Sportovní víkend v rychlém přehledu (15. – 16. července)

vydáno 18. 7. 2017, text Dominika Nováková, foto TZ Libora Podmola, Petr Záruba, archiv bratrů Čermáků, JD 191 KTM racing team

Další závodní víkend je za námi a známe nové vítěze i poražené. Libor Podmol má ve sbírce další medaili z amerických X-Games, bratři Čermákové brali pohár v mistrovství světa sajdkárkrosu. Nabitý víkend měli i motokrosaři u nás i v Německu, závodníci na silničních motocyklech i slalomáři, neboli gymkhanisti.

X-Games

Minneapolis, USA

Libor Podmol si z přehlídky extrémních sportů v Minneapolisu odváží bronzovou medaili za disciplínu step-up neboli skok do výšky. Na motorce překonal laťku ve výšce 13,1 metru. O třetí místo se ovšem musel podělit ještě s dalšími dvěma jezdci Ronniem Rennerem a Massimem Bianconcinim. Vyhrál Jerryd McNeil, který svůj stroj dostal přes laťku ve výšce 13,4 metru. V kategorii best trick se Podmol, mistr světa z roku 2010, umístil až na poslední osmé pozici, vyhrál Novozélanďan Levi Sherwood.

Step-up: 1. McNeil (AUS), 2. Hudson (USA), 3. Renner (USA), Bioncocini (I), Podmol, 6. Foster (CDN).

BAM MM ČR

Petrovice u Karviné

Pátý závod seriálu Buksa/Ados motokros mezinárodního mistrovství České republiky se konal na trati v Petrovicích u Karviné. V nejsilnější kategorii MX1 diváci konečně viděli jiného vítěze než lídra Martina Michka. Kvůli pádu na startu první rozjížďky ho překonal Slovák Tomáš Šimko, Michek byl nakonec druhý, třetí dojel Petr Smítka. V MX2 byl vítěz jistý, a to Bence Szvoboda z Maďarska, který zatím vede šampionát. Jeho největší soupeř Francouz Sulivan Jaulin nenastoupil kvůli zlomenému zápěstí. Překvapením bylo druhé místo Milana Špičáka. Mezi ženami byla tradičně nejrychlejší trojnásobná mistryně světa Steffi Laierová, nejlepší Češkou se stala Lucie Simonová. A v kategorii Veterán byl opět neporažen Martin Žerava, i přesto, že závod jel se zraněnou rukou.

MX1: 1. Šimko (SVK, Suzuki), 2. Michek (KTM), 3. Smítka (KTM), 4. Wysocki (PL, KTM), 5. Sukup (Kawasaki), 6. Bartoš (KTM); MX1 průběžně: 1. Michek, 2. Bartoš, 3. Šimko, 4. Sukup, 5. Romančík (KTM), 6. Weschta (Suzuki); MX2: 1. Szvoboda (H, KTM), 2. Špičák (Husqvarna), 3. Nedvěd (KTM), 4. Drdaj (Yamaha), 5. Poláš (SVK, KTM), 6. Liška (Yamaha); MX2 průběžně: 1. Szvoboda, 2. Jaulin (F, KTM), 3. Liška, 4. Drdaj, 5. Šikyňa (SVK, KTM), 6. Poláš; Veterán: 1. Žerava (Suzuki), 2. Kadleček (Husqvarna), 3. Hrabica (Suzuki), 4. Tichý (Suzuki), 5. Hammerl (Kawasaki), 6. Dokoupil (Yamaha); Veterán průběžně: 1. Žerava, 2. Kadleček, 3. Černý (KTM), 4. Hammerl, 5. Buchta (Yamaha), 6. Doppler (Kawasaki); Ženy: 1: Laierová (D, KTM), 2. Simonová (Yamaha), 3. Laňková (Suzuki), 4. Vítková (Yamaha), 5. Hromková (KTM), 6. Kapsamerová (A, KTM); Ženy průběžně: 1. Laierová, 2. Laňková, 3. Simonová, 4. Vítková, 5. Hromková, 6. Kapsamerová.

MS sajdkárkros

Strassbessenbach, Německo

Osmý závod mistrovství světa sajdkárkrosu se bratrům Čermákům konečně povedl podle představ. V první rozjížďce dojeli Tomáš s Ondřejem do cíle na páté pozici. Druhá rozjížďka byla úspěšnější a i díky technickému problému posádky před nimi dojeli Čermáci třetí. Třetí místo jim zůstalo i celkově v závodě. Ten vyhráli lídři seriálu Etienne Bax a Nicolas Musset a navýšili tak svůj náskok.

Závod: 1. Bax/Musset (NL/F, WSP/Zabel), 2. Willemsen/R. Bax (NL,WSP/Zabel), 3. Čermáci (WSP/Mega), 4. Giraud/Mucenieks (F/LV, WHT/Husqvarna), 5. Brown/Millard (GB, WSP/Zabel), 6. Hermans/van Gaalen (NL, VMC/Zabel)…21. Vejchoda/Zatloukal (WSP/Zabel), 23. Hrochové (VMC/Zabel); Průběžně: 1. E. Bax/Musset, 2. Giraud/Mucenieks, 3. Willemsen/R. Bax, 4.Brown/Millard, 5. Vanluchene/Kurpnieks (B/LV, VMC/Zabel), 6. Hermans/van Gaalen…8. Čermáci, 24. Vejchoda/Zatloukal, 30. Vrátný/Vitoň (WSP/Husqvarna).

ADAC MX Masters

Tensfeld, Německo

Další závod má za sebou i německé motokrosové mistrovství ADAC MX Masters. Jaromíru Romančíkovi se ale tentokrát příliš nedařilo. První závod dojel až jako patnáctý a z druhého musel odstoupit. Celkově byl v Tensfeldu osmnáctý. A oproti minulému závodu, kde dojel na třetím a druhém místě, se hodně propadl. Průběžně je na osmé pozici, o jednu lepší než jeho krajan Filip Neugebauer. Tomu se závod povedl, dojel celkově pátý. Vyhrál domácí Henry Jacobi. V MX2 se z Čechů představil jenom Petr Polák na dvoutaktní 125. Zajel sedmácté a deváté místo. Lepší výkony předvedl slovenský Richard Šikyňa, který byl celkově pátý a v průběžném hodnocení mu patří dokonce druhá pozice. Nejrychlejší byl Lukas Platt z Německa.

MX2: 1. Platt (D), 2. T. Koch (D), 3. Chetnicki (PL), 4. Staszkiewicz (PL), 5. Šikyňa(SVK), 6. N. Koch (D, všichni KTM); MX2 průběžně: 1. T. Koch, 2. Šikyňa, 3. Sileika (LAT, KTM), 4. Krč (KTM), 5. Malava (F, Husqvarna), 6. Sandner (A, KTM)…15. Drdaj (Yamaha), 20. Terešák (KTM), 22. Polák (KTM); MX Masters: 1. Jacobi (D, Husqvarna), 2. Ullrich (D, KTM), 3. Bengtsson (S, KTM), 4. Hsu (D, Husqvarna), 5. Neugebauer (Kawasaki), 6. Brockel (D, KTM)… 18. Romančík; MX Masters průběžně: 1. Ullrich, 2. Getteman (B, Kawasaki), 3. Jacobi, 4. Brockel, 5. Hsu, 6. Heldecke (D, KTM)…8. Romančík, 9. Neugebauer.

MČR silničních motocyklů

Most

Víkendový závod Mistrovství České republiky silničních motocyklů na velkém okruhu mosteckého autodromu přinesl řadu napínavých soubojů. Předpoklady naplnili papíroví favorité, kteří ve svých třídách vesměs dominovali. Startovní listina čítala celkem 83 jezdců, mezi nimiž nechyběly ani tři ženy.

Moto3 1. i 2. závod: 1.Kënig (Honda), 2. Kučera (Honda); 125GP 1. i 2. závod: 1. Savinkov, 2. Podlipný, 3. Novotný, 4. Fait (všichni Honda); 125SP 1. závod: 1. Lamich, 2. Kolář (oba Aprilia), 3. Endrst (Cagiva Mito), 4. Kuchta, 5. Malinová, 6. Rauch (všichni Aprilia); 125SP 2. závod: 1. Kolář, 2. Lamich, 3. Polák (Aprilia), 4. Malinová, 5. Kuchta, 6. Rauch; Open600 1. závod: 1. Chalupa (Yamaha), 2. Brož (Suter), 3. Chládek, 4. Šubrt (oba Yamaha), 5. Jadrný (Kawasaki), 6. Svoboda (Yamaha); Open600 2. závod: 1. Chalupa, 2. Brož, 3. Chládek, 4. Šubrt, 5. Ort (Yamaha), 6. Svoboda; SBK 1. závod: 1. Halbich (Honda), 2. Rumlena (Yamaha), 3. Polák (Yamaha), 4. Čihák (BMW), 5. Balcar (BMW); SBK 2. závod: 1. Halbich, 2. Rumlena, 3. Polák, 4. Balcar, 5. Čihák; SST1000 1. závod: 1. Prášek (BMW), 2. Zajíc, 3. Borovka (oba Yamaha), 4. Paldus, 5. Šaroch (oba Kawasaki); SST1000 2. závod: 1. Prášek, 2. Zajíc, 3. Paldus, 4. Šaroch, 5. Borovka; SST300 1. závod: 1. V. Schwartz (Yamaha), 2. Simon (KTM), 3. Machů (Kawasaki), 4. O. Schwartz (Honda), 5. Seidel (Kawasaki), 6. Stříteský (KTM); SST300 2. závod: 1. Simon, 2. V. Schwartz, 3. Machů, 4. O. Schwartz, 5. Stachura (Kawasaki), 6. Seidel.

MČR motogymkhana

Soběslav

Souboje v Soběslavi v nejprestižnější skupině A byly velmi napínavé. V prvním kole notnou dobu vedl Kuba Oulehla, pro kterého to tak bylo úplně první průběžné vedení závodu v jeho kariéře. Neradoval se však dlouho, Krejza ho odsunul na druhou příčku. Kuba svůj čas v dalších kolech už nezlepšil, nakonec to stačilo na celkovou pátou příčku. Celkově čtvrtý Krupič vypadá, že se v letošním roce hledá a možná trochu stagnuje. I jeho výkon v Soběslavi stačil na nepopulární čtvrté místo. Bitva o první příčku se udála v prvních dvou kolech. Krejza nasadil v prvním kole laťku hodně vysoko, pády a bloudění po trati ostatních jezdců znamenaly výzvu do dalších kol. Té se nejlépe zhostil Mio, úřadující mistr republiky. Ve druhém kole přidal, ve třetím ještě více, ale nestačilo to. Krejza před svou třetí jízdou už vyhrál, mohl tak naprosto klidně odjet své poslední kolo.

Soběslav: 1. Zapach (Suzuki), 2. Schovanec (Kawasaki), 3. Karásek (Kawasaki), 4. Kroupa (Honda), 5. Oulehla (Honda), 6. Bareš (KTM); Průběžně: 1. Zapach, 2. Schovanec, 3. Karásek, 4. Kroupa, 5. Mašek (Suzuki), 6. Dobeš.