Sportovní víkend v rychlém přehledu (17. – 18. června)

vydáno 20. 6. 2017, text Dominika Nováková, foto Verva racing, WSBK, BSB, Fans of Smrž, CEV Repsol cup, Jiří Jonáš, S1GP, Jan Sommer

Český závod enduro i extrémní enduro na Erzbergu nebo slavný vytrvalostní závod v Dobřanech. Superbiky v Anglii i ty světové tentokrát v Itálii. České úspěchy na motokrosu v zahraničí i jedno české zranění… uplynulý víkend byl, co se týče závodění, opravdu výživný.

Endurosprint MČR

Vysoká Pec

O víkendu se jel poslední závod seriálu MČR endurosprint 2017 ve Vysoké Peci. V sobotu zvítězil celkově Ondřej Helmich, v neděli Patrik Liška, který se jinak naplno věnuje MM ČR motokrosu. Absolutním vítězem endurosprintu se stal Ondřej Helmich, titul vicemistra má Radek Toman a třetí je celkově Adolf Živný. Seriál Enduro ovšem i nadále pokračuje, o jeho vítězi se rozhodne až v polovině září ve Mšeně a započítávat se do něj budou i výsledky právě ze závodů endurosprintu.

První závod: 1. Helmich (Husqvarna), 2. Toman (Husqvarna), 3. Liška (Gas Gas), 4. Živný (KTM)), 5. Hádek (KTM), 6. Šefr (Suzuki); Druhý závod: 1. Liška, 2. Toman, 3.Živný, 4. Pach (KTM), 5. Hádek (KTM), 6. Šefr; Celkově: 1. Helmich, 2. Toman, 3. Živný, 4. Kouble (Husqvarna), 5. Kuklík (KTM), 6. Horák (Husqvarna).

Světové superbiky

Misano, Itálie

Tabulku průběžného hodnocení světových superbiků stále vede Jonathan Rea, v pátém závodu sezony ovšem nezvítězil ani jednou, byl třetí a druhý. První závod na okruhu v Misanu vyhrál jeho týmový kolega Tom Sykes, druhý si podmanil Marco Melandri na Ducati. Poprvé se letos na stupně vítězů postavil Alex Lowes. Stejný výsledek – třetí místo – se mu naposledy povedl v roce 2015 na začátku sezony v Thajsku. Ondřej Ježek nasbíral body za 14. a 12. místo.

První závod: 1. Sykes (GB, Kawasaki), 2. Lowes (GB, Yamaha), 3. Rea (GB, Kawasaki), 4. Torres (E, BMW), 5. Forés (E, Ducati), 6. Laverty (IRL, Aprilia)…14. Ježek (Kawasaki); Druhý závod: 1. Melandri (I, Ducati), 2. Rea, 3. Sykes, 4. vd. Mark (NL, Yamaha), 5. Laverty, 6. Savadori (I, Aprilia)…12. Ježek.; Průběžně: 1. Rea, 2. Sykes, 3. Davies (GB, Ducati), 4. Melandri, 5. Lowes, 6. vd. Mark…22. Ježek.

Britské superbiky

Knockhill, Velká Británie

Seriál britských superbiků má za sebou čtvrtý závodní víkend. Premiérové vítězství a rovnou double při nich zaznamenal jezdec Kawasaki Jake Dixon. Nechal za sebou jména jako Shane Byrne nebo průběžný lídr šampionátu Luke Mossey. Ten se do čela tabulky přesunul díky zranění Leona Haslama, který nezávodil a spadl na druhé místo. Jakub Smrž dojel v závodech dvanáctý a šestnáctý. Matěj Smrž v kategorii Superstock 1000 havaroval. Má otřes mozku a dostal od lékařů zákaz nastoupit do závodu. Obě jízdy STK1000 vyhrál Danny Buchan.

Průběžně SBK: 1. Mossey (Kawasaki), 2. Haslam (Kawasaki), 3. Byrne (Ducati), 4. Iddon (BMW), 5. O’Halloran (Honda), 6. Brookes (Yamaha)…18. J. Smrž (BMW); Průběžně STK1000: 1. Buchan (Kawasaki), 2. Cooper (Suzuki), 3. Rutter (BMW), 4. Rouse (BMW), 5. Law (Kawasaki), 6. Rogers (Kawasaki)…18. M. Smrž (BMW).

FIM CEV Repsol cup

Barcelona, Španělsko

Při závodě FIM CEV Repsol cup v kategorii Moto3 v Barceloně se zranil patnáctiletý závodník Filip Salač. V prvním závodě utrpěl velký pád a vážně si zranil nohu. Teď ho čeká operace. Salačovi v šampionátu štěstí dosud příliš nepřálo, byl průběžně až 24. Salač ovšem reprezentuje Českou republiku i v závodech Red Bull Rookies cup, které se jezdí při Moto GP. Zatím se odjel jeden závod ze sedmi a Filip figuruje na třetím místě. Bohužel minimálně příští závod (24.–25. června) nebude moct absolvovat. Přejeme brzké uzdravení. První závod CEV Repsol v Barceloně vyhrál Alonso López a druhý Sergio García.

První závod: 1. López (E, Honda), 2. Masia (E, KTM), 3. García (E, Honda), 4. Masaki, 5. Kunii (oba J, Honda), 6. Perez (E, KTM); Druhý závod: 1. García, 2. Foggia (I, KTM), 3. Masia, 4. Masaki, 5. Skinner (GB, KTM), 6. Perez; Průběžně: 1. García, 2. Foggia, 3. Masia, 4. López, 5. Alcoba (E, Honda), 6. Perez.

OffROAD Maraton

Dobřany

Seriál vytrvalostních závodů má za sebou nejnáročnější závod sezony. 20. ročník závodu 24hodin. Ten ovšem platil jenom pro řidiče automobilů. Motorkáři a čtyřkolkáři naopak jeli krátké závody, „pouze“ dvouhodinové. I přesto to neměli jednoduché. Pět a půl kilometru dlouhá trať byla velmi prašná a chvílemi nebylo vidět na krok. Navíc, čím kratší závod, tím vyšší tempo. V závodě jedné stopy si s ním nejlépe poradil Lubomír Vojkůvka a potvrdil tak své průběžné vedení v šampionátu. Mezi čtyřkolkami byl tradičně nejrychlejší Martin Miřejovský.

Motorky:1. Vojkůvka (Beta), 2. Trávníček, 3. Kolanda, 4. Coubal, 5. Pavlík (všichni KTM), 6. Prokeš (Yamaha); Motorky průběžně: 1. Vojkůvka, 2. Trávníček, 3. Coubal, 4. Michálek (Husaberg), 5. Prokeš, 6. Brabec (Yamaha); Čtyřkolky: 1. Miřejovský (KTM), 2. Fišar (KTM), 3. Kadeřábek, 4. Eiselt (oba Suzuki), 5. Tůma, 6. Příhoda (oba Yamaha); Čtyřkolky průběžně: 1. Miřejovský, 2. Příhoda, 3. V. Novotný (KTM), 4. Vogl (Suzuki), 5. Lamina (Can-Am), 6. D. Novotný (Suzuki).

Supermoto MS

Albaida, Španělsko

První ze dvou letošních závodů mistrovství světa se jel o víkendu ve Španělsku. Vyhrál ho Thomas Chareyre na tovární TM. Druhý byl Němec Marc-Reiner Schmidt a třetí Lukas Höllbacher. Mistrovství světa bylo bez české účasti, chyběl zraněný Pavel Kejmar.

MS Supermoto průběžně: 1. Chareyre (F, TM), 2. Schmidt (D, SWM), 3. Höllbacher (A, Husqvarna), 4. Class (D, Husqvarna), 5. Monticelli (I, TM), 6. Gimenez (E, Suzuki).

Erzbergrodeo

Erzberg, Rakousko

Extrémní enduro Erzbergrodeo má svého vítěze. Nejsou čtyři, jako tomu bylo loni, kdy cílovou pásku najednou protnula čtveřice jezdců, letos hlavní závod Red Bull Hare Scramble vyhrál tradičně jeden – Španěl Alfredo Goméz na KTM. Druhý byl Graham Jarvis s Husqvarnou a třetí Cody Webb na KTM. Až do cíle také dojel jeden Čech, David Cyprián, který byl celkově 23.

Red Bull Hare Scramble: 1. Goméz (E, KTM), 2. Jarvis (GB, Husqvarna), 3. Webb (USA, KTM), 4. Young (RSA, Sherco), 5. Walker (GB, KTM), 6. Bolton (GB, KTM)…23. Cyprián (KTM).

ADAC MX Masters

Bielstein, Německo

Německý motokrosový mistrák má za sebou čtvrtý závod sezony. V něm byl v kategorii Mx Masters velmi úspěšný český jezdec Jaromír Romančík. „Poprvé jsem se sebou spokojený. Konečně jsem to byl já. V první jízdě jsem byl čtvrtý a v druhé třetí. Celkově mě to dalo na druhé místo.“ Díky úspěchu z Bielsteinu je Romančík průběžně sedmý. Druhým nejúspěšnějším Čechem byl Filip Neugebauer na osmém místě, průběžně je 12. Ještě lepší výsledek než jezdců ve vyšší kategorii se podařil Martinu Krčovi v MX2, který závod v Bielsteinu vyhrál a posunul se na čtvrtou průběžnou pozici.

MX Masters: 1. Ullrich (D), 2. Romančík, 3. Heldecke (D), 4. Dewulf (B, všichni KTM), 5. Getteman (B, Kawasaki), 6. Brockel (D, KTM)…8. Neugebauer (Kawasaki), 21. Sukup (Kawasaki), 23. Kovář (Honda); MX Masters průběžně: 1. Ullrich, 2. Getteman, 3. Lawrence (A, Suzuki), 4. Jacobi (D, Husqvarna), 5. Brockel, 6. Hsu (D, KTM)…7. Romančík, 12. Neugebauer; MX2 závod: 1. Krč, 2. Koch (D), 3. Sandner (A), 4. Sydow (D), 5. Sileika (LAT), 6. Šikyňa (SVK, všichni KTM)…10. Terešák (KTM), 18. Drdaj (Yamaha), 22. Polák(KTM), 29. Vondrášek (KTM); MX2 průběžně: 1. Koch, 2. Sileika, 3. Šikyňa, 4. Krč, 5. Sandner, 6. Malaval (F, Husqvarna)…13. Drdaj, 17. Terešák, 29. Polák.

Sajdkáry MM ČR

Stříbro

Závody plné překvapení si připravil čtvrtý podnik mezinárodního mistrovství ČR sajdkár ve Stříbře. Vítězi se překvapivě stali bratři Vít a Jakub Janouškové. Ti vyhráli už kvalifikaci, v první rozjížďce skončili na druhé pozici za favorizovanými Čermáky, ale druhou rozjížďku už vyhráli, což znamenalo i celkové vítězství v závodě. Stříbrná pozice patřila Čermákům a třetí bylo duo Kolenčík/Hejhal, nováčci v MMČR.

Závod: 1. Janouškové, 2. Čermákové, 3. Kolenčík/Hejhal, 4. Vejchoda/Zatloukal, 5. Boukalové, 6. Hrochové; Průběžně: 1. Čermáci, 2. Janouškové, 3. Vejchoda/Zatloukal, 4. Pudlo/Hotový, 5. Hrochové, 6. Wanger/Richter (D).