil Polaris světu v roce 1998 a cílem špičkových amerických konstruktérů, designérů i úpravců bylo vytvořit nový motocykl pro Ameriku. Takový, který by nabídl vše, co Američany na „domácích“ Harleyích baví a postrádající to, co Američanům na Harleyích vadí. A přestože mají Victorky hodně plusů a v průběhu let se této značce podařilo na americkém trhu deklasovat veškerou zahraniční konkurenci, přičemž v počtu prodaných motocyklů byly stroje Victory dlouhodobě na druhém místě v kategorii chopper-cruiser, hned za značkou Harley-Davidson, ve finále to nestačilo. Motocykly Victory mají totiž jedno velké mínus. Chybí jim tradice a historie, která by pomohla jejich masivnějšímu prodeji. Proto se vedení Polarisu rozhodlo vsadit na jistější kartu a v roce 2011 koupilo tradiční motocyklovou značku Indian Motorcycle. Už v roce 2013 byl představen první prototyp nového Indianu Chief a od té chvíle nastal v motocyklové divizi koncernu Polaris Industries absolutní převrat.

Značka Indian a zájem o tyto motocykly roste výrazně rychleji, než se čekalo. Oproti tomu v prodeji motocyklů Victory došlo v posledních třech letech k obrovskému úpadku. Polaris věnoval veškerou svoji snahu v poslední době budování a propagaci značky Indian a Victory se tak automaticky ocitla „na druhé koleji“. Počty prodaných motocyklů klesaly, až se motocykly Victory podílely na celkových prodejích Polarisu pouhými třemi procenty. Vedení koncernu přiznalo, že poslední tři roky byly pro značku Victory Motorcycles ztrátové, a proto se rozhodlo výrobu motocyklů Victory i cca dvacetiletou historii firmy ukončit.

Brána továrny ve Spirit Lake ve státě Iowa se však rozhodně nezavírá. Manažeři Polarisu naznačili, že i tady se budou vyrábět motocykly Indian, jejichž současná produkce extrémní poptávce celosvětového trhu nestačí. Dealeři, autorizované servisy a především majitelé strojů Victory se zatím nemusí ničeho obávat. Polaris garantuje výrobu a skladové zásoby všech náhradních dílů a doplňků na Victory po dobu dalších deseti let. Podle odborníků z motocyklového světa jsou motocykly Victory technicky a konstrukčně velmi zajímavé, takže se pravděpodobně rychle dostanou do hledáčku sběratelů a v průběhu dalších let se z nich stane vyhledávaná rarita. Zpráva o ukončení sériové výroby ale nejspíš potěší ty, kdo uvažují o koupi motocyklu Victory právě v této době. Polaris totiž hodlá výrazně podpořit prodej jak svých vlastních skladových zásob, tak motocyklů nabízených v jednotlivých dealerstvích. Na nové motocykly lze tudíž očekávat výrazné slevy.Další iČMN články

 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
 • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
před 2 dny ve 21:58
Moc pěkný dárek od Světa motorů k najetí milionu mil!
Marek Lichtenberg
před 2 dny ve 23:05
0
Velký obdiv, Jardo 👍
Bikes.cz
před 4 dny ve 22:17
Nový boxer od BMW je jedním z největších a nejúchvatnějších motocyklových motorů, říká Dominik Valášek v testu BMW R18. Technická data k tomuto nevšednímu modelu najdeš v katalogu Bikes.cz:  https://www.bikes.cz/2021/bmw-r-18
Motocyklová asociace ČR
před 5 dny ve 20:33
Policie ve čtvrtek zveřejnila videozáznam ze středeční honičky na dálnici D5 u Prahy, při které přišel o život řidič motocyklu, jenž se snažil ujet hlídce najetím do protisměru. Podle nových informací bylo muži 41 let a měl zákaz řízení.
Miluju motorky
před týdnem v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...