Třetí díl ITP ESSOX CUPu se odehrál v Božeticích

vydáno 20. 4. 2009, text Robert Požárek

Již po třetí se 4.dubna sešlo téměř 190 jezdců ITP Essox Cupu, tentokrát v Božeticích u Milevska.

Jestliže v předchozích dvou závodech na tratích dominovaly spíše motokrosové úseky, v Božeticích většina tratě vedla skrz lesy, které nabídly řadu těžkých přírodních překážek. Diváci ale nebyli ochuzeni ani o atraktivní skoky, a jezdci si zase pochvalovali lesní pasáže a část tratě na louce, kde se dobře předjíždělo a jezdci si mohli dopřát relativní odpočinek od náročného terénu.

QUAD OPEN

Protože o kategorii QUAD INVALIDE byl malý zájem, byla nahrazena novou kategorií QUAD OPEN, která má stejné podmínky jako QUAD HOBBY s jediným rozdílem – nebude součástí celého seriálu a jezdci nezískávají body do průběžného pořadí. V kategorii OPEN se představili i dva zástupci tělesně postižených, Zdeněk Kahovec a Pavel Havlík z teamu Čtyřkolky online. Oba zvládli celý závod, Zdeněk Kahovec se dokonce probojoval na skvělé druhé místo. Jediný, kdo dokázal Zdeňka porazit, byl Vladimír Bouška na Yamaze 450 YFZ. A to musel svoji pozici tvrdě bránit do poslední chvíle, protože Zdeněk na svém Polarisu v posledních kolech zajížděl rychlejší časy. Nakonec Vláďovi stačil náskok, který si vybudoval v prvních kolech a o pouhé tři vteřiny byl v cíli tím šťastnějším. Třetí místo v této nové kategorii obsadil Tomáš Svoboda na Yamaze 450.

QUAD HOBBY

Třiceti osmi jezdcům kategorie QUAD HOBBY jednoznačně dominovali jezdci Access Motor Racing Teamu, Davidové Babka (Access Warrior 450) a Buříval (Access Tomahawk). Opět potvrdili, že jejich team je na špičkové úrovni jak po jezdecké kvalitě, tak spolehlivosti strojů. Na trati svedli krásný a velmi vyrovnaný boj o první místo. David Babka za celý závod přišel o vedoucí místo pouze na výjezdu z jedné zatáčky, ale vzápětí získal ztracenou pozici zpět. Oba „accessáci“ se prakticky po celý závod drželi těsně za sebou a v cíli rozhodla pouhá vteřina ve prospěch Babky. Ten ani ve třetím závodě nenašel přemožitele a je prozatím nejvýraznější postavou celého seriálu. Druhý tedy skončil Buříval s pohodlným náskokem 42 vteřin před Vlastíkem Daškem (Kawasaki KFX 700) z teamu QuadexTP. Právě o třetí až páté místo se odehrál další zajímavý a velmi těsný boj mezi Daškem, Mikoláškem (Yamaha 700 Raptor) a Koníčkem (Suzuki LTR 450). Do cíle dojeli ve výše uvedeném pořadí s rozdílem pouhé 1,5 vteřiny. Mezi převážně pánskou společností se neztratila ani Jana Hůlková, která skončila na 24. místě a nechala za sebou deset jezdců.

V průběžné pořadí seriálu si první a druhé místo upevnili Babka (75 bodů) s Daškem (60 bodů), na třetím místě vystřídal David Buříval (53 bodů) Luboše Koníčka (50 bodů).

QUAD PROFI

V kategorii QUAD PROFI si zopakoval vítězství z předchozího závodu Franta Novotný z Quad Teamu a v průběžném pořadí seriálu předstihl Martina Lišku, který v Božeticích chyběl (účastnil se závodu IVNA v Itálii, který vyhrál). O druhé místo bojovali borci Access Motor Racing Teamu Pavel Pešan a Zdeněk Mucha. V cíli rozhodlo 13 vteřin ve prospěch Pešana, třetí dojel Mucha. Velkou smůlu si v tomto závodě vybral Luboš Halama z Access Teamu, který jezdil na prvním místě s výrazným náskokem, ale ve třetím kole měl ošklivý pád na doskoku. Z tohoto pádu si odnesl propíchnutou patu, nadvakrát zlomenou stehenní kost a pochroumané rameno a s největší pravděpodobností pro něj letošní závodní sezóna končí.

Na čele průběžného pořadí seriálu této kategorie vystřídal Martina Lišku (47 bodů) vítěz dvou posledních závodů, František Novotný (50 bodů). Vynikající výkon v božetickém závodě vynesl Pavla Pešana (40 bodů) z desáté průběžné pozice na třetí příčku. Podobně si polepšil i Zdeněk Mucha (38 bodů), který poskočil z deváté příčky na čtvrtou.

MOTO HOBBY

V kategorii MOTO HOBBY se na start postavilo 67 jezdců. I tento závod byl velmi vyrovnaný, o první místo si to rozdali Honza Hejda (Hejdamoto) a Marek Dolejš (Verva Racing Team). V cíli byl tím šťastnějším Honza, Marek obsadil stříbrnou příčku a třetí se ztrátou více než dvou minut skončil Milan Kotrč. Nejdramatičtější souboj této kategorie předvedli Martin Obst z Verva Racing Teamu a Jiří Ruml. Byl to boj o čtvrté místo, o kterém rozhodlo pouhých pět desetin vteřiny ve prospěch borce Verva Racing Teamu. I v této kategorii jsme měli zástupce něžného pohlaví. Byla jím Monika Orlová z teamu Enduro Tábor, která měla na vítězu ztrátu tří kol a dokázala porazit dalších šest chlápků ze startovního pole.

Velmi vyrovnané je průběžné pořadí této kategorie, rozdíl mezi prvním a čtvrtým jezdcem je pouhých pět bodů. Honza Hejda (47 bodů) díky vítězství v tomto závodě poskočil z osmé příčky do čela průběžného pořadí. Druhou příčku stále drží Pavel Touš (46 bodů). Honza Baďura, který v Božeticích dojel na 11. místě, se propadl z první příčky na třetí místo průběžného pořadí se 43 body. S předními příčkami drží krok i Honza Dobner, kterému stabilní výkony ve všech třech závodech vynesly čtvrtou příčku se 42 body.

MOTO PROFI

Na kategorii MOTO PROFI čekalo 90 minut jízdy v technicky nejnáročnějších částích tratě. A na diváky nejzajímavější část programu, okořeněná náročnými lesními výjezdy i krásnými skoky. Celému startovnímu poli dominovali dva jezdci, Karel Scheder (Husaberg Racing Team.Cz) a Honza Unger. Ti nadělili třetímu v pořadí, Lukáši Kroupovi, jedno celé kolo. První tedy skončil Karel Scheder, druhý Honza Unger a třetí dojel Lukáš Kroupa.

Průběžné pořadí seriálu na prvních třech místech této kategorie se nezměnilo. Stále vede Honza Unger (69 bodů) před Honzou Matějkou (49 bodů) a Petrem Uhrem (41 bodů). Lukáš Kroupa (38 bodů) se díky třetímu místu z posledního závodu posunul na čtvrtou průběžnou příčku.

Nyní nás čeká pauza, po které se sejdeme 9. května v Milovicích. Kompletní výsledky i fotogalerii ze závodu v Božeticích najdete na stránkách pořadatele www.atvAmoto.cz.