Video: Češi bronzoví na Šestidenní

vydáno 17. 10. 2016, text Dominika Nováková, foto Czech Enduro

Na tohle jsme čekali 22 let. Český Trophy tým vybojoval na ISDE ve Španělsku bronzovou medaili. Kluci jeli hodně dobře, pomohla i náhoda, ale i ta se počítá.

Na bronzový stupínek se postavili Patrik Markvart, Jiří Hádek, Jaromír Romančík a Ondřej Helmich. Co tomu předcházelo?

Trophy tým se v začátku závodu usadil na šestém místě. Po čtvrtém dnu se česká reprezentace posunula na pátou příčku. Přispěla k tomu i smůla portugalského jezdce, který měl technickou závadu a musel ze závodu odstoupit. To znamenalo konec portugalského týmu a pro nás posun o jednu příčku nahoru.

Předposlední sobotní den byl pro český tým ve znamení dalšího velkého skoku v průběžném pořadí, i přesto, že se zdálo, že naši „trofíci“ jedou pomalu. „Trenér jasně řekl, abychom jeli na jistotu. Nesměli jsme udělat žádnou chybu, ať to prostě dojedeme. Musely vydržet mašiny,“ říkal po sobotním závodě Jaromír Romančík a dodal: „Dneska jsme odvedli spíš takovou udržovací práci.“ Zvolená taktika měla jasný důvod. Všichni věděli, že druzí Italové budou chtít útočit na první Američany. Jeli na krev a to se nevyplatilo jednomu z nich, který skončil na prvním testu se zlomenou rukou. Pro italský tým tak boj o vítězství v Šestidenní skončil. Podobný osud potkal i Španěla Cervantese, pětinásobného mistra světa. Po těžkém pádu a následné lékařské prohlídce musel zůstat v nemocnici a tím španělský národní tým také ztratil možnost bojovat o medaile. Pro český tým to znamenalo posun na třetí místo za jezdce USA a Velké Británie.

Český Trophy tým byl nejdřív vyhlášen za největší "progres", takzvané skokany roku. Dostali putovní pohár a pak přišla ta skvělá chvíle, na kterou všichni čekali od roku 1994. Česká republika se postavila na stupně vítězů. „Všichni jsme šťastní, že se to povedlo. Myslím si, že si kluci úspěch zaslouží. Byl to od nich fantastický výkon,“ řekl manažer reprezentace Jiří Pošík. Junioři přišli o šanci na dobrý výsledek už první den, kdy technika zradila Martina Kulhánka. Až do konce tak pravidelně připisovali tříhodinové penalizace a skončili předposlední. Vyhrál juniorský tým Švédska. Nejlepším z českých klubových týmů byl KBS ÚAMK Unhošť, který obhajoval třetí místo z loňska. Jakub Horák, Marek Borák a Jan Balaš letos skončili osmí.


Konečné pořadí

Trophy: 1. USA (Russell, Layne, Robert, Duvall), 2. Velká Británie (D. McCanney, Lewis, Watson, L. McCanney), 3. Česká republika (Helmich, Markvart, Romančík, J. Hádek), 4. Švédsko (Grelsson, Olsen, Nelson, Andersson), 5. Estonsko (Rääts, Biene, Leok, Uusna), 6. Argentina (Zunino, Kutulas, Benavides, Correa)

Junior Trophy: 1. Švédsko (Persson, Elowson, Börjesson), 2. USA (Bollinger, S. Baylor, G. Baylor), 3. Itálie (Soreca, Pavoni, Cavallo), 4. Finsko (Stigell, Barnes, Pohjola), 5. Francie (Carpentier, Geslin, Abgrall), 6. Austrálie (McCormack, Simpson, Tomlinson),...18. Česká republika (Živný, Friedrich, Kulhánek) -15:06:47,28.

Kluby: 1. Itálie I (Macoritto, Facchetti, Verona),...8. KBS ÚAMK tým Unhošť (Horák, Borák, Balaš), 12. BMT Gottbros tým (Bohuslav, Gottvald, Hostinský), 13. EnC Racing.cz tým (Klimeš, Slischka, Šefr), 17. Motosport Božkov I (J. Koucký, L. Hádek, T. Koucký), 29. KP enduro klub (Prusík, Uher, Konopásek), 64. Motosport Božkov II (Kottek, Kurfiřt, Votoček), 72. Beta Team Motopalič (Dokoupil, Fišer, Groh).Články na MotoLife

 • Tesi H2 - nová přeplňovaná bestie od Bimoty
 • Šeri testuje - Honda CB1000R Neo Sports Cafe
 • Velká čtyřka - jeden za všechny, všichni na baterky
 • Nová trojice modelů CB500F, CBR500R a CB500X!
 • Filip Salač nahradí zraněného Hřavu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Bikes.cz
před 2 hodinami
Jawa v Indii úspěšnější než Harley? Harley-Davidson pomalu opouští největší světový trh.
Euro Bike Fest
před 6 hodinami

EURO BIKE FEST 2020 (Official aftermovie)
Časopis Motorbike
před 2 dny ve 21:44
Milan Engel o řecké rally - "S výkonem jsem spokojený, samozřejmě by to mohlo být lepší, ale druhé místo je druhé místo..."
Všechny příspěvky ...