Villopoto a Dungey vyhráli první americký mistrák, obhájce titulu chyběl

vydáno 25. 5. 2009, text Petr Hájek, foto AA

Bez účasti loňského suveréna Jamese Stewarta začala v Kalifornii letošní motokrosová sezona

.

Vítězný nováček Ryan Villopoto na Kawasaki

Na tradiční trati Glen Helen v kalifornském San Bernardinu se jel první závod letošní sezony amerického motokrosového šampionátu AMA. Jak si jistě pamatujete, loni vyhrál James Stewart na Kawasaki úplně všechny jízdy šampionátu, tedy 24 samostatných jízd, tucet mistráků. Všichni byli zvědaví, kdo ho letos porazí, jenže James na startu není… Po dlouhých letech v zelené barvě přešel loni k Yamaze do týmu San Manuel bývalého kvalitního motokrosaře Larryho Brookse. S jeho Yamahou získal Stewart začátkem května světový a americký superkrosový titul. “Bubba” Stewart ale uzavřel s týmem smlouvu jen na superkrosy! Na startu v Glen Helen ho proto soupeři i fanoušci vyhlíželi marně. Zato se na startu objevil po dvouleté pauze Australan Chad Reed! Zde je třeba připomenout, že Reed jezdil minulé dvě sezony, kdy se nezúčastnil motokrosového šampionátu, právě v barvách Brooksova týmu Yamaha San Manuel… Takže je to spíš specialita týmu, který se soustředí jen na superkrosy, než záměry jeztdců – ať už v minulosti Reeda nebo letos Stewarta. I když Reed říkal, že motokrosy nejel, protože byl unavený ze superkrosu. Copak je normální, aby motokrosař musel odpočívat osm měsíců v roce?

Start třídy Lites
Australan Chad Reed, superkrosový ex-mistr světa, se vrátil se Suzuki k motokrosům

Svou loňskou suverenitu projevoval Stewart za řídítky Kawasaki. Letos ho v továrním týmu hlavní třídy 450 nahradil 20letý Ryan Villopoto, který získal v posledních třech sezonách tři motokrosové tituly ve třídě Lites, tedy čtyřdobých dvěstěpadesátek. Je to tedy borec na konec a předvedl to hned při svém debutu ve třídě parádním vítězstvím – vyhrál obě jízdy. Dal tak nejspíš zapomenout na neúčast Stewarta… Chad Reed se na bednu nevešel, když pokazil první start a probíjel se odzadu.

Jihoafričan Tyla Rattray, mistr světa MX2, poprvé bojuje v prestižním americkém šampionátě

Třída Lites byla víc mezinárodní, když se o vítězství prali domácí Dungey a Canard s Francouzem Christophem Pourcelem (vítězství a sedmé místo), Jihoafričanem Tylou Rattrayem (5+2) a Britem Tommym Searlem (4+4). A k tomu všemu jim zatápěl i nováček Justin Barcia! Celkovým vítězem se stal tovární jezdec Suzuki Ryan Dungey, který v první jízdě podlehl jen exmistru světa Pourcelovi a druhou vyhrál.