Dnes nejlepší Američan Street

vydáno 7. 1. 2009, text Petr Štola, foto RZ

Amerika oslavuje, jejich jezdec zvítězil v 5. etapě Rally Dakar a snížil tak svou ztrátu na vedoucího Comu.

Jonah Street z USA vyhrál dnešní 5. etapu závodu Rally Dakar. 506 kilometrů speciálního testu mezi Neuquenem a San Rafaelem zvládl za 6:41:06 hodiny, což bylo o 5:53 minuty rychlejší než druhý jezdec v cíli, kterým byl Frans Verhoeven z Nizozemí. Skvěle opět zajel Chilan Francisco Lopez, jenž etapu dokončil na třetí pozici. V celkovém pořadí stále vede Marc Coma, jenž dnes ztratil několik minut svého náskoku, nicméně i tak má stále více než 27 minut ve svůj prospěch. Na druhé pozici celkového pořadí je po první třetině závodu David Fretigne z továrního týmu Yamahy.

Fretigneův týmový kolega Martin Macek dnes zajel další dobrou etapu, která pro něj znamenala 19. pozici. Bohužel v celkovém hodnocení se u našeho jezdce ukazuje nejen výpadek po poruše motoru ve třetí etapě, ale i 35minutová diskvalifikace. Náš jezdec tak po pěti etapách figuruje nyní na 35. místě. Dobrý den měl opět i Slovák Ivan Jakeš, který přijel jen sedm pozic za naším nejlepším jezdcem. Bohužel Jakeš nabral ve třetí etapě osm hodin ztráty, což ho v celkovém pořadí posílá až do pozic v úplném závěru výsledkové listiny.

58. místo v dnešní etapě přivezl svému týmu Honza Froněk, zatímco David Pabiška po včerejších problémech s motorem svého stroje, jenž musel být během samotného ostrého testu vyměněn, dorazil do cíle dnešní etapy na 72. místě.

V kategorii čtyřkolek byl podruhé v řadě úspěšný Joan Manuel Gonzales ze Španělska, a protože dosavadní lídr této kategorie Christophe Declerck z Francie dnes ztratil, dostal se španělský jezdec na vedoucí místo této náročné soutěže. Dobře si dnes počínal i náš Josef Macháček, jenž si dojel pro etapové stříbro. Zda i on se posune o pozici výše, není v době uzávěrky článku zatím jisté, neboť Declerck je stále na trati. Náš jezdec na něj po včerejším dni ztrácel 49 minut a je tedy přinejmenším velmi pravděpodobné, že svou ztrátu alespoň velmi minimalizuje.

Z Argentiny dorazily ovšem i smutné zprávy. Francouzský jezdec Pascal Terry se stal první obětí letošního závodu. Terry se pořadatelům ztratil již ve druhé etapě, nicméně až dnes bylo objevené jeho tělo, které leželo 15 metrů od tratě. Konec snů o cíli letošní soutěže mají také naši závodníci Ivo Kaštan a Dušan Randýsek. Zatímco Kaštan skončil kvůli vytékajícímu oleji z motoru, Randýsek musel svůj sen ukončit po havárii, která pro něj znamenala transport do nemocnice s podezřením na poranění nohy, ruky a hrudníku.