Loket ukázal, zač je toho v motokrosu loket

vydáno 23. 7. 2018, text Ptr Hájek, foto KTM, TrialGP

Víkend bez Velké ceny či SBK zpestřil především loketský světový motokros, v trialu byl ukončen první šampionát a plochodrážní elita se utkala na půdě Taie Woffindena.


Světový motokros se nám ukázal v Lokti

Na překrásné motokrosové trati Loketské serpentiny se jely závody mistrovství světa a závody mistrovství Evropy EMX300, EMX65 a EMX85. Na startu bylo několik jezdců z českého šampionátu, a tak jsme mohli porovnat naši domácí motokrosovou úroveň s tou světovou či aspoň evropskou.
Největší a vlastně jediný úspěch jsme slavili v ME 300, kde obsadil Václav Kovář celkově třetí místo a Marek Sukup byl čtvrtý, dále ještě skončili Patrik Liška na osmém a Petr Bartoš na devátém místě. Mezi nejmladšími závodníky na pětašedesátkách skončil Vítězslav Marek šestý a Jan Janout osmý, v silnější třídě 85 obsadil Radek Větrovský celkově sedmé a Tomáš Pikart 16. místo. V obou kategoriích šlo o finálové závody, takže se rozhodovalo o evropských titulech. Ten získal v EMX85 Jihoafričan McLellan, ale největší pozornost poutal jezdec s legendárním číslem 72: třináctiletý Liam Everts. Získal bronzovou medaili.
A teď k tomu hlavnímu. Do MX2 se přihlásili tři naši jezdci, body vydoloval pouze Martin Krč za 20. a 19. místo, jen těsně před ním vždy dojel další syn šampiona: Zachary Pichon. Petr Polák a Jakub Terešák se na bodovaná místa nedostali. Výborně si ovšem vedl jiný účastník českého mistrovství Richard Šikyňa ze Slovenska, který dojel čtrnáctý a jedenáctý. Závody vyhráli Jihoafričan Calvin Vlaanderen na Hondě a Španěl Jorge Prado na KTM. Dvakrát druhý dojel Američan Thomas Covington na Husqvarně. Protože mistr světa Lotyš Pauls Jonass (KTM) skončil celkově až čtvrtý, ujal se vedení v šampionátu o 11 bodů Prado.
Nejprestižnější třídou je ovšem MXGP. Tu si vyzkoušeli Petr Smítka a náš mistr Martin Michek. Světového bodu se však nedočkali, nejblíž byl Michek, který dojel dvaadvacátý a třiadvacátý. A to si vemte, že kdysi se bodovalo jen prvních šest míst… pak deset, patnáct…
Zcela suverénně si v Lokti počínal Nizozemec Jeffrey Herlings (KTM), který nadělil druhému v cíli pokaždé 31 sekund. A to tím druhým nebyl nikdo jiný než Herlingsův týmový kolega, devítinásobný mistr světa Ital Antonio Cairoli, kterému se v každém závodě podařil holeshot. Třetí dojel v obou závodech Slovinec Tim Gajser na Hondě. Mistrovství vede s náskokem 30 bodů Herlings před Cairolim, třetí je s odstupem Belgičan Desalle s Kawasaki.Gas¨Gas mistrem elektrotrialu

V belgickém Comblain au Pont se jela sedmá soutěž trialového mistrovství světa. Toni Bou (Montesa) měl namále, ale nakonec opět vyhrál, i když chytil šestkrát bůra. O čtyři trestné body víc nasbíral Adam Raga (TRS) a španělskou nadvládu narušil Japonec Fujinami (Montesa), kterému se po delší době zadařilo a porazil o čtyři body Jaimeho Busta (Gas Gas). Pátým místem dosáhl Angličan James Dabill (s asistentem Jiřím Svobodou) na Betě na nejlepší letošní výsledek a vyhrál i sobotní kvalifikaci. Bou vede o 23 body před svým krajanem Fajardem (Gas Gas), který zaznamenal v Belgii šestým místem nejhorší letošní umístění.
V Belgii se jela i druhá a poslední soutěž letošního světového poháru pro elektrické motocykly – TrialE. Japonec Kuroyama na prototypu Yamahy nezopakoval vítězství z minulého týdne ve Francii, porazil ho Francouz Loris Gubian a získal tak znovu pohár pro Gas Gas. Loni na tomto motocyklu totiž vyhrál Marc Colomer.


Speedway GP za kanálem pro Poláka
Další díl mistrovství světa jednotlivců na ploché dráze se odehrál v britském Cardiffu. Poláci obsadili celé jedno semifinále a nakonec se v osobě Bartosze Zmarzlika radovali i z celkového vítězství, na stupně vítězů vystoupil i Maciej Janowski. Vedoucí závodník seriálu, domácí Tai Woffinden obsadil druhé místo a navýšil svůj náskok na čele tabulky na 20 bodů před Švédem Lindgrenem, který skončil v Cardiffu až desátý.Tomac se vrátil do čela AMA MX

Francouz Marvin Musquin (KTM) se dlouho z červené tabulky vedoucího jezdce neradoval. Po technických problémech v minulém závodě se Eli Tomac (Kawasaki) předvedl ve Spring Creeku v nejlepším světle a vyhrál oba závody, Musquin dojel čtvrtý a druhý, když lepší byl i Němec Ken Roczen (Honda, druhý a třetí). Oba závody třídy 250 vyhrál vedoucí jezdec kategorie Aaron Plessinger (Yamaha).


BSB v Brands Hatch pro Brookese
Australan Josh Brookes vyhrál na Yamaze oba závody britského superbikového šampionátu na ikonickém okruhu v Brands Hatch, pokaždé před Glennem Irvinem na Ducati a Leonem Haslamem na Kawasaki. Šampionát vede Haslam, který by rád odešel do továrního týmu Kawasaki ověnčen titulem. Sezona je ale teprve v polovině.Další články z archivu

 • Obdivuhodný výkon Jakuba Kornfeila ve Velké ceně Nizozemí
 • Filip Salač: "Dnes to byl nejlepší den z celé sezóny"
 • Velká cena Velké Británie prostě uplavala

Nepřehlédni na MotoLife

 • Motorbike 6/2020
 • Motorbike 5/2020
 • Bridgestone rozšiřuje portfolio o čtyři nové pneumatiky s vynikající adhezí a ovladatelností
 • Motorbike 4/2020
 • Jak na baterie po zimě

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Aktuálně na MotoLife

Příspěvky motorkářů

Bikes.cz
před 13 hodinami, upraveno před 3 minutami
     0   0
Moto Test Camp 2020 – poslední dny na registraci!
Už tento víkend se v areálu v Protivanově koná jedinečná akce s názvem Moto Test Camp. V termínu 6. – 7. června 2020 se můžete zúčastnit testovacích jízd a vyzkoušet jízdní vlastnosti motocyklů různých značek přímo v terénu.
https://mototestcamp.cz/registrace/
Časopis Motorbike
před 22 hodinami
     0   0
Motorbike 6/2020
Svět se už snad začíná vracet do normálních kolejí. Tedy i ten motorkářský. I když nás konkrétně se nouzový stav zásadně nedotkl – dál jsme pro vás testovali motorky a sháněli informace o všem, co se zrovna na motocyklové scéně děje a přizpůsobit se situaci jsme se museli snad jen u sportu, který vlastně úplně zamrzl. Ale i tady jsme si dokázali díky našim sportovním redaktorům poradit.
Covid nás tedy nejen nezastavil, ale ani nezpomalil. Důkazem je červnové vydání Motorbike, které se právě teď objevuje na stáncích.
Bikes.cz
před 2 dny ve 12:20
     0   0
Epidemie končí tak zas nastupují zelení! 👎
Všechny příspěvky ...