Na úvod nejlepší Rutter

vydáno 13. 11. 2008, text Petr Štola, foto RZ

Brit Michael Rutter zvítězil v úvodní kvalifikaci Macau Grand Prix.

Michael Rutter, 35letý britský závodník, zahájil útok na rekordní sedmé vítězství v Macau Grand Prix vítězstvím v úvodní kvalifikaci této dálnovýchodní klasiky. Rutter získal dnešní provizorní pole position s motocyklem Ducati 1098 týmu Discover Ireland NW200 časem 2:28,156, což bylo o 0,625 sekundy rychlejší, než nejlepší čas rekordmana závodu Tourist Trophy z ostrova Man, Johna McGuinnesse, který letošní Macau jede s Hondou CBR 1000RR týmu Ventaxia VK pana Paula Birda. Třetím nejrychlejším byl Skot Steve Allan (+1,758), který po třech letech, kdy v Macau startoval se supersportovním strojem, jede poprvé plnokrevný superbike týmu Aviva Kawasaki.

Australan Cameron Donald (Relentless Suzuki TAS) skončil v úvodní kvalifikaci na 4. pozici, když byl o dvě desetiny pomalejší než třetí Allan. Na pátém místě skončil čtvrtý jezdec závodu z roku 2006, s litrovou Hondou týmu Doosan jezdící Stuart Easton z Velké Británie. Překvapením bylo šesté místo portugalského jezdce Luise Carreiry, který na sedmou pozici odsunul o pouhých 0,014 sekundy Brita Conora Cumminse. Na osmé pozici skončil rakouský nestor závodních okruhů Thomas Hinterreiter, který se do Macaa přesunul po úspěšném víkendu v katarském Dohá, kde byl členem týmu Maco Moto Racing. Desítku nejlepších uzavřeli devátý Ian Hutchinson z Británie a desátý Jeremy Toye z USA.

Rico Penzkofer z IGM Yamaha Austria Racing Teamu byl nejrychlejším pilotem kvalifikace třídy supersport. Jezdecm jenž je znám prakticky ze všech českých okruhů, skončil celkově na 15. pozici, když na silnou Ducati Michaela Ruttera ztratil pouze 4,880 sekundy. Za 33letým Němcem skončil jako druhý nejlepší supersportař Skot Keith Amor (AIM Racing Yamaha), třetím pak byl francouzský jezdec Gerald Muteau, vodící Triumpha pařížského týmu Halfen.