Druhou etapu vyhrál Verhoeven

vydáno 4. 1. 2009, text Petr Štola, foto RZ

Nizozemec Frans Verhoeven zvítězil ve druhé etapě závodu Rally Dakar.

Nizozemský jezdec Frans Verhoeven triumfoval ve 2. etapě Rally Dakar, který vedla ze Santa Rosa de la Pampa do Puerto Madryn a vedle 600 spojovacích kilometrů představila také 237 kilometrů dlouhý test. V nejdelší etapě letošního ročníku dokázal o pouhých 41 sekund porazit francouzského jezdce KTM Cyrila Desprese. Třetím v dnešní etapě byl další Francouz David Pretigne, jenž ztratil 1:04 minuty.

I dnes byl z našich nejlepší Martin Macek (+25:45), který tovární Yamahu dopravil do cíle etapy na 30. místě. Jan Froněk skončil na 69. pozici, na které ztratil 45:47 minuty. O pět míst dále skončil Dušan Randýsek. Do první stovky se ještě vešel David Pabiška, který byl klasifikován na 85. místě. Ivo Kaštan dopravil svůj speciál XR125 do cíle na 162. místě.

V celkové klasifikaci stále vede Marc Coma, který má náskok 13:47 minuty na vítěze dnešní etapy Franse Verhoevena. Třetí pozici si drží David Pretigne. Náš Martin Macek klesl na 22. pozici, druhým nejlepším z našich je na 95. místě Dušan Randýsek. Stalo se tak poté, co náš Jan Froněk obdržel po dojetí do cíle dnešní etapy dodatečnou penalizaci 1:20 hodiny, což ho posunulo až na 123. místo celkového pořadí. Důvody penalizace nám prozatím nejsou známé, nicméně jakmile se je dozvíme, ihned vás o nich budeme informovat.

V kategorii čtyřkolek byl i dnes nejrychlejší Francouz Christophe Declerck. Náš Josef Macháček na něj dnes ztratil 19:38 minuty, což pro něj znamenalo 6. místo ve 2. etapě. Desítku nejlepších pak uzavřel druhý z českých jezdců Oldřich Bražina. V celkovém pořadí nadále vede Francouz Declerck. Náš Macháček klesl na 4. místo, na němž ztrácí 32:34 minuty. Oldřich Bražina je na 10. pozici, kde ztrácí již 1:23:53 hodiny.