Sportovní víkend v rychlém přehledu (20. – 21. května)

vydáno 22. 5. 2017, text Dominika Nováková, foto MotoGP, David M. Bodlák, MXGP, Jiří Jonáš, TZ Olivera Königa, archiv Filipa Salače,

Je za námi další, jak jinak než závodní, víkend. Motocykloví fanoušci se zase po roce dočkali legendárního závodu 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích. Nechyběl ale ani další závod vytrvalostního OffROAD Maratonu nebo mistrovství světa Moto GP. A juniorští závodníci na silničních motocyklech sbírali body ve španělském a německém šampionátu.

Moto GP

Le Mans, Francie

Pátý závod mistrovství světa silničních motocyklů byl ve znamení velkých věcí. Velkého vítězství dosáhl Maverick Vinales, který vyhrál nejen závod v Le Mans, ale také pětistou velkou cenu pro tovární Yamahu v historii MS. Druhý byl v královské kubatuře nováček Johann Zarco, který se v MotoGP poprvé postavil na stupně vítězů. Naopak závod kategorie Moto3 poznamenal velký pád více než 20 jezdců, kteří uklouzli na olejové skvrně. Jízda byla restartována, vyhrál ji Joan Mir. Jakub Kornfeil konečně na Mahindře přiváží body za 11. místo.

MotoGP: 1. Vinales (E Yamaha), 2. Zarco (F, Yamaha), 3. Pedrosa (E, Honda), 4. Dovizioso (I, Ducati), 5. Crutchlow (GB, Honda), 6. Lorenzo (E, Ducati); MotoGP průběžně: 1. Vinales, 2. Pedrosa, 3. Rossi (I,Yamaha), 4. M. Márquez (E, Honda), 5. Zarco, 6. Dovizioso…19. Abraham (Ducati); Moto2 závod: 1. Morbidelli (I), 2. Bagnaia (I), 3. Lüthi (CH), 4. A. Márquez (E), 5. Pasini (I, všichni Kalex), 6. Aegerter (CH, Suter); Moto2 průběžně: 1. Morbidelli, 2. Lüthi, 3. A. Márquez, 4. Oliveira (P, KTM), 5. Bagnaia, 6. Nakagami (J, Kalex); Moto3 závod: 1. Mir (E), 2. Canet (E), 3. Di Giannantonio (I, všichni Honda), 4. Ramirez (E, KTM), 5. Guevara (E, KTM), 6. Bastianini (I, Honda)…11. Kornfeil (Mahindra); Moto3 průběžně: 1. Mir, 2. Fenati (I, Honda), 3. Canet, 4. Martin (E, Honda), 5. McPhee (GB, Honda), 6. Di Giannantonio…24. Kornfeil.

300 zatáček Gustava Havla

Hořice

Legendární 55. ročník má za sebou závod na známém přírodním okruhu v Hořicích v podkrkonoší. Nejúspěšnějším závodníkem se stal Kamil Holán, který zvítězil v kategorii do 600 cm3 a ve třídě nad 600 cm3 byl druhý, za Markem Červeným. Twiny ovládl Michal „Indi“ Dokoupil. Z vítězství v produkčních 125 se velmi radoval Radek Lamich, který porazil velkého soupeře Martina Sedla.

SP 125: 1. Lamich (Aprilia), 2. Ma. Sedlo (Cagiva), 3. Pe. Kolář (Aprilia), 4. Mi. Sedlo (Cagiva), 5. Zima (Cagiva), 6. Vecko (Aprilia); GP 125: 1. Pa. Kolář (Honda), 2. Podlipný (Honda), 3. Eder (A, KTM), 4. Novotný (Honda), 5. Meyer (D, Honda), 6. Obtulowicz (Honda); CRR250: 1. Lenser (A, Honda), 2. Matúš (Honda), 3. Piesner (D, Honda), 4. Kunc (Yamaha), 5. Josefík (Aprilia), 6. Fichna (Suzuki); Twin: 1. Dokoupil (Kawasaki), 2. Stibor (Suzuki), 3. Smolders (B, Kawasaki), 4. Markalous (Kawasaki), 5. Hanzalík (SVK, Suzuki), 6. Holz (D, Suzuki); Do 600: 1. Holán (Yamaha), 2. Schmitz (D, Yamaha), 3. Sedlák (Yamaha), 4. Vecko (Honda), 5. Dokoupil (Yamaha), 6. Gaube (D, Honda); Open 1000: 1. Červený (BMW), 2. Holán (BMW), 3. Grams (D, BMW), 4. Bičiště (BMW), 5. Webb (GB, BMW), 6. Maurer (CH, Kawasaki); Supermono: 1. Anderson (IRL, Krämer), 2. Loučka (Triumph), 3. Kalina (Katyam), 4. Kamenický (Mali Jawa), 5. Michel (D, MZ), 6. Jančík (KTM).

MX GP

Teutschenthal, Německo

Další kolo mistrovství světa MXGP se konalo v německém Teutschenthalu. Nechyběli opět ani čeští zástupci, v kategorii nejvyšší MXGP byli hned dva. Jaromír Romančík, který obsadil slušné 22. místo, Martin Michek byl jen o jednu příčku za ním. Kategorii vyhrál Antonio Cairoli. V MX2 byl nejlepší Švýcar Jeremy Seewer, jediný Čech v táto třídě Martin Krč si dojel pro třicátou příčku.

MXGP: 1. Cairoli (I, KTM), 2. Herlings (NL, KTM), 3. Paulin (F, Husqvarna), 4. Desalle (B, Kawasaki), 5. Febvre (F, Yamaha), 6. Coldenhoff (NL, KTM); MXGP průběžně: 1. Cairoli, 2. Gajser (SLO, Honda), 3. Paulin, 4. Desalle, 5. Van Horebeek (B, Yamaha), 6. Herlings…38. Romančík (KTM).; MX2: Seewer (CH, Suzuki), 2. Lawrence (AUS), 3. Jonass (LAT, KTM), 4. Covington (USA, Husqvarna), 5. Olsen (DK, Husqvarna), 6. Bogres (NL, KTM)…30. Krč (KTM); MX2 průběžně: Jonass, 2. Seewer, 3. Olsen, 4. Lieber (B, KTM), 5. Paturel (F, Yamaha), 6. Covington.

OffROAD Maraton

Pístovské mokřady, Jihlava

Třetí závod seriálu vytrvalostních závodů přivítala nejkratší trať v historii seriálu v Pístově. Kvůli několika zavřeným úsekům, na kterých se prášilo, měřil okruh jenom tři kilometry. V závodě motocyklů se jich na něj muselo vejít všech 150, kteří se do závodu přihlásili. Chvílemi tedy byla docela strkanice. S místními podmínkami si nejlépe poradil Lubomír Vojkůvka. Ve Čtyřkolkách Juraj Varga.

FIM CEV Repsol cup Moto3

Prvních pět bodů získal Filip Salač ve španělském šampionátu CEV Repsol. O víkendu vybojoval body za jedenácté místo. Filip neměl do závodu moc dobrý start, ale postupně se probojovával na lepší pozice.

Moto3: 1. Lopez (E), 2. Foggia (I), 3. Alcoba (E), 4. García (E), 5. Ogura (J), 6. Perez (E)…11. Salač.

ADAC Nothern Europe cup Moto3

Oschersleben, Německo

Oliver König jel druhý závod seriálu a dařilo se mu v něm velmi dobře. Povedlo se mu vyjet jedno druhé a jedno třetí místo. Ve druhém závodě útočil dokonce na vítězství, nicméně v posledním kole udělal drobnou chybu a ztratil vedoucí pozici. Oliver si přivezl 36 bodů a posunul se na celkové třetí místo v průběžném hodnocení.

ADAC NEC: 1. Geiger (D), 2. Erhard (D), 3. König, 4. Freitag (D), 5. Jespersen (DK), 6. Dunnik (NL)…15. Svoboda, 18. Řeháček.

8 hodin

Třetí podnik seriálu vytrvalostních závodů v Německu vyhrál tým GMT94 Yamaha, který startoval z pole position. Jako druhý do cíle dorazil tým YART Yamaha a třetí slovenský tým Maco Racing. Český tým EKO IVRacing BMW CSEU ve složení Karel Hanika, Martin Choy, Julian Mayer se přibližně do poloviny závodu pohyboval v Top5. Jenže Rakušan Mayer upadl a tým přišel o dobré umístění. Motocykl ale opravili a závod dojeli na 16. pozici.

8 hodin: 1. GMT94 Yamaha, 2. YART Yamaha, 3. Maco Racing, 4. Bolliger Team Switzerland, 5. F.C.C. TSR Honda, 6. Moto AIN CRT…16. EKO IVRacing BMW CSEU.

MOTOCh

Pannoniaring, Maďarsko

Druhý závod mezinárodního motocyklového šampionátu MOTOCh se uskutečnil v Maďarsku a za silného větru. Takže závodníci nebojovali pouze mezi sebou, ale také s přírodními vlivy. Navíc šlo o body do mistrovství České republiky. Pro vítězství v kategorii Moto3 si neohroženě dojel Michal Búlik. Třístovky ovládl Peter Kačaba, supersporty Michal Chalupa a v superbicích exceloval mladý Rakušan Kevin Sieder.

Superbike: 1. Sieder (A, Kawasaki), 2. Čihák (BMW), 3. Roth (A, Kawasaki), 4. Balcar (BMW), 5. Polák (Yamaha), 6. Čech (Yamaha); Supersport: 1. Chalupa, 2. Chomicz (PL), 3. Chládek, 4. Šubrt (všichni Yamaha), 5. Kovarik (SVK, Honda), 6. Hlavenka (Yamaha); STK300: 1. Kačaba (SVK, Yamaha), 2. Nespěšný (Kawasaki), 3. V. Schwarz (Yamaha), 4. Rumlena (Yamaha), 5. O. Schwarz (Honda), 6. Gyor (H, Yamaha); Moto3: 1. Búlik (SVK, Moriwaki), 2. Fait (Honda).

Flat Track

Divišov

Mezinárodní mistrovství ve flat tracku má za sebou první závod. Původně už měl být druhý, ale předešlé klání v Pardubicích bylo zrušeno kvůli nesjízdnému povrchu. I když počasí v sobotu také nebylo úplně příznivé, konečně jsme se dočkali. Bohužel hlavní kategorii FT1 nedokázal vyhrát Čech, ale třetí místo Aleše Plecháče rozhodně není ostudou. Zvítězil Hanson Schruf.

FT 1: 1. Schruf (A), 2. Sijbring (NL), 3. Plecháč, 4. Poppenreiter (A), 5. Sulzbacher (A), 6. Kehr (A); FT Classics: 1. Kraus, 2. Plecháč, 3. Hloušek, 4. Mrázek, 5. Matějíček, 6. Havlíček; FT Veterán: 1. Franců, 2. Slezák, 3. Kvíz, 4. Pich, 5. Petrovský, 6. Riči.