Honza šestý, Anton sedmý

vydáno 25. 2. 2013, text Petr Moravec

Krasnikov toužil doplnit do sbírky svých úspěchů poslední primát, který mu chyběl – titul mistra Evropy. V rozhodující jízdě jej však o něj připravil letošní juniorský mistr Ruska Sajdulin.

Krasnikov vyhrál přesvědčivě bez ztráty bodu sobotní semifinále a i v nedělním finále byl dlouho suverénní. V poslední sérii se však v souboji do té doby neporažených potkal s letošním juniorským mistrem své země. Sajdulin dlouho jezdil za Krasnikovem, ale v závěru jízdy svého velkého soupeře předjel, jízdu vyhrál a bez ztráty bodu tak i letošní finále mistrovství Evropy. Třetí místo vybojoval Rakušan Harald Simon, který se jako jediný se dokázal vklínit mezi domácí jezdce. Vyplatilo se mu, že od začátku sezony se připravuje v Rusku a pravidelně absolvuje i závody ruské ligy.
Náš Jan Klatovský prošel úspěšně sobotním semifinálovým závodem, kde dokonce vybojoval stejný počet bodů jako pozdější mistr Evropy. Do nedělního závodu pak zasáhl jeho bratr Antonín, nasazený přímo. Ten sice ve vzájemném souboji svého mladšího sourozence porazil, ale v celkové klasifikaci ho letošní mistr republiky předstihl, protože při rovnosti bodů Jan Klatovský dokázal na rozdíl od Antonína jednu jízdu vyhrát.
Jan Klatovský má teď před sebou další výzvu. V mistrovství světa nahradí z pozice prvního náhradníka Fina Aakka a do druhé poloviny světového šampionátu vstoupí 9. března v holandském Assenu.

ME ledová plochá dráha:
Ufa (RUS)
Semifinále:
1. Krasnikov 15, 2. Logačev (oba RUS) 12, 3. Simon (A) 12, 4. Novik 11, 5. Bobin 11, 6. Sajdulin (všichni RUS) 10, 7. J. Klatovský 10
Finále: 1. Sajdulin 15, 2. Krasnikov 14, 3. Simon 13, 4. Novik 12, 5. Logačev 11, 6. J. Klatovský 9, 7. A. Klatovský 9, 8. Olsson (S) 7, 9. Kirchner (D) 6, 10. Tani (FIN) 6