Pohřebiště favoritů v Jiníně

vydáno 23. 9. 2009, text Robert Požárek, foto Jaroslav Vimr, fmx1.cz

Seriál závodů motorek a čtyřkolek v crosscountry ITP ESSOX CUP spěje do finále a přituhuje boj o body do průběžného pořadí. Že jde o hodně, předvedlo přes 140 jezdců v sobotu 19. října v motokrosovém areálu v Jiníně.

Pátý díl ITP ESSOX CUPu se jel 19. září v motokrosovém areálu v Jiníně. Na start závodu se postavilo 144 jezdců rozdělených do pěti kategorií. Čekala na ně náročná, více než 3 km dlouhá trať, která byla kombinací motokrosových a přírodních úseků. Rychlé pasáže a dlouhé skoky střídaly výjezdy přírodních svahů a zvlášť kategorie MOTO PROFI si v těchto přírodních úsecích užila své. Jelikož se seriál přehoupl do svých závěrečných kol, boj o body přituhuje. Ale snad právě proto byl jinínský závod smolným pro řadu jezdců z předních příček, hlavní roli vždy hrál prasklý řetěz. Ale k tomu se dostaneme u jednotlivých kategorií.

Závodní den otevřelo 18 jezdců kategorie QUAD OPEN. Jak už bývá v tomto seriálu zvykem, opět se zjevila Ollie Roučková a pořádně zamotala hlavu nejen divákům, ale hlavně jezdcům. V sobotu sice neměla na vítěze této kategorie, Otakara Vávru, ale zbytek startovního pole už nechala za sebou. Třetí dojel se ztrátou pouhých dvou sekund Pepa Brand. Za zmínku určitě stojí výkon Zdeňka Kahovce, který i přes svůj zdravotní handicap dokázal držet krok se špičkou, ujel stejný počet kol jako ti nejlepší a dojel si pro výborné sedmé místo.

V kategorii QUAD HOBBY už šlo o body do průběžného pořadí a hned od prvních kol se odehrával nelístostný boj mezi trojicí jezdců – Alešem Babkou, Radkem Procházkou a Alešem Vobeckým. Až do předposledního kola vodil startovní pole téměř bez výjimky jezdec Access Motor Racing Teamu Babka, jenže v předposledním kole mu praskl řetěz, a David se tak musel spokojit až s patnáctým místem. Pro první místo si s náskokem šesti vteřin dojel Procházka, druhý skončil Vobecký a třetí příčku obsadil Lukáš Balín. Kvůli zaváhání Davida Babky se boj o celkové prvenství v seriálu zdramatizoval. Druhý muž celkového pořadí, Davidův týmový kolega David Buříval, si z Jinína veze 13 bodů a stáhnul tak Davidův náskok na pouhých pět bodů. Polepšil si i Vlastík Dašek, kterému patří stále třetí příčka průběžného pořadí se ztrátou osmi bodů na celkové prvenství. Poměrně vyrovnaný bodový zisk na čele seriálu slibuje ještě zajímavý souboj ve zbývajících závodech.

Kategorii QUAD PROFI ovládli jezdci Access Motor Racing Teamu Pešan a Mucha. Těm patří i první dvě příčky v průběžném pořadí seriálu, které si svým výkonem v jinínském závodě upevnily. Třetí v průběžném pořadí, František Novotný, dojel v tomto závodě až na pátém místě. Jediný, kdo dokázal držet s dvojící Access borců krok, byl Martin Mirejovský, kterému zaslouženě patří bronzová příčka.

Jestli někdo v sobotu ve startovním poli vyčníval, pak to byl Honza Hejda v kategorii MOTO HOBBY. Před druhým Mírou Kukrálem skončil s náskokem celého kola. Právě o druhou až čtvrtou příčku byl velký boj mezi Kukrálem, Nevolí a Kůtem. Jezdci skončili ve výše zmíněném pořadí a rozestup mezi druhým a čtvrtým v cíli byl po 60 minutách závodu pouhých 8 sekund.

Kategorie MOTO PROFI měla připravenu nejnáročnější trať. Opravdovým oříškem pro většinu startovního pole se ukázal prudký lesní výjezd mezi stromy a kameny – oblaka prachu, brunátné a vysílené obličeje jezdců i pár nebezpečně vyhlížejících kotrmelců vedlo pořadatele k uzavření tohoto pro diváky velmi atraktivního úseku ve čtvrtém kole. Právě tato kategorie byla pohřebištěm favoritů. Největší pech měl Lukáš Kroupa, hned při startu mu praskl řetěz. Blesková oprava a skvělá stíhací jízda vynesly Lukášovi nakonec jedenácté místo. Dalším smolařem byl pravidelný účastník mistrovství světa v enduru, Václav Malkus. Do dvanáctého kola bojoval o stupně vítězů, ale stop mu vystavil – jak jinak – prasklý řetěz. Vítězem této prestižní kategorie se stal Honza Mrázek, druhý dojel Honza Unger a třetí Pavel Dvořák.

Seriál se blíží ke svému závěru – během října se uskuteční dva závody, finále je naplánované na listopad. Už 3. října se pojede v Milovicích opravdová lahůdka – čtyřhodinovka jednotlivců a dvojic na 10 km okruhu s možností dvojnásobného zisku bodů do průběžného pořadí. A 24. října se seriál přesune do Prahy. Více informací, kompletní výsledky a fotografie najdete na www.atvAmoto.cz.