Cummins na pole position

vydáno 14. 11. 2008, text Petr Štola, foto RZ

Conor Cummins z ostrova Man vyhrál kvalifikaci na závod Macau Grand Prix.

Conor Cummins, 22letý závodník z ostrova Man, získal pole position pro 42. ročník motocyklového závodu v Macau. Cummins ve druhé kvalifikaci skvěle zvládl nástrahy městského okruhu a s litrovou Yamahou týmu Paris AIM Racing porazil i nejúspěšnějšího pilota této dálnovýchodní klasiky Michaela Ruttera, jenž si letos brousí zuby již na své sedmé vítězství. Mladý Brit startuje v Macau teprve podruhé v kariéře. Oproti svému včerejšímu času se dnes dokázal zlepšit o více než čtyři sekundy a nakonec kvalifikační snažení končil s časem 2:26,580, což bylo o 0,497 sekundy lepší než kvalifikační čas Michaela Ruttera.

“Měl jsem problémy s pomalejšími jezdci, ale to mě o tolik nezpomalovalo, důležité bylo, že jsem namísto kvalifikační pneumatiky stále používal pneumatiky závodní. Jsem tedy se svými časy spokojený,“ říkal po dnešní kvalifikaci Michael Rutter, jezdící v Macau s Ducati 1098 týmu Discover Ireland NW200.

O pouhých 0,051 sekundy pomalejší než Rutter byl Australan Cameron Donald, který s motocyklem týmu Relentless Suzuki by TAS skončil na třetím místě. Čtvrtý se nakonec kvalifikoval s Hondou týmu Ventaxia VK nestárnoucí John McGuinnesse, jedna z legend závodu Tourist Trophy Isle of Man, která si v závěrečných minutách dnešních kvalifikačních bojů skvěle poradila s nakonec pátým Ianem Hutchinsonem jezdícím s litrem týmu Aviva Kawasaki. O dobrý závod je zaděláno i tím, že všech prvních pět jezdců nejenže startuje na jiných motocyklech, ale zároveň se vešlo do jediné sekundy, přičemž čtvrtého McGuinnesse dělilo od pátého Hutchinsona dokonce pouze 0,033 sekundy.

Zajímavá situace se odehrála mezi jezdci startujícími s motocykly kategorie supersport. Keith Amor z Británie totiž celou dnešní kvalifikaci odjezdil s motocyklem, který měl poškozený motor. Na Yamaze R6 týmu AIM Racing totiž fungovaly pouze tři válce, přesto dokázal tento jezdec zajet nejrychlejší čas mezi supersporty, když byl o pouhých 0,081 sekundy lepší než včerejší nejrychlejší supersportař Rico Penzkofer (IGT-Yamaha Austria Racing). Třetím nejrychlejším mezi supersporty pak byl mladý Dan Linfoot, dvacetiletý nováček na Macau Grand Prix, jenž byl s Yamahou týmu Rob Mac Racing téměř o tři sekundy pomalejší než Penzkofer.

Motocyklový závod Macau Grand Prix proběhne již zítra, kdy je jeho start naplánovaný na 16:15 hodin místního času (+8 GMT).