GP Katalánska - závod 125 cm3

vydáno 4. 7. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

V suverénních výkonech pokračoval i v samotném závodě domácí Marc Márquez a zvítězil, Kuba Kornfeil dojel těsně za body - na 16. pozici.

Bleskový start do závodu stopětadvacítek na okruhu Montmeló v Barceloně předvedl poleman Marc Márquez, jenž do první zatáčky najížděl na vedoucí pozici. Na druhé místo se zařadil Smith, třetí jel Espargaró, čtvrtý Terol a pátý Vázquez. Kuba Kornfeil se po startu pohyboval na 26. místě.

Hned v prvním kole přišel také první pád - havaroval Esteve Rabat. Velmi dobře rozjetý Márquez disponoval už v druhém kole náskokem půl sekundy na druhého Espargara, který měl v zádech dvojici Asparovců v pořadí Terol, Smith. Po čtyřech odjetých kolech se startovní pole již znatelně roztrhalo, první Márquez vedl s náskokem jedné sekundy na neustále bojující trojici jezdců v pořadí Espargaró, Terol a Smith, pátý Cortese byl o další čtyři sekundy dále. Postup vpřed zaznamenal i náš Kuba Kornfeil, jenž jel v této fázi závodu na 22. pozici. Další pád přišel v sedmém kole, havaroval Alexis Masbou, kterého museli lékaři odnést na nosítkách. Velká bitva se odehrávala i mezi Cortesem a Vázquezem o páté místo. V osmém kole závodu držel suverénní Márquez již slušný 2,5sekundový náskok na druhého Terola, na třetím místě jel Espargaró, čtvrté místo patřilo Smithovi a první pětku zavíral Cortese. Jakub Kornfeil bojoval s Luisem Rossim o 21. příčku. Deset okruhů před cílem závodu pokračoval ve spanilé jízdě vedoucí Márquez, v této fázi závodu měl náskok celých čtyř sekund na druhého Smitha, třetí místo patřilo Espargarovi, čtvrtý jel Terol. Za Terolem byla osmnáctisekundová díra, kterou uzavíral pátý Cortese. Kuba Kornfeil se přiblížil bodovaným pozicím, sedm kol před cílem kroužil na sedmnácté pozici. Tři kola před cílem se zdálo být o vítězství již rozhodnuto, Márquez stále držel na vedení bezpečný čtyřsekundový náskok, o druhé místo se stále pral Smith s Espargarem a Terolem. O páté místo potom bojoval Cortese s Vázquezem. Kuba Kornfeil jel stále sedmnáctý. V závěrečném souboji dostal highsidera Nicolas Terol a závod pro něj skončil.

Z dalšího vítězství se tak mohl radovat Marc Márquez, druhé místo vybojoval v závěrečné bitvě Bradley Smith, na třetí pozici dojel Pol Espargaró, čtvrté místo vybojoval Sandro Cortese a páté místo zbylo na Efrena Vázqueze. Jakub Kornfeil závod dokončil na 16. pozici.