Program Hondy – retro a dobrodružství!

vydáno 29. 3. 2016, text David M. Bodlák, foto Honda

Předminulý a minulý víkend se v Japonsku konaly dva zásadní veletrhy, kde jedním z nejsilnějších hráčů byla Honda.

V pořadí již 32. Osaka Motorcycle Show 201643. Tokyo Motorcycle Show jsou v tuto chvíli minulostí, ovšem pro svět jedné stopy to znamená plno zajímavých konceptů, kterými se značky, hlavně ty domácí, na veletrzích prezentovaly. Jeden z nejzajímavějších stánků patřil Hondě, která na oba veletrhy přivezla ukázat více než dvacítku strojů ze své současné produkce, ale hlavně také koncepty, jež mají naznačit další směr vývoje tohoto výrobce.

CB Type II
City Adventure Concept alias X-ADV
Africa Twin Adventure Sports Concept

Světovou premiéru si zde odbyl koncept CB Type II, oprášen byl výstavní kousek City Adventure Concept alias X-ADV, který známe již z milánského veletrhu EICMA, a hodně zájmu zaznamenal Africa Twin Adventure Sports Concept.

Africa Twin Adventure Sports Concept

Zatímco CB patří mezi klasiku, kterou ovlivňuje zcela silně moderní café racer retro vlna a může se pyšnit podvozkem Öhlins, zlatě anodizovanými vidlicemi nebo brzdovou soustavou Brembo, dva další stroje směřují k dobrodružným zážitkům. Duální skútr X-ADV by měl zvládat divočinu velkoměsta s grácií a neměl by být problém zažít s ním i nějaký ten off-road, vylepšená Africa Twin pak jen umocňuje schopnosti znovuzrozené legendy, o níž si můžete přečíst více v našem testu v ČMN 7, jež vychází tento týden. Oproti standardní Africe nafasoval Adventure Sports Concept mohutný kryt motoru, vysoké sedlo motokrosového typu, předělaný je zadek včetně nosiče a dobře vypadá i sportovní vysoko vedená koncovka Termignoni. Pokud ale Japončíci neudělají něco s objemem nádrže, bude to jen sportovněji vyhlížející Africa Twin nové generace.

koncept CRF250 Rally 2015
Maska konceptu CRF250 Rally 2015...
... a maska prototypu CRF250 Rally 2016

Vylepšenou Africou svět Adventure u Hondy nekončí. Hodně zajímavý je totiž prototyp CRF250 Rally, vycházející z lehkého endurka CRF250L, ovšem značně inspirovaný závodním HRC dakarským speciálem CRF450 Rally, který Honda ukázala již minulý rok jako koncept a nyní jako předprodukční verzi s pár změnami.

prototyp CRF250 Rally 2016

Charakteristickými znaky malé „reliovky“ jsou: slušná světlá výška, zlatá USD vidlice Showa a centrální tlumič s vysokými zdvihy. Namísto dvojice výfuků Mugen, schovaných pod jednodílným sedlem je na 2016 nově jedna koncovka Termignoni. Co se nám ovšem líbilo více na původním konceptu, to byla asymetrická LED světla krytá plexi štítem přesně podle speciálu, nyní je předek vysloveně nevkusný. Kokpit je vybavený digitálním budíkem a držákem pro navigaci nebo smartphone, přičemž původní koncept měl navigaci s ovládáním přímo na řídítkách. Skvělá zpráva ale je, že za pár měsíců, tedy letos na podzim, by měla být s největší pravděpodobností představena již produkční verze tohoto soft endurka, takže radovat se mohou především osmnáctiletí, kteří budou mít o jeden hodně zajímavý stroj v nabídce navíc.

prototyp CRF250 Rally 2016
prototyp CRF250 Rally 2016
prototyp CRF250 Rally 2016

Na stáncích Hondy nechyběla ani současná produkce, mimo to byly představeny i další stroje, s nimiž se hlavně na domácím trhu teprve počítá. Opravdu pěkně vypadá CB1300 Super Bol D’or E Package Special Edition, přímý konkurent kapotovaného Bandityi od Suzuki. Své fandy si jistě najde CB400 Super Bol D’or ABS Special Edition a zajímavé byly rovněž různé variace na téma CB1100 včetně Conceptu CB, vycházejícího z CB1100EX. Pořád ovšem čekáme, kdy se Honda rozhodne poslat do světa nádherný retro závoďák CB1100R, s jehož uvedením nás napíná již dlouhé roky. Zkrátka retro a dobrodružství, to je program, který je, zdá se, pro Hondu momentálně stěžejní.

CB1300 Super Bol D’or E Package Special Edition

Concept CB
CB1100 Custom Classic Concept

CB1100R
CB1100RDalší iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Motorbike 9/2023
  • Motorbike 7-8/2023
  • Motorbike 6/2023
  • Motorbike 5/2023
  • Motorbike 4/2023

Aktuálně na MotoLife

Příspěvky motorkářů

MotoRoute
28. srpna
Postupně upřesňujeme program 18. setkání MotoRoute. Těš se na skvělé motocestovatelské přednášky, workshopy, testování motorek, tajný závod atd. Více tady: www.motoroute.cz/.../...etkani-motoroute-2023.aspx
Magazín Motoroute
14. srpna
Už máš magazín MotoRoute 4/2023? 
Opět je tu 96 stran čtení o motorkách a cestování. 
✅ Podrobnosti o čísle tady: shop.motoroute.cz/.../43-motoroute-2023--c-4.aspx
Najdete ho na stáncích PNS, ale raději si ho předplaťte!
✅ Předplatné tady: shop.motoroute.cz/produkt/23-predplatne.aspx
✅ On-line verze na http://www.motorouteklub.cz nebo http://www.digiport.cz
MotoLife
3. srpna
Masarykův okruh má nového majitele.
Areál Masarykova okruhu včetně závodní dráhy, polygonu a hotelu GRID převzala společnost SHAKAI podnikatele a investora Karla Hubáčka. Počítá se zachováním současných aktivit v areálu a s jeho dalším rozvojem. Karel Hubáček areál včetně pozemků koupil od společnosti A.B.R. HOLDING a.s. a Karla Abrahama, který areál ovládal od roku 2005. Výši transakce podnikatelé nezveřejnili.
Všechny příspěvky ...