Český flattrack - rok druhý

vydáno 22. 4. 2012, text Ondra Hrůza, foto autor

Už rok se hodně věnujemei disciplíně zvané flattrack, což je hezky česky řečeno americká plochá dráha. Tento nový sport má u nás velké ambice a vzhledem k tomu, že ho lze s klidným svědomím zařadit mezi nejlevnější a nejdostupnější motoristické sporty, nečekaně rychlým tempem přibývají jak jezdci, tak noví fandové.

Letošní sezona Czech Flat Track Serie 2012 odstartovala v půli dubna prvními společnými tréninky jezdců na plochodrážním stadionu v Plzni a na Moravě v prvním českém flattrackovém centru ve Svitavách. Hlavním cílem byl důkladný test nových pneumatik Mitas, ryze českých „botiček“ pro ryze americký sport. „Tohle je pro nás jezdce ta nejlepší varianta, jakou jsme si mohli přát – přímá spolupráce s výrobcem pneumatik. Je vidět, že v Mitasu jsou na plochou dráhu odborníci, neboť jsme museli konstatovat, že i první testovací série flattrackových pneumatik funguje bezvadně. Stačí jen drobné úpravy a Mitas bude mít jedny z nejlepších pneumatik pro tento sport na světě. Navíc za nečekaně přijatelnou cenu,“ řekl nám při testování Jan Vondrášek, jeden z nejrychlejších jezdců kategorie FT1. Flattrackové Mitasy teď prochází sérií homologačních testů, ale do prvních závodů by měly být k dispozici.
Ve Svitavách, kde si sami jezdci svépomocí výrazně zkulturnili letitý plochodrážní areál, se poprvé představila také nová třída FT Classic. Tedy motocykly vyrobené v letech 1960–1989. „Osobně se domnívám, že třída klasiků bude jedním z největších taháků českých flattrackových závodů. Do této třídy nastoupili lidé z různých motoristických sportů, kteří se už chtějí především bavit a jezdit na krásných strojích. Už teď je jasné, že klasiky budou velmi barevné. Na prvním tréninku se objevila silná sestava youngtimerů přestavěných pro flattrack. Dvouválcové Yamahy XS, stará ixtéčka, déerka a dokonce i jedno velmi raritní dvoutaktní Bultaco. Podle mě půjde tahle třída v průběhu roku nahoru, i co se počtu jezdců týče. Měly by se v ní objevit dokonce takové stroje jako H-D Sportster nebo prototyp českého flattrackeru s plochodrážním motorem Jawa,“ prozradil Richard Bayer, jezdec a ředitel prodejny Triumph Brno v jedné osobě.
Dění kolem flattracku zašlo v Česku už tak daleko, že se tu v termínu 20.–22. 4. bude konat první mezinárodní flattracková škola, kterou si může zkusit opravdu každý. Výuka bude probíhat ve Svitavách a stát bude 120 Eur. První velký mezinárodní závod všech kategorií FT se pojede také na trati Flat track centra Svitavy 5. května.


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2023
  • Motorbike 12/2022
  • Motorbike 11/2022
  • Výměna olejového filtru motorky
  • Motorbike 10/2022

Příspěvky motorkářů

Časopis Motorbike
včera ve 12:49
𝗖𝗙𝗠𝗢𝗧𝗢 𝟳𝟬𝟬𝗖𝗟-𝗫 𝗔𝗱𝘃𝗲𝗻𝘁𝘂𝗿𝗲
Na dlouhodobý test se můžete těšit v našem časopisu Motorbike, který si můžete předplatit a bude vám chodit rovnou do schránky!
Bikes.cz
4. ledna
Letos uplyne 120 let od založení společnosti Harley-Davidson
Časopis Motorbike
18. prosince
Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2023 je právě v prodeji. Víc se dozvíš na www.motolife.cz/.../motorbike-katalog-motocyklu-skutru-a-ctyrkolek-2023-motorbike-45f6
Časopis Motorbike
9. prosince
😍 Motorbike 12/2022 😍
Je tu zbrusu nové vydání Motorbike, které vám jistě zpestří večer po hektickém dni. A pokud jste vůči okolnímu předvánočnímu šílenství imunní (což vám naprosto schvalujeme), tím lépe, o to více si poslední Motorbike tohoto roku vychutnáte! Víc na:  www.motolife.cz/.../motorbike-12-2022-motorbike-45f5
Všechny příspěvky ...