Katedrála rychlosti ve znamení soubojů
aktualizováno 27. 6. 2015, text hell, foto MotoGP
Dvaadvacet kol třídy Moto3, z pole position podruhé za sebou Enea Bastianini, v první řadě stál i jeho úspěšnější parťák ze seriálu Red Bull Rookies Cup 2013, Karel Hanika. Podařilo se mu to poprvé v životě.
Tak to vypadalo na startovním roštu GP nizozemského Assenu. Tradiční podnik MS v „Katedrále rychlosti“, jak se přezdívá zdejšímu okruhu, mohl v 11.00 vypuknout.
Po startu šel na čelo Portugalec Miguel Oliveira, Karel Hanika vjížděl do první zatáčky šestý. V prvních kolech se pohyboval mezi šestým až devátým místem, pak upadl Efren Vazquez a Hanika se na chvilku propadl na dvanácté místo. V té chvíli už se oddělila sedmičlenná skupina, v níž ostatním poodjel Oliveira, Kent, Bastianini, Fenati, Navara, Quartararo a Binder. Jezdci mezi sebou sváděli v každém kole souboje a na čele se střídal kromě Oliveiry nejčastěji Fenati, pak také chvilku Bastianini, Navaro a v posledním kole i Quartararo. Ani jednou se na prvním místě tentokrát neobjevil vedoucí jezdec Moto3, Danny Kent a v závěru skupiny se stále držel Brad Binder. Rozdíl mezi první a druhou skupinou dělal přibližně pět sekund, v závěru závodu už kolem 20 sekund. Ve druhé skupině musel ale Karel Hanika svádět podobně těžké souboje jako o první místo, a přitom se mezi dalšími špičkovými jezdci pohyboval mezi osmým až třináctým místem. Závodil s I. Vinalesem, Antonellim, Mignem, McPheem a Bagnaiou. V jednu chvíli se dokonce propadl až na 19. příčku, aby se zase dotáhl na osmé, deváté místo. Dvě kola před koncem byl znovu devátý, ale do posledního kola vjížděl jedenáctý. Osmý jel Antonelli, kterého potkal podobný osud a v jednu chvíli jezdil až osmnáctý. Do cíle Karel Hanika přijel na čele druhé skupiny osmý a Antonelliho nechal za sebou. Byly to opravdu tvrdě vybojované body. Přitom stačilo jen malé zaváhání, aby mu ujela první skupina, Moto3 je neuvěřitelně vyrovnaná třída. Naštěstí ho nepotkal osud Kuby Kornfeila z Mugella 2014, kdy Jakuba po startu z první řady poslal ten samý Antonelli mimo trať a bylo po nadějích. Karel Hanika po posledních nepovedených závodech potřeboval hlavně bodovat.
Jakub Kornfeil měl v Assenu situaci velice ztíženou startem z 25. pozice. V jednu chvíli atakoval body patnáctým místem, pak však bojoval jen o první polovinu třetí desítky, aby si v cíli zajistil nebodovanou dvacátou příčku.
Ze souboje první skupiny vyšel podruhé v sezoně vítězně Hanikův týmový kolega Miguel Oliveira a na stupně vítězů ho doprovodili Fabio Quartararo a Danny Kent.
O cirkusovou vložku se v poslední zatáčce postaral ještě sedmnáctý v cíli, Niklas Ajo, který sice neupadl, ale visel vedle motorky v celém průběhu zatáčky až na cílovou rovinku. Za tenhle výkon by si zasloužil alespoň bod, ale nevyšlo mu to o dvě místa.
Moto2
Po startu byl závod zastaven červenou vlajkou po havárii tří jezdců v úvodní zatáčce a po úklidu tratě pokračoval ve zkrácené podobě na 16 kol.
Z druhé řady nejlépe odstartoval Němec Jonas Folger a okamžitě si utvořil malý náskok, za ním se potom vydal Rabat, Simeon a Zarco. Ten ale rychle postupoval dopředu a netrvalo dlouho, byl druhý. Dokonce se začal přibližovat k Folgerovi, pak se ale po chybičce propadl zpátky na čtvrtou pozici. Roli Folgerova pronásledovatele převzal Tito Rabat. Svého soupeře dokázal dojet, předjet a malinko se vzdálit i všem ostatním. Folger se postupně propadal a v cíli byl až sedmý. Vedoucí jezdec třídy Moto2 Johann Zarco se nevzdával, znovu se vrátil na druhé místo a přibližoval se k vedoucímu Rabatovi. Na třetí příčku se zase probojoval Sam Lowes. Tři kola před cílem postoupil Johann Zarco do vedení, druhý s menším odstupem jel Tito Rabat a na třetím místě se osamostatnil Sam Lowes. Dvě kola před cílem ještě na pátou pozici postoupil Švýcar Thomas Lüthi a na šestou se v závěru dostal Xavier Simeon.
MotoGP
Valentino Rossi (Yamaha) splnil přání svých fanoušků, startovat tentokrát z lepší než třetí řady a získal v kvalifikaci svou jubilejní šedesátou Pole position (padesátou v královské třídě). To byl největší rozdíl mezi Assenem a předchozími GP. Z první řady spolu s ním startoval ještě Aleix Espargaró (Suzuki) a Marc Márquez (Honda). A. Espargaró si navíc musel předtím vybojovat postup do kvalifikace2 vítězstvím v kvalifikaci 1. Rossiho týmový kolega Jorge Lorenzo zajel jen osmý čas. Karel Abraham po zranění z Barcelony nemohl nastoupit ani v Nizozemsku.
Ihned po startu Rossi potvrdil vedení, přes druhého Aleixe Espargara se rychle přehnal Marc Márquez a skvělý start se povedl Jorge Lorenzovi. Lorenzo je svými starty vyhlášený. Po pár zatáčkách už byl třetí. První trojice odjížděla ostatním a mezi sebou měla rozestupy přibližně půl sekundy. Zatímco se Márquez začal blížit k Rossimu, rozdíl mezi vedoucí dvojicí a třetím Lorenzem se zvětšoval. Šestnáct kol před cílem už mezi nimi byly více než tři sekundy. Zato se bojovalo o první místo, Rossi stále vedl, ale Márquez byl těsně za ním. Devět kol před cílem rozdíl mezi nimi a třetím Lorenzem dělal už více než šest sekund. Sedm kol před cílem se Márquez probojoval do vedení, ale Rossi souboj nevzdával. Jen se prohodili mezi sebou a znovu šlo o setiny. Rozsoudit je mohla snad jen chyba jednoho z nich. Vypadalo to, že si Rossi svého soupeře čtea že si jen chtěl na chvíli odpočinout na druhém místě. A přesně to se potvrdilo dvě a půl kola před cílem. Rossi se vrátil na první pozici a už ji udržel. Jen v poslední dvojici zatáček před cílovou rovinkou se Márquez ještě pokusil o nemožné a zaútočil. Jeho snaha však vyšla naprázdno, ohrozil hlavně sám sebe. Rossi už se na cílové rovince mohl radovat ze svého sto jedenáctého vítězství v závodě MS, v královské třídě pak šlo o jeho 85. první místo. Druhý dojel Marc Márquez, třetí se ztrátou více než 14,5 sekundy Lorenzo.
V závodě se zkraje vůbec nedařilo druhému jezdci týmu Repsol Honda, Danimu Pedrosovi, který byl nejprve jedenáctý, pak ale postoupil alespoň na osmé místo. Největší bitvy se odehrávaly za čtvrtým Andreou Iannonem mezi Polem Espargarem, Calem Crutchlowem, a Bradley Smithem.
Moto GP
Assen (NL)
Moto3: 1. Oliveira (P, KTM), 2. Quartararo (F), 3. Kent (GB, oba honda), 4. Navarro (E, Honda), 5. Fenati (I, KTM), 6. Bastianini (I, Honda)… 8. Hanika, 20. Kornfeil (oba KTM)
Průběžně: 1. Kent 165, 2. Bastianini 108, 3. Oliveira 102, 4. Fenati 86, 5. Vazquez (E, Honda) 76, 6. Quartararo 74… 14. Hanika 26, 17. Kornfeil 17
Moto2: 1. Zarco (F), 2.. Rabat (E, oba Kalex), 3. Lowes (GB, Speed Up), 4. Rins (E), 5. Lüthi (CH), 6. Simeon (B, všichni Kalex)
Průběžně: 1. Zarco 159 2. Rabat 114, 3. Lowes 96, 4. Lüthi 89, 5. Rins 87, 6. Folger 75
MotoGP: 1. Rossi (I, Yamaha), 2. M. Márquez (E, Honda), 3. Lorenzo (E, Yamaha), 4. Iannone (I, Ducati), 5. P. Espargaró (E, Yamaha), 6. Crutchlow (GB, honda)
Průběžně: 1. Rossi 163, 2. Lorenzo 153, 3. Iannone 107, 4. M. Márquez 89, 5. Dovizioso (I, Ducati) 87, 6. Smith (GB, Yamaha) 77
Další iČMN články
-
Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
Ve Velké ceně Nizozemí předvedl Jakub Kornfeil obdivuhodný výkon, za který byl nakonec odměněn pódiovým umístěním. Jenže ve hře bylo mnohem víc...
-
Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"
Filip Salač má za sebou nejlepší závod sezóny. V dnešním závodě Moto3 v holandském Assenu si připsal body za 14. místo, navíc byl stále v kontaktu s vedoucí skupinou a zajel čtvrtý nejlepší čas na kolo...
-
Velká cena Velké Británie prostě uplavala
GP Velké Británie v Silverstonu se nejela, motokrosař Petr Polák je třetím juniorem na světě a titul v USA obhájil Eli Tomac...
Články na MotoLife
-
Motorbike 10/2024
Na sociálních sítích se začíná
pomalu řešit, jestli už motorku zazimovat nebo ještě pár týdnů počkat. My
doporučujeme nijak se zimním spánkem nespěchat, určitě se ještě najde pár
hezkých dní a byla by škoda se neprojet. No a večer, až se vrátíte, se můžete
začíst do aktuálního vydání Motorbike, letos již desátého. Co vás v něm čeká? Testy Aprilia Tuono V4 Factory 1100
Zdá se to jako chv...
-
Hvězdné Dymokury!
Předposlední
roadracingový závod letošního roku – Dymokury, byl ve znamení úspěchu pro
všechny tři závodnice Wonder Women Racing Teamu. Všechny tři týmové závodnice
nastoupili do závodního víkendu s různými ambicemi a ty se jim nakonec
podařilo uskutečnit.
Kristýna Jakesh letos odjela většinu závodů a
v celkovém hodnocení si vede velice dobře. Do Dymokur nastoupila ve skvělé
formě...
-
Motorbike 9/2024
Hlásíme se po prázdninách zpět do
služby! Uteklo to jako voda, ale nevadí, už jsme se do práce těšili. I když
spíš bychom měli napsat, že jsme se těšili zpátky do redakce, protože díky
tomu, že je pro nás ta práce zároveň tím největším koníčkem, v podstatě vlastně
nikdy nekončí, ani o dovolené...ale dost úvah, mrkněte, co jsme si pro vás do
aktuálního Motorbike připravili. Není toho málo a jako už...
-
Motorbike 7-8/2024
Začínají prázdniny a abyste se po
večerech nebo za špatného počasí nenudili, je zde pro vás letní dvojčíslo
Motorbike. A pořádně vypasené, má totiž 154 stran! Co na nich najdete?
Samozřejmě testy (více než patnácti strojů, od cestovních endur přes klasiku až
po sportovní motorky a čtyřkolky), reportáže
z motorkářských akcí a motosportu, nechybí ani cestopis...no, prostě
jsme se jako vždy sna...
-
Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
Výběr správného
výfukového systému může významně ovlivnit výkon, zvuk a estetiku motocyklu.
Existuje široká škála výfuků vhodných pro různé styly jízdy, od sportovních
emocí po pohodlí turistických cest. Zde je vá�� průvodce výběrem ideálního
výfuku pro váš motocykl.1. Sportovní výfuky
Sportovní výfuky jsou
navrženy s cílem maximalizovat výkon motoru. Obvykle jsou lehčí než standardní
modely, což z...