INTERMOT 2016: BMW představilo další "devadesátky"

vydáno 5. 10. 2016, text Jan Rameš, foto BMW

O tom, že budou další modely na bázi mega oblíbeného retro roadsteru R nineT, nebylo pochyb. Sami Němci to dopředu avizovali. A jak se zdá, možnosti této platformy jsou prostě nekonečné.

K 1600 GT

Ještě než se podíváme na obě hlavní hvězdy z řady R nineT, dáme prostor taky dalším modelům. BMW totiž těch premiér mělo víc a jednou z nich je upravené gétéčko.

To vypadá pořád stejně (tedy skoro, je tam pár drobných nuancí, třeba přístrojovka), ale pod kapotou tluče jak jinak než euro-čtyřka. Ve standardu se můžete těšit na semiaktivní odpružení, novinkou je oboustranný quickshifter a hlavně zpátečka! Premiérově se do sériové výroby dostává také Intelligent Emergency Call.

Čtyřválce řady S

Superbike RR, naháč R a sportovní adventura XR už taky odhalily své změny. Pochopitelně jde opět o předělání motorů na Euro 4, modely R a XR dokonce dostaly o chlup vyšší výkon než dřív, 165 koní.

Erero se může pochlubit lepší kontrolou trakce DTC už ve standardu, v základu bude dodáváno s krytem místo sedla spolujezdce a do jízdních módů Pro přibylo zatáčecí ABS. Modely R a XR dostaly jinak uchycená řídítka kvůli vibracím a vyšší užitečnou hmotnost, na erko si také můžete dokoupit obousměrný quickshifter.

R nineT Racer

A teď už jdeme na hlavní atrakce. S "devadesátkou", představenou k výročí 90 let existence značky BMW Motorrad, se Němci trefili do černého. V prodejních hitparádách se drží těsně za pomyslnou "bednou", kterou okupují stálice GS a RT. Je vidět, že ten avizovaný "návrat ke kořenům" má spoustu příznivců.

Loni Bavoři přišli s verzí Scrambler, která právě v těchto dnech vstupuje na český trh a jejíž test si můžete přečíst v příštích ČMN, které vyjdou ve čtvrtek 13. října. Roadster jsme tedy měli, dnes tak populárního scramblera taky, tak proboha co ještě vymyslet? Kafáče? Trefa! A k němu ještě dalšího minimalistu.

Prvním modelem, bezesporu tím výraznějším, je nádherný café racer nazvaný ééé prostě Racer. Ovšem pozor, nejedná se o původní R nineT akorát vybavený přední polokapotou! Výrobce se rozhodl nejít směrem šlechtění modelu, který zůstává nejdražším v celé řadě "devadesátek", Racer je naopak vybavený poměrně střízlivě.

Co je tedy jinak? Vlastně to vypadá, jako by stroj vycházel spíše ze Scramblera. Klasická vidlice místo USD, normálně uchycené brzdové třmeny a nikoli radiálky, a litá pětipaprsková kola namísto vyplétaných ráfků. To bude bezpochyby nejčastěji měněný díl, stejně jako výfuk - zatímco roadster a Scrambler mají laufy Akrapovič s nádherným zvukem, Racer i Pure dostaly celkem běžnou koncovku.

Co však dělá Racera Racerem, je ten vzhled. Vpředu polokapota, dvojdílná řídítka, vzadu bobík za sedlem a žádné stupačky pro spolujezdce (ty řidičovy jsou přesunuty víc dozadu), do toho nádherná bílá barva doplněná typickými barvami BMW - tady prostě není potřeba nějak zvlášť řešit technické finesy. Tuhle motorku bude prostě prodávat vzhled.

R nineT Pure

Jenže ne každý chce extrémně vybočovat z řady a promenádovat se světem na motorce, která září do daleka. Jsou lidé, ve své podstatě introverti, kteří si chtějí prostě udělat radost sami pro sebe. Nepotřebují žádné extra fičury, prostě touží po obyčejné, ale hezké motorce. A tou je verze Pure.

Pure v překladu znamená něco jako "čistý, základní", a lepší jméno Němci vymyslet nemohli. Tohle je ta nejoholenější R nineT, jaká může vzniknout. Je to vlastně takový Scrambler s nízkým sezením, nebo Racer bez kapot. Jediný budík, klasická vidle, litá kola a nenápadné, nicméně hezké barevné provedení. Prostě jen vy a motor, ten úžasný, vzduchem chlazený dvouvačkový boxer s výkonem 110 koní!Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 7-8/2024
  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 4/2024

Příspěvky motorkářů