1917 Henderson – čtyřválec, se kterým se psaly dějiny

vydáno 25. 10. 2008, text -rk-, foto

Psal se rok 1917 a mladý závodník Alan Bedell se pokoušel zdolat nový rekord. Čekalo na něj 3296 mílí a jízda napříč americkým kontinentem a touha pokořit starý rekord Erwina Cannonball Bakera.

Lidé jeho pokusu moc nevěří, Baker byl pro ně ikona a Bedell jede jen na sériovém Hendersonu. Sám odhaduje, že se dostane na druhý konec Ameriky asi za 9 dnů.

7 dnů, 16 hodin a 16 minut po jeho odjezdu ze západního pobřeží Alan T Bedell triumfálně vjíždí do New Yorku, aby si nechal zapsal svůj rekord. Neupravený motocykl Henderson to zvládl bez velkých problémů. Cesta se neobešla bez jedné propíchnuté pneumatiky, rekordman musel vyměnit 3 sady svíček a také třikrát vyměňoval řetěz. Na mokré silnici v Indianapolis mu to jednou klouzlo a poranil si kotník. Dosáhl průměrné rychlosti 17,89 mil za hodinu.

V roce 1997, přesně o 80 let později, se nový majitel tohoto motocyklu rozhodl zopakovat Bedellovu cestu, a pokusil se na stejném motocyklu překonat jeho rekord. Dale Walksler, zakladatel motocyklového muzea Wheels through time, se rozhodl přesně kopírovat i jeho trasu, i když ne vždy to bylo možné – civilizace udělala své, a nové silnice a mosty zcela změnily ráz krajiny na některých místech. Walksler se do New Yorku dostal za 6 dní, 1 hodinu a 22 minut. Byl přívítán nadšenými davy fanoušků a své pocity vystihl v několika slovech: „Celou cestu jsem přemýšlel o tom, jak to Bedell mohl zvládnout. Jeho výkon byl prostě skvělý.“

I po osmdesáti letech má čtyřválec Henderson bezvadný chod a opakování rekordu se obešlo bez mechanických problémů. V průběhu jízdy se podařilo také vybrat 35 tisíc dolarů na podporu mladých amerických motokrosařů.Další iČMN články

  • Moto Cestou Necestou 2018 – včera odstartovali!
  • Video: EXPEDICE PERU 2018
  • Velká cesta na malých strojích

Články na MotoLife

  • Motorbike 6/2022
  • Motorbike 5/2022
  • Motorbike 4/2022
  • Motorbike 3/2022
  • Šeri testuje - Ducati Monster 1100 EVO – Dlouhodobý test

Příspěvky motorkářů

Magazín Motoroute
16. června v 21:10
Indian Motorcycle představuje FTR Stealth Grey, první tovární edici speciálně navrženou pro mezinárodní trhy.
Časopis Motorbike
16. června v 21:02
Haloooo, na stáncích a pumpách už je další číslo Motorbike časáku! 🏁
Víc na www.motolife.cz/.../motorbike-6-2022-motorbike-45ed
Bikes.cz
14. června v 9:02
Soužití motorkářů s řidiči aut je někdy vypjaté.
Všechny příspěvky ...