Jakub "Hawk" Dražan
vydáno 17. 1. 2010
---------------------
foto: Jakub "Hawk" Dražan
Test předních motocyklových čističů
Otestovali jsme čtyři přední čisticí produkty motocyklového trhu, které vás mají zbavit běžných nečistot, hmyzu, bláta a i dalších nepřátel. Nyní se s vámi podělíme o výsledky našeho bádání.

Chyť si svoji mušku

Thumbnail image for /Handlers/ImagerTitulka.ashx?foto=tit_2009_35.jpg
Řekněme si, co od takového čističe chceme a jaký by měl být. Měl by být samozřejmě v rozumné cenové relaci. Měl by vydržet co nejvíce čištění, ale především by měl fungovat. Pod pojmem fungovat zaveďme především účinné odstraňování hmyzu, se kterým jako motorkáři dennodenně bojujeme, ať už v terénu, nebo na asfaltu. Funkční produkt by nám měl dopomoci zbavit se bláta, ale i dalších nečistot, které na nás na silnici číhají. A jak tedy dopadl Ipone, Motorex, Muc-Off a Eagle One od Valvolinu?

Jak jsme testovali?
Vybrali jsme si zašpiněné kapoty motocyklů a automobilů, které jsme rozdělili do čtyř sektorů. Na každý z nich jsme potom aplikovali jeden z testovaných čističů dle návodu prodejce (pokud byl k dispozici). Po vyžadované době na aplikaci čističů jsme proudem vody plochy omyli. Proces jsme opakovali 3x, z toho jednou za pomoci narušení špíny a roznesením čističů kartáčem s roztřepenými konci vláken.

1.-2. Muc Off Nano Tech Bike Cleaner, množství 1 l, cena 295 Kč
aplikace a účinnost
Litrový růžový čistič je v balení ihned připraven k použití. Po aplikaci vyžaduje 2-3 minutky času k působení. Muc-Off nemá tendenci zpěnit, tudíž čistič bude tam, kde ho chcete mít. Zároveň se jej ale nemusíte bát aplikovat prakticky opravdu všude. Muc-Off Bike Cleaner je společně s Motorexem nejúčinnější proti hmyzu. Po mytí je ovšem třeba čištěnou plochu otřít, protože Bike Cleaner má tendenci především na tmavém laku zanechávat šmouhy.
množství, spotřeba a cena
Muc-Off se prodává v litrovém balení za cenu 295 Kč. Pokud jste čistící ďáblové, sděláte na jednu motorku klidně půl litru čističe, ovšem k účinnému čištění stačí dvakrát až třikrát menší množství, podle velikosti čištěné plochy.
servis zákazníkům

Tady Muc-Off jednoznačně exceluje. Dostačující návod na balení čističe podpoří velmi podrobný návod na internetových stránkách importéra, včetně podrobné specifikace čističe a několika dalších tipů k čištění. Muc-Off vám taky nabídne řadu šetrných profesionálních kartáčů k vašemu čištění, se kterými jsme také v testu pracovali.
Celkem 12 z 15 bodů

1.-2. Motorex Pre Cleaner, množství 500 ml, cena 282 Kč
aplikace a účinnost
Motorex sází na silný koncentrát v rozprašovači. Po aplikaci na čištěnou plochu je třeba čistič rozetřít a to důkladně, jinak zbytečně zvýšíte spotřebu čističe. Motorex opravdu funguje a po jeho aplikaci stačí hmyz spláchnout vodou podobně jako ostatní špínu.
množství, spotřeba a cena
Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o koncentrát, není cena 282 Kč přemrštěná a při správné aplikaci je s Motorexem čištění nejsnazší. Po dvou stříknutích koncentrátu na čištěnou plochu lze čistič kartáčem roztáhnout na polovinu celého osobního automobilu a se stejným množstvím si hravě vystačíte na celý motocykl! Stejně jako Muc-Off, zanechává i Motorex při nedokonalém spláchnutí suché šmouhy, a tak je třeba povrch po mytí dočistit. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně silný koncentrát, není žádoucí nechávat čistič na povrchu dlouho zasychat (déle než 5 minut).
servis zákazníkům
Zde Motorex pokulhává za Muc-Offem. Dočtete se jenom nejnutnější informační servis se základní specifikací čističe a návodem k použití, a to jak na internetu, tak na etiketě výrobku.
Celkem 12 z 15 bodů

3. Eagle One – Car Wash, množství 1,9 l, cena 327 Kč
aplikace a účinnost

Eagle One – Car Wash je společný jak pro automobily, tak motocykly, obdobně jako ostatní čističe. Jedná se o prostředek, který po namíchání vodou vytvoří pěnu, kterou následně aplikujete na předem opláchnutý povrch kapot. Čistič je třeba ke správné aplikaci rozetřít houbičkou, což znamená mechanický zásah do čištění a pracnost při čištění větších ploch.
množství, spotřeba a cena
Car Wash je poměrně silný gelový koncentrát, který vám vydrží na opravdu hodně mytí a navíc příjemně voní. Budí ale spíše šamponový dojem, i když je schopný poradit si s hmyzem a blátem. Tato vlastnost vychází z nutnosti mechanického narušení nečistot. Vzhledem k aplikačnímu poměru koncentrátu: půl víčka uzávěru na 4,5 litru vody vám tento čistič vydrží zaručeně nejdéle.
servis zákazníkům
Eagle One pod patronátem Valvolinu také informačního servisu moc nepobral, ale zákazník se spokojí s poměrně podrobným návodem k aplikaci na balení čističe, kde je mimo jiné uvedené i dávkování při čistění různých druhů automobilů, ze kterého lze snadno vycházet.
Celkem 8 z 15 bodů

4. Ipone Moto Wash, množství 2x 500 ml, cena 590 Kč
aplikace a účinnost

Čistic od výrobce Ipone je potřeba nazývat tak, jak se jmenuje. A to šampon. Na nečistoty organického základu nemá větší účinek, a tak při práci s ním dojde na řadu mechanické narušování nečistot kartáči či houbou. Pouze spláchnout vodou tady opravdu nestačí. Moto Wash je v nádobách připraven ihned k použití. K jeho aplikaci se využívá rozprašovače, kterým postříkáte čištěné plochy.
množství, spotřeba a cena
Cena Iponu leckoho odradí. 590 Kč za dvě půllitrové nádoby je poměrně hodně a ani jeho spotřeba není nejmenší. 200 ml na jednu kapotovanou motorku bez problémů padne. S oběma flaškami tedy vystačíte na 5-6 mytí, podle potřebné aplikace.
servis zákazníkům

Ipone je na tom bohužel nejhůře i po uživatelské stránce. Návod k aplikaci je prakticky nemožné dohledat, a to jak na stránkách importéra, tak i ostatních prodejců, a tak si budete muset vystačit s obrázkovým návodem na samotném balení čističe.
Celkem 3 z 15 bodů

Závěr
Jistě jste si všimli, že nemáme jednoznačného vítěze testu. Jsou totiž dva díky stejnému bodovému zisku a je jenom na vás, která varianta čištění vám bude více vyhovovat a které přednosti si vyberete. Zda catch&wash v podání Muc-Off Bike Cleaneru nebo čistění s koncentrátem Motorex Pre Cleaneru. Ať se rozhodnete jakkoliv, všechny čtyři výrobky vám značně usnadní čištění, protože na organické nečistoty jenom JAR nestačí, také jsme ho zkoušeli :-)


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Ducati Scambler Icon
  • Motorbike 6/2021
  • Ducati Monster +
  • Motorbike 5/2021
  • Zabudnuté tímy MotoGP – Ioda Racing Project MotoGP

Příspěvky motorkářů

Miluju motorky
před 12 hodinami
KTM si na rok 2022 připravila skutečnou lahůdku – přichází KTM 450 RALLY FACTORY REPLICA!

Motorka je vyvinuta na základě zpětné vazby od Tobyho Price, Matthiase Walknera a Sama Sunderlanda z týmu Red Bull KTM Factory Racing. Pouze 80 z těchto exkluzivních strojů bude k dispozici pro rok 2022 za pevnou cenu 25 900 EUR (plus DPH a doprava) s dostupností od září 2021.

Další informace získáte u autorizovaného prodejce KTM nebo na stránkách www.ktm.com.
Magazín Motoroute
před 4 dny v 11:21
Vojta Lavický otestoval oblíbené cestovní enduro Honda CRF1100L Africa Twin 2021
Magazín Motoroute
před 8 dny v 17:39
Ducati Multistrada Experience
Středa 30. června 2021, Motorland Bělá pod Bezdězem
Na akci bude možné vyzkoušet modely Multistrada V4 S, Multistrada 950 S a Scrambler Desert Sled, a to jak na silnici tak v terénu!
Všechny příspěvky ...