BMW - řetězy, na které můžete s klidem zapomenout?

vydáno 1. 9. 2020, text Pecmen

Znáte to –⁠ stojíte u svého biku, řetěz zašvihaný jako byste projeli ropnou rafinérií a vám se tak nechce čistit… Hlavou se vám honí myšlenky, že byste se nejraději spustili s kardanem.
BMW tyto řetězové patálie (patlálie?) možná vyřeší jednou pro vždy.

Chábři v BMW tvrdí, že vytvořili na mašiny řetěz, který nevyžaduje mazání a údržbu. Tento bezúdržbový řetěz by měl být dostupný pro modely S1000RR a S1000XR jako doplňková výbava (kolem 3000 Kč) nebo jako příslušenství pro stávající majitele. Ovšem těmito modely to nekončí. BMW chce řetěz zahrnout pro co nejvíce modelů.

Řetěz “M Endurance” má  standardní X-kroužek sloužící k udržení maziva mezi válečky a čepy, BMW ale povleklo pouzdra válečnků průmyslovým diamantem. Tento povlak snižuje tření působící na řetěz a značně tak snižuje opotřebení. A nejlepší na tom je, že nikdy nezmizí.

BMW uvedlo:

„Díky vynikajícím mazacím vlastnostem za sucha a odstranění opotřebení nabízejí čtyřstěnné amorfní uhlíkem potažené řetězy M Endurance komfort údržby stejný jako u motocyklů s hnací hřídelí."

A nejen to, podle BMW odpadnou i veškeré práce s čištěním a mazáním, což z BMW dělá opět o něco zelenější EKO firmu a na to se v Evropě slyší, žeáno.Diskuze k článku


Další články z rubriky

  • Blood Ridaz
  • Custom Chrome Europe
  • Patrick Peschel

Kam dál

  • Kompletní průvodce motocyklovými výfuky: od sportovních po turistické
  • Motorbike 6/2024
  • Motorbike 5/2024