Jan Rameš
vydáno 9. 5. 2011
---------------------
foto: Jakub Nič, David M. Bodlák
KTM 990 SM T vs. Ducati Multistrada 1100
Nápad udělat opravdu sportovní motorku s cestovatelskými schopnostmi a vzpřímeným posazem měla Ducati již před pěti lety. Jak obstojí stárnoucí Multistrada proti novému rakouskému vyzyvateli?

Energie sbalena na cesty

Thumbnail image for /Handlers/ImagerTitulka.ashx?foto=tit_2009_40.jpg
Už jste si u nás (a možná i jinde) přečetli dost oslavných ód na KTM 990 SM T, ať už v samostatném představení na jaře 2009 v Portugalsku, reportáži z KTM dne v Milovicích nebo velkém čtenářském testu na začátku léta 2009. A jsem to já, kdo troubí do světa, že je to nejlepší motorka – dost ostrá na to, aby byla nudná, a zároveň dost pohodlná, než aby se dala pokládat za jednoúčelovou.
Ovšem celou dobu mi vrtalo hlavou, jak na tom bude proti Multistradě. Ta v tomto testu je za mírného outsidera, protože už je přeci jen postarší a jako každá Italka prostě není pro každého. Jenomže si velice dobře pamatuji, jak mi učarovala v roce 2004, když jsem na ní jel poprvé. A vlastně naposledy, protože byť jsme ji v redakci měli od té doby mnohokrát, včetně novější jedenáctistovky, tak to prostě nikdy už neklaplo. Takže – je skutečným outsiderem?

Motor
Souboj koncepcí. Čtyřventilový vodník od KTM ctí charakter značky, je ostrý, štěkavý, lehká klikovka dává motoru agresivní projev. Zcela „nedvouválcově“ tahá až do konce, nad hranicí 7000 je to hotové peklo. Sportovně fungující převodovka má krátké kvalty i kratší celkový převod, na 5000 na šestku jede KTM 135, Ducati asi 150. To dělá rozdíl i ve městě, kdy jsem na SM T používal v pohodě čtyřku, zatímco Multistrada chtěla za tři. Tam jsem také detekoval mírnou nervozitu vstřikování KTM, zatímco v Ducati spíš pulzoval její podtočený motor.
Multistrada mě překvapila – litr před lety byl takový ostrý, tahle poslední generace vzduchem chlazené dvouventilové jedenáctky je podstatně uhlazenější. Motor je naladěn tak, aby vás při delší jízdě neunavoval, ale pořád si zachovává to své proslulé střední pásmo bohatě naplněné točivým momentem. Ostrý charakter KTM je mu na hony vzdálen, tady se jezdí jinak, nechat zařazený jeden kvalt a držet otáčky v oblasti mezi 4000-6000. Odměnou za horší dynamiku je nižší spotřeba na hranici šesti litrů, KTM spolyká minimálně o pět deci víc.

Podvozek
Oba stroje disponují příhradovými rámy a plně nastavitelnými komponenty pružení a tlumení. KTM nabízí štelování rychlé a pomalé komprese, Ducati zase nastavení výšky zadku a na ladění předpětí využívá hydrauliku. Ovšem zatímco podvozek Multistrady se dá označit za průměrný, u SM T je vysloveně na jedničku. Jeho progrese je velice dobře zvolena, takže je pohodlný i sportovní zároveň, a navíc citlivě reaguje na změny nastavení (což může být i negativum, protože je zároveň snadné jej rozvrtat).
Ducati vůbec není špatná, jen prostě nevzbuzuje takové nadšení. Funguje podle očekávání, nic víc, nic míň. Tvrdší základní nastavení mělo za následek skotačivější náturu a nervóznější řízení, KTM navíc snáze zatáčí.

Brzdy
Tady o vítězství Rakušanky není pochyb. Čtyřpístková radiální Bremba mají účinek i citlivost hodné supersportů a budete vždy držet plyn až do poslední možné chvíle, jen abyste pak za ně mohli pořádně vzít a užít si, jak se zadek začne „štorcovat“. K tomu vám poslouží i silná a citlivá zadní brzda.
Zpomalovací soustava Ducati patří opět k lepšímu průměru, bohužel to srovnání s vynikajícími brzdami KTM je trochu nevděčné. Účinek je slušný, jen je třeba vzít víc za páčku; zadek pro změnu moc neúčinkuje.

Ovladatelnost
Vyšší, ale ne vysoké zdvihy, vzpřímený posaz, rovná řídítka a hmotnost do dvou metráků, tady je to o bod. Ducati má širší řídidla a výrazněji tvarované sedlo, navíc vzdálenost mezi těmito prvky je ještě kratší než u KTM. A přesto to na vítězství není, protože rakouský stroj usnadňuje jezdci život zlehka jdoucími ovladači a také posaz je takový vyváženější. Multistrada je přeci jen víc nervózní, KTM má navíc nižší hmotnost (Rakušané udávají kila bez paliva v nádrži, zatímco v Ducati se ještě drží starého údaje „bez náplní“, kam se počítá kdeco).

Město
Úzce souvisí s ovladatelností i charakterem motoru. Multistrada město přežije, na ztuha jdoucí spojku si zvyknete, stejně jako na nutnost jejího častého používání, a vlastně to nakonec není špatné, ale SM T se v tomto prostředí chová intuitivněji. Každodenní dojíždění do práce na něm bude pohodlnější.

Cestování
Ne tak agresivní motor a lepší plexi jsou pro dálkové výlety na Multošce fajn, navíc si k ní můžete pořídit i skutečné kufry a vyrazit opravdu někam dál. To na SM T se dělají akorát takové apartní menší textilní kufříčky, holt to chce kreditku do kapsy. A také se při delších cestách budete nudit, protože přístrojovka má pár základních funkcí, zatímco u Multistrady je to pro chronické mačkaly čudlíků hotový ráj. Bohužel pro Multistradu je KTM pohodlnější a má i ochranu rukou, takže je to v hodnocení jedna-jedna.

Sport
Zkratka SM T u KTM znamená Supermoto Travel, takže člověka nepřekvapí, že kátéemka má prostě sportovní nasazení ráda. Ostrý motor, ještě lepší brzdy, stabilní a snadno ovladatelný podvozek, zkrátka nejet svižně na téhle motorce skoro nejde.
Ovšem ani Multistrada není žádné ořezávátko a dává na srozuměnou, že je sice již dámou v letech, ale pořád nezapomněla, na co ji v Boloni postavili. Prý vznikla tak, že nad fabrikou je kopec s úzkými zákrutami, kam si Italové vyvinuli optimální motorku (protože na supersport je to moc utažené), a tak jí zastrčené české silničky s dobrým asfaltem hodně chutnají.

Výkon/cena
V závěrečném hodnocení se Ducati snaží skórovat nižší cenou a za ty peníze to vůbec není špatné svezení, ovšem nejste-li vyloženě fanoušky italské značky anebo naopak odpůrci rakouských móresů (Temelín apod.), asi bude i pro vás vítězem KTM. Na Multistradě už začíná být znát její věk, ale pořád dokáže potěšit, třeba delšími servisními intervaly (po 12 000 km) nebo svou italskou duší, která se špatně vysvětluje, ale kdo Italku má, ten ví, o čem je řeč. „Esemtéčko“ potom svého majitele nadchne svou sportovní duší a překvapí, že se okruhové nadání nemusí vylučovat s pohodlím.

PS: Dobře, je v tom i něco jiného. Zatímco Ducati nabízí ve svém úložném prostoru, vtipně situovaném na pravém boku přední kapoty, pouze lanko na přilbu a šroubovák, KTM má pod sedlem úžasný 24dílný vercajk, s kterým rozeberete prakticky celou motorku na prvočinitele, což mě coby domácího kutila prostě srazilo na kolena. Navíc je tam i otvírák na pivo!
PPS: Protentokrát to tedy vyhrálo KTM. Ovšem proslýchá se, že na podzim 2009 už skutečně přijde nástupce Multistrady, a jestli dostane superbikový motor z 1198, tak už aby se v Mattighofenu začali třást!



Další iČMN články

  • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
  • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
  • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Články na MotoLife

  • Motorbike 10/2024
  • Hvězdné Dymokury!
  • Motorbike 9/2024
  • Motorbike 7-8/2024
  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické

Příspěvky motorkářů

MotoRoute
před 5 dny v 17:54
MotoRoute 5/2024 - vychází 9.října 👈
MotoRoute
2. září
57. výročí legendárního rychlostního rekordu Burta Munroa
Všechny příspěvky ...