Když to ženská natře chlapům aneb ITP ESSOX CUP v Milovicích

vydáno 15. 5. 2009, text Robert Požárek

Na start 4. závod seriálu závodů motorek a čtyřkolek v cross country - ITP ESSOX CUP 2009 - v Milovicích se podstavil rekordní počet čtyřkolek a motorek.

Jste zastánci názoru, že ženská nemá v převážně pánské společnosti cross country závodů šanci na stupně vítězů? Pokud ano, měli jste přijet tuto sobotu na ITP ESSOX CUP do Milovic a jeden z vašich životních mýtů by vzal za své. Zařídila to Ollie Roučková, která se v silné konkurenci více než 200 jezdců postarala o nejpříjemnější překvapení 4. závodu tohoto seriálu a v kategorii QUAD OPEN obsadila vynikající třetí místo.

Pořadatelé z ADT Horažďovice opět splnili svůj slib o zcela odlišném charakteru tratě pro každý závod a tentokrát nachystali přes 6 km dlouhou trať, která maximálně využívala možností proslulého tankodromu. Velmi rychlé úseky, táhlé zatáčky a dlouhé skoky se střídaly s hlubokými kolejemi a tankovými zákopy. Jízda buší a zvedající se prach mohl v jezdcích vyvolat pocit, že nejedou ITP ESSOX CUP, ale slavný Dakar. Trať byla dostatečně široká na předjíždění a toho také jezdci velmi často využívali.

Přesně 229 závodníků poměřilo své jezdecké schopnosti v pěti samostatných kategoriích.

QUAD OPEN – velké překvapení na bedně

Jako první se na start postavilo 27 borců v kategorii QUAD OPEN, na které čekalo 45 minut jízdy. Velmi vyrovnaný souboj se odehrál mezi Květou Sochorem (Suzuki LTR 450) a Josefem Brandem (Yamaha Blaster), kteří se celý závod přetahovali o první místo. Nakonec pouhá vteřina rozhodla o vítězi této kategorie, kterým se stal Sochor před Brandem. Třetí místo si s přehledem po téměř celý závod hlídala Ollie Roučková na Yamaze Raptor 700 a postarala se tak určitě o lehce narušené ego ostatních kolegů z této kategorie, kteří jí v sobotu prostě nestíhali. Ollie vyzkoušela ITP ESSOX CUP poprvé, ze závodů byla nadšena a moc se těší na další. Takže pánové, koukejte přes letní pauzu pořádně potrénovat :-).

Velké uznání si zaslouží i tělesně postižení účastníci – Mirek Roth, Pepa Kroft (oba z Cectek Racing Teamu) a Zdeněk Kahovec, stříbrný medialista z předchozího závodu. Nejlépe z této trojice dopadl Zdeněk Kahovec (Yamaha YFZ 450), který zvládl stejný počet kol jako vítěz této kategorie a ztratil na něj tři a půl minuty. Díky tomuto super výkonu mu patří vynikající pátá příčka. Mirek Roth (Cectek 500EFI OffRoad) dojel na dvanáctém místě se ztrátou jednoho kola na vítěze. Mirek v posledních třech kolech vzal pořádně za plyn a nechybělo mnoho, aby porazil i svého týmového kolegu Vláďu Stejskala. A Pepa Kroft obsadil pěkné 23. místo.

QUAD HOBBY – David Babka konečně pokořen – týmovým kolegou

Kategorie QUAD HOBBY byla opět doménou borců z Access Motor Racing Teamu. Jediný, kdo jim dokázal konkurovat, byl Jirka Kubalík, ale i ten sedlal stroj značky Access. Tentokrát si pohár hořkosti do dna vypil David Babka (Access Warrior 450). Stejně jako v předchozích závodech si po celý závod hlídal první příčku, ale drobná chyba v předposledním kole ho stála celkové vítězství. Než ze vzpamatoval z bolesti po nepříjemném doskoku, prohnal se kolem něj týmový kolega David Buříval (Access Tomahawk 400) i Jirka Kubalík (Access Tomahawk4 300) a na Babku zbylo třetí místo. Opět byl boj o první místo napínavý do poslední chvíle, první David Buříval měl v cíli na Jirku Kubalíka náskok pouhých 0,7 vteřiny. David Babka i přes nepříjemné zranění v předposledním kole dojel třetí, musel však do poslední chvíle bojovat s dalším kolegou z Access Teamu – Pepou Křivkou (Access Tomahawk) a uhájil bronzovou příčku o pouhou jednu vteřinu.

V průběžném pořadí David Babka opět zvýšil svůj náskok (95 bodů), a to i díky zaváhání Vlastíka Daška z teamu QuadexTP, do tohoto závodu druhého muže průběžného pořadí. Vlastíkovi se milovický závod moc nepovedl, skončil na sedmém místě a kvůli tomu se propadl na třetí místo v průběžném pořadí se 74 body. Na jeho místo se díky zisku 25 bodů za milovické vítězství dostal David Buříval (78 bodů).

QUAD PROFI – zde vládne Access Motor Racing team

Ten pravý nářez mezi čtyřkolkami přišel s nástupem 27 borců kategorie QUAD PROFI. Jezdci od samého začátku dokazovali, že název jejich kategorie je oprávněný. Časy byly rychlejší, skoky delší, diváci si prostě přišli na své. Zlatý a stříbrný stupínek kategorii QUAD PROFI v tomto závodě patří dalším zástupcům Access Motor Racing Teamu, Zdeňkovi Muchovi a Pavlu Pešanovi (oba Access Warrior 450). Ti vládli celému závodu, svedli spolu velmi vyrovnaný boj a zbytku startovního pole ujeli o celé jedno kolo. Tím šťastnějším byl v cíli Mucha. Druhý dojel Pešan a třetí v pořadí, Martin Mirejovský (VYX) z AMK Heřmanův Městec, měl už ztrátu jednoho kola.

Smůla v tomto závodě potkala Pavla Kocmana z Access Motor Racing Teamu, který po většinu závodu bojoval o páté místo s Daliborem Píckou. V sedmém kole ale Pavel špatně odhadl vysokou kolej na dráze a utrhl navaděč řetězu a ze závodu musel odstoupit. Dalibor si tak v pohodě dojel pro 16 bodů za páté místo.

Nejvyrovnanější souboj této kategorie se odehrál o šesté místo mezi Liborem Koudelkou z teamu QuadMost a Honzou Kadeřábkem mladším z Kábek Racing Team. Díky 1,6 vteřiny byl v cíli spokojenější Libor Koudy Koudelka.

V poledne proběhlo vyhlášení výsledků všech kategorií QUAD a předání cen, které závodníkům věnoval hlavní partner seriálu, společnost ASP GROUP Distributing. Odpolední program pokračoval závody motorek.

MOTO HOBBY – pořádná tlačenice

Nejpočetnější byla tradičně kategorie MOTO HOBBY, kde se o body do průběžného pořadí popralo 86 jezdců. První místo z božetického závodu se nepodařilo obhájit Janu Hejdovi (Suzuki 125 RM) z Hejdamoto teamu, který se v cíli musel sklonit před jezdeckým uměním Petra Soubusty (Yamaha YZ 250 F) z teamu Motoservis Soubusta. V cíli je dělilo 82 vteřin. Třetím v cíli byl Jan Nevole (Honda 450 CRF) z AMP Servisu Havlíčkův Brod.

V průběžném pořadí seriálu mírně zvýšil svůj náskok Honza Hejda (69 bodů) na druhého Pavla Touše (64 bodů), který v milovickém závodě dojel na čtvrtém místě. Třetí zůstává stále Martin Baďura (52 bodů), bodově se na něj dotáhl Honza Dobner.

MOTO PROFI – kdy skončí nadvláda Karla Schedera?

V kategorii MOTO PROFI bylo klasifikováno 41 jezdců. Čekalo je 90 minut ostré jízdy. O nejvyšší příčky si to rozdala již tradiční trojka tohoto seriálu – Scheder, Kroupa a Unger. Karel Scheder (tentokrát nečekaně na Hondě 125 CR) opět předvedl nejlepší jízdu a zvítězil stylem start-cíl s náskokem 90 vteřin. Druhý Lukáš Kroupa (KTM 503) už musel svoji příčku hájit před Honzou Ungerem (Yamaha WR450F) urputněji, v cíli měl náskok pouhých 20 vteřin. V posledních pěti kolech začal Honzův náskok stahovat za ním jedoucí Pavel Dvořák (KTM 300 EXC) z Motoklubu Chrastava, ale útok zahájil příliš pozdě a před Honzu se už nedokázal dostat. Nakonec mu k tomu chybělo pouhých sedm vteřin.

Honza Unger si díky 20 bodům za třetí místo zvýšil náskok na prvním místě průběžného pořadí. Pomohla mu k tomu i absence Honzy Matějky (49 bodů), který do Milovic nedorazil a propadl se z druhého místa na místo čtvrté. Na druhém místě ho vystřídal Lukáš Kroupa (60 bodů) a Karel Scheder (50 bodů) se díky dvěma posledním vítězstvím vyšvihl na třetí průběžné místo.

I jezdci v kategoriích MOTO byli odměněni cenami od ASP GROUP Distributing a tím cross country cvičení v Milovicích skončilo.

Velké poděkování patří panu Veselému za pronájem tankodromu v Milovicích, generálním partnerům seriálu, společnostem ASP GROUP Distributing a ESSOX, za finanční a materiální podporu a našim mediálním partnerům za propagaci seriálu.

Kompletní výsledky, průběžné pořadí seriálu i fotogalerii najdete na stránkách pořadatele www.atvAmoto.cz.