Před MS Supercross 2009

vydáno 22. 12. 2008, text Petr Štola, foto RZ

Již jen několik dní nás dělí od zahájení supercrossového mistrovství světa.

Neotřesitelný Chad Reed
Loňský šampionát byl ve znamení skvělého Australana Chada Reeda, který získal absolutní nadvládu. Již první závody loňského roku naznačily, že Reed, jezdící ještě s Yamahou týmu San Miguel, bude patřit k absolutní špičce. Když se navíc zranila hvězda továrny Kawasaki James Stewart, který musel kvůli zranění vzdát po pár závodech svou účast ve společném šampionátu mistrovství světa a AMA supercross, šel Reed zcela jasně za svým cílem. První společný šampionát FIM a AMA tak vyhrál australský jezdec Chad Reed, a to i přesto, že v závěru mistrovství byl jeho výkon ovlivněn zraněním z pádu v Daytoně. Reed nakonec získal 365 bodů, což bylo o 13 bodů více, než měl na svém kontě Kevin Windham, jezdec továrního týmu Hondy. I na dalších místech konečného pořadí následovali jezdci na strojích Honda, když třetí byl Andrew Short a čtvrtý David Millsaps. Až na pátém místě skončil jezdec továrního týmu Yamahy Joshua Hill, zatímco na nejlepší Kawasaki byl hodnocen na sedmém místě Timmy Ferry, který však velkou část sezony kvůli zranění vynechal.

Jirka Dostál s pěti body
Náš Jiří Dostál, dnes již žijící v USA, nastoupil do Monster Energy® AMA Supercross, an FIM World Championship, jak zní plný název tohoto šampionátu, s motocyklem Kawasaki KX450F. Vedle výsledků, které znamenaly nekvalifikování do hlavního programu, a těch bylo bohužel více, dokázal získat i 5 bodů, které ho v celkovém pořadí posadily na čtyřicátou pozici elitní třídy „Supercross“.

V Lites kraloval Dungey
Slabší třída „Lites“ (evropské MX2) se v USA jezdí na západní a východní část. Nejlepší jezdci z obou sérií poté svedou spolu boj v jednom závodě, který určí konečného vítěze absolutní klasifikace. Tím se v posledním ročníku stal Ryan Dungey, mladý Američan jezdící na tovární Suzuki RM-Z 250 západní sérii. V té ovšem vítězem nebyl, skončil druhý o pouhé tři body za vítězným Jasonem Lawrencem (Yamaha). Ve východní sérii slavil vítězství s Hondou jezdící Trey Canard, který o deset bodů porazil Ryana Villopota, jezdce továrního týmu Monster Kawasaki Racing, jenž v lasvegaském finále skončil na druhém místě, když na vítězného Ryana Dungeye ztratil 4,8 sekundy.

Sezona 2009 začne první lednový víkend
Již 3. ledna 2009 odstartuje v Anaheimu další supercrossová sezona. Na cestě za světovým titulem je pro účastníky opět připraveno 17 zastávek s cílem v Las Vegas. Do obhajoby světového titulu vstoupí Chad Reed v novém týmu a s novým motocyklem. Po skončení loňské sezony totiž opustil Reed Yamahu a přestoupil k tovární Suzuki. Ovšem i jeho největší soupeř James Stewart půjde do dalšího roku s novým materiálem. Černý Američan opustil Kawasaki a dál pokouší své štěstí s Yamahou, navíc v týmu, ze kterého odešel australský mistr světa.