Lotus – hyper bike se závodní duší!

vydáno 9. 7. 2013, text David M. Bodlák, foto Lotus Motorcycles

Kdo by neznal výrobce výrazných sportovních a závodních vozů, britský Lotus? Tahle firma, v jejíž historii najdete jen a jen auta, formule a jim podobné speciály, oznámila, že se během několika týdnů chystá na první okruhové testy se svým novým motocyklem.

Být to zpráva od nějaké no-name značky, asi bychom nebyli tak napjatí. Ale Lotus, to je pojem, zvláště ve světě rychlých kol, a když se taková značka pustí do motorek, čekáme, že to bude něco extra. Přestože na informace jsou v Lotusu zatím skoupí, něco už přeci jen pustili na povrch. Označení motocyklu bude C-01, a zdá se, že nepůjde o jen tak ledajaký stroj. Na výrobě se nešetřilo ultralehkými materiály, jako je karbon a titan, na něco posloužila letecká ocel, komponenty ponesou logo známé německé firmy RPC (Rennsport Production Center) a jedinečnému designu i stylu bude sekundovat brutální síla v podobě 200koňového motoru, který by měl pocházet z některého ze současných produkčních strojů. Který to bude, v Lotusu zatím nechtějí říci, cílem ale je postavit plně homologovaný silniční stroj, nikoliv závodní speciál.

Od tvůrce Veyronu a Lightcyclu
Za zrodem C-01 stojí společnost Kodewa, jejíž experti pracují pod Lotusem v programu LMP2 ve FIA World Endurance Championship (na svědomí mají např. prototyp pro Le Mans Lotus T128 LMP); dále známý automobilový designér Daniel Simon, který dal podobu nejnadupanějšímu produkčnímu supersportu na čtyřech kolech, tisícokoňové Bugatti Veyron, ale také např. velmi zajímavému Tron Lightcyclu z fantasy filmu Tron: Legacy; a Holzer Group, která bude zodpovědná za dodávky těch nejušlechtilejších materiálů a vývoj, výrobu i montáž. V pozadí ale stojí např. i společnost Kalex, známá svými šasi ze závodních speciálů třídy Moto2 a Moto3.
Vzhled bude určitě hrát dominantní roli. „Naše ambice je stvořit něco jedinečného, něco, co bude elegantní a zároveň brutální, prostě hi-tech monstrum v kabátu ušitém přímo na míru. Lotus je fascinující jméno s bohatou historií a C-01 musí být dalším milníkem této značky,“ řekl Simon. Přestože samotné tvary motocyklu nejsou zatím známy (první obrázky by se měly objevit během několika týdnů), o barevném provedení si už nyní můžeme udělat představu, viz obrázek části karbonové nádrže. Měla by to být černozlatá kombinace, kterou tvůrci vzdají hold kultovní závodní uniformě Lotusu.
Co je ovšem na celém projektu nejzajímavější? Přestože informace o chystané C-01 je jen pár týdnů stará, v Lotusu jsou momentálně přesvědčeni, že motorka bude k mání ještě letos, a to by byl přímo raketový start!


Další články z archivu

 • iCMN má nový kabát
 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • Nedožitých 20 let ČMN

Články na MotoLife

 • Šeri testuje - Triumph Speed Twin 1200
 • Šeri - Durris Bikes
 • Šeri - HJC RPHA 11 s vlastným dizajnom
 • Novinka 2021 - Honda CRF1100L Africa Twin
 • Motorbike 10/2020

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Magazín Motoroute
před 20 hodinami
Nová knížka Pavla Suchého o motorkách, které se tak úplně nepovedly...
Magazín Motoroute
před 3 dny v 0:55
Dovozce strojů CFMOTO, firma Journeyman CZ, pro sezonu 2021 výrazně navyšuje nabídku motocyklů. K již zavedeným 3 modelům v kubatuře 650 ccm v čele s bestsellerem CFMOTO 650MT a letošní novince 300NK přibude kompletně nová modelová řada s označením CL-X.
Bikes.cz
před 3 dny v 0:17
❗️ Pepa Sršeň testuje Honda CRF 1100 Afrika Twin.
Všechny příspěvky ...