Deep USA tým se vrátil z expedice po Spojených státech

vydáno 16. 9. 2008, text -rk-

Španělský novinář dokončil se svým týmem měsíční motorkářskou jízdu po severní Americe.

Jose Antonio Abellan se vrátil z cest po severní Americe nadšený. „Expedice měla takový úspěch, že jsem okamžitě začal zvažovat další dvě – a to cestu napříč Kanadou a do hlubin Číny, a to v nejbližší době."

Poté, co Ewan McGregor a Charley Boorman udělali obrovskou propagaci motocyklovému cestování, roztrhl se pytel s cestovateli všeho druhu. Ke svým toulkám po světě využívají zejména stroje bavorácké provenience a stejně tak se vydal na cesty i Jose Antonio Abellan, populární španělský sportovní a kulturní novinář.

Před dvaceti pěti lety Jose Antonio začal plánovat motocyklovou expedici po severní Americe. Znovu tuto myšlenku oprášil, když dával do kupy své archívy, a tentokrát nebylo daleko od plánů k realizaci. Společně se skupinou devíti přátel a také synem Davidem odjížděli ze San Franciska 18. července s jasným cílem. Chtěli přejet napříč Spojenými státy a po měsíci cestování se jim to skutečně podařilo.

Jako výsledek celého výletu, který byl ukončen v polovině srpna v New Yorku, byla vytvořena série televizních dokumentů, která bude představena divákům ve Španělsku, Portugalsku, Argentině, Kolumbii, Chile, Uruquayi a také v Číně.

Předtím než se Antonio rozhodl vydat na cestu objevování té opravdové Ameriky, popisuje, že jeho záměrem bylo popsat v reportáži jeho osobní zkušenosti z expedice. A teď když je zpátky doma, má dost času na zhodnocení všech aspektů své cesty. Ale jak to vše vměstnat do několika výstižných slov? „Prostě neuvěřitelné,“ říká Jose.

„ Upřímně musím říci, že cesta předčila veškerá moje očekávání. Očekával jsem opravdu hodně, chtěl jsem poznat tu opravdovou Ameriku, ne jenom nějakou pozlacenou vlídnou tvář, která se obvykle ukazuje turistům. Amerika, to nejsou jen mrakodrapy Manhattanu, krásné pláže a hotely floridského Miami nebo filmová sláva Los Angeles… Díky naší motocyklové cestě jsme se dostali hluboko do nitra této země a myslím, že se nám to podařilo nejenom hezky prožít, ale i dobře popsat.

„První přípravy tohoto projektu se začaly odvíjet před šesti měsíci,“ pokračuje Jose. „Ujistili jsme se, že všechny přípravy a veškeré detaily se pečlivě dopředu promyslely a prodiskutovaly, a my jsem pak byli příjemně překvapeni a potěšeni, že všechno šlapalo podle našich představ. Určitě jsme udělali skvělou práci při plánování, protože jsme neměli díkybohu za celých sedm tisíc kilometrů na cestách žádnou nehodu ani programovou neshodu. Prostě bylo to také o štěstí, ale jsem rád, jak to dopadlo.“

Skutečnost, že se nikomu nic nestalo a vše šlapalo jako po drátku, na takové dlouhé expedici nejlépe hovoří o kvalitě přípravy Antoniovy motocyklové dovolené, a o času a energii, která byla věnována všem plánovacím fázím před startem. Ale určitě si zaslouží pozornost také motocykly, které Antonia a jeho skupinu motorkářských dobrodruhů přepravily ze západního pobřeží USA na východní.

Za řídítky motocyklu BMW R1200GS se tým mohl cítit poměrně v pohodě zejména díky skutečnosti, že se jedná o motocykl, který má v současné době reputaci téměř nejlepšího cestovatelského motocyklu, který kdy byl vyroben pro plnění motorkářských cestovatelských snů.

„V podstatě jsme si vybrali BMW R1200GS, protože jsme věděli, že je to skvělý motocykl,“ vysvětluje Jose Antonio. „ Také poměrně pohodlná jezdecká pozice je klíčovým kritériem při výběru motocyklu pro dlouhé hodiny sezení a podávání tak extrémních výkonů, jako byl ten náš. I při tolika ujetých kilometrech se stále cítíte v pohodě a motorka vám nedává pocítit únavu. Je to prostě radost řídit tento motocykl.“

Trasa týmu DeepUSA vedla ze San Francisca na západním pobřeží do Las Vegas, Roswellu, Dallasu, New Orleans, Memphisu, Washingtonu D.C a byla ukončena v New Yorku.

Mezi každým městem byly naplánovány zastávky v menších městečkách, aby měl tým možnost poznat opravdovou Ameriku alias America Profunda, jak se říká ve španělštině. A bylo opravdu co poznávat. Obrázky na hony vzdálené těm rozesmátým holywoodským úsměvům a turistickým atrakcím velké Ameriky, kterými je tato země tak proslavená.

Skupina motocestovatelů byla opakovaně překvapována krásami amerického venkova. „Jedním z takových překvapení byly Wichita Falls v Texasu a také byla pro nás zajímavá návštěva San Francisca nebo Las Vegas," říká Jose. „Ale možná nejlepší bylo Nashville. Je to skvělé město a má dobrou náladu s velkým podílem hudební historie.“

Nashville nebylo v Joseho itineráři náhodou. Jelikož on sám je dlouholetým novinářem hudební scény a má na paměti bohaté kořeny americké hudby, již při plánování své expedice se rozhodl zařadit mezi vybraná města k návštěvě právě ta, která měla co dělat s hudebníky, muzikanty nebo producenty všech hudebních žánrů.

„ Na naší cestě jsme se nejen svezli na motocyklech, ale také jsme navštívili mnoho menších koncertů a měli tak možnost poznat bohatou hudební historii této země i nové vycházející hvězdy různých žánrů. Ale nejlepší byl určitě koncert Glady Knight v Nashvillu. Byla určitě nejlepší z toho, co jsme tady viděli. Právem se řadí mezi nejlepší zpěvačky všech dob, cítil jsem se být vyznamenán, že mohu být na jejím koncertě.“

Výprava Jose Antonia DeepUSA měla takový úspěch, že Antonio a jeho přátelé již mají v úmyslu uspořádat další podobné expedice. „Určitě si to zopakujeme. Přemýšlíme ještě jednou o výletu po USA, ale tentokrát bychom zvolili jinou trasu. Také se začínáme seriózně zabývat myšlenkou na objevování Kanady nebo dokonce Číny,“ uzavírá Jose.

Více informací o tomto projektu naleznete na webových stránkách http://www.deepusa.com/.


Další iČMN články

  • Moto Cestou Necestou 2018 – včera odstartovali!
  • Video: EXPEDICE PERU 2018
  • Velká cesta na malých strojích

Články na MotoLife

  • Motorbike 6/2022
  • Motorbike 5/2022
  • Motorbike 4/2022
  • Motorbike 3/2022
  • Šeri testuje - Ducati Monster 1100 EVO – Dlouhodobý test

Příspěvky motorkářů

Magazín Motoroute
16. června v 21:10
Indian Motorcycle představuje FTR Stealth Grey, první tovární edici speciálně navrženou pro mezinárodní trhy.
Časopis Motorbike
16. června v 21:02
Haloooo, na stáncích a pumpách už je další číslo Motorbike časáku! 🏁
Víc na www.motolife.cz/.../motorbike-6-2022-motorbike-45ed
Bikes.cz
14. června v 9:02
Soužití motorkářů s řidiči aut je někdy vypjaté.
Všechny příspěvky ...