EICMA 2016: Bavoři přidali další R nineT a GS pro teenagery

vydáno 10. 11. 2016, text Jan Rameš, foto BMW

Je neuvěřitelné, co všechno se kolem základu R nineT dá postavit za modely. V Miláně byl představen již pátý! A nejen to...

R nineT Urban G/S

Vážně už by nás asi nepřekvapilo, kdyby se zanedlouho objevila "devadesátka" i jako skútr. No dobře, to už by bylo přes čáru, ale začínáme věřit tomu, že bavorští designéři pod vedením Edgara Heinricha dokáží z platformy R nineT udělat prostě cokoli.

Máme roadster, máme Scrambler, v Kolíně byl představen úplně nejvíc nejočesanější naháč Pure a k němu naopak nádherný kafáč s kapotkou Racer. A teď přichází model, jehož existenci naznačoval sám šéfdesignér v rozhovoru v tištěných ČMN již před měsícem. Prý měl mít něco společného s konceptem Lac Rosé...

Nový Urban G/S má byl ale nejvíc ze všeho inspirován úplně prvním géesem, o čemž svědčí i to lomítko. V roce 1980 se totiž praotec všech cestovních endur jmenoval R 80 G/S, jako Gelände/Strasse, do terénu i na silnici. Barevné provedení je skvělé, maska kolem světla, známá z dvouventilových modelů, potěší svým návratem. Akorát rozměry kol jsou čistě moderní, vzadu široká sedmnáctka, vpředu devatenáctka.

Spolu s Urbanem byla představena i upravená verze roadsteru, základního modelu, který celé šílenství kolem "devadesátky" odstartoval již v roce 2013. Napřesrok se dočkáme jiné geometrie, hezčích budíků nebo třeba nastavitelné přední vidlice.

G 310 GS

To by bylo, aby malé GS nebylo! A to by bylo, aby si tohle Němci nechali ujít. Písmena GS jsou dnes snad ještě větším zaklínadlem než BMW. A upřímně - i šestnáctiletí mají nárok na to, aby byli součástí rodiny nejslavnějšího cestovního endura.

Základem je pochopitelně naháč G 310 R, který byl představen loni. Ovšem pro pohodlné cestování a sem tam průjezd nějakým lehkým terénem byl náležitě upraven, zdvihy odpružení činí shodně 180 mm, což je pěkné, a vepředu najdeme 19" kolo. Jelikož jsou ráfky lité, je jasné, že víc než na skákání po dunách je malé géčko určeno na boj s městskými a silničními výmoly.

HP4 RACE

Ještě je to jen prototyp, a už z něj okruhoví maniaci nemohou spát. Dlouhá léta byl karbon určen maximálně pro kapoty a nejexotičtějším materiálem v konstrukci stroj byl hořčík, a letos prásk, hned dva stroje, pro které je uhlík základní stavební kámen. Vedle Ducati 1299 Superleggera má svou karbonovou krásku i BMW - rám, kyvka, ráfky. Žádné bližší parametry nebyly zveřejněny, akorát oznámení, že limitovaný počet kusů bude vyroben v druhé půlce roku 2017.

Drobné modelové změny

V Miláně BMW představilo ještě další novinky, ale nejsou to nové modely v pravém smyslu, jen upravené stávající. Pochopitelně je vždy v hlavní roli motor plnící normu Euro 4. Řadovým dvouválcem vybavené modely F 800 R a GT dostaly elektronický plyn a pár jemných designových retuší, bestseller R 1200 GS se zase může pochlubit vylepšenou elektronikou včetně další generace semiaktivního elektronicky ovládaného odpružení. Skuteční offroadisté přivítají verzi Rally určenou do terénu. Poslední novinkou je luxusní křižník K 1600 GTL, který po vzoru sportovnějšího gétéčka obdržel zpátečku a obousměrné rychlořazení.

R nineT Urban G/S G 310 GS R 1200 GS BMW na veletrhu EICMA


Další iČMN články

 • 50 let řadových čtyřválců Honda
 • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
 • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

 • Vojtech Ďuriš
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Aspar Racing Team
 • Motorbike 4/2021
 • Zabudnuté tímy MotoGP – Konica Minolta Honda
 • Vychází časopis Drž stopu

Vítej na MotoLife❗️

Podílej se na tvorbě nového sociálního motorkářského webu!

Podmínkou je pouze respektování pravidel tohoto webu.

Začít můžeš už teď »
 1. Založ si jednoduše svůj osobní profil.
 2. Pochlub se na profilu svýma motorkama, přidej fotky z cest.
 3. Přidávej motorkářské příspěvky nebo odkazy na zajímavé motorkářské články.
 4. Publikuj články, názory, blogy, fotky....
 5. Vytvoř si prezentační stránku a ukaž motorkářům co děláš.
 6. Poraď vývojářům MotoLife jak web zlepšit.

Piš na nebo využij chat na stránce MotoLife.

Příspěvky motorkářů

Jaroslav Šíma
před 3 hodinami
Moc pěkný dárek od Světa motorů k najetí milionu mil!
Marek Lichtenberg
před hodinou
0
Velký obdiv, Jardo 👍
Bikes.cz
před 3 dny ve 22:17
Nový boxer od BMW je jedním z největších a nejúchvatnějších motocyklových motorů, říká Dominik Valášek v testu BMW R18. Technická data k tomuto nevšednímu modelu najdeš v katalogu Bikes.cz:  https://www.bikes.cz/2021/bmw-r-18
Motocyklová asociace ČR
před 4 dny ve 20:33
Policie ve čtvrtek zveřejnila videozáznam ze středeční honičky na dálnici D5 u Prahy, při které přišel o život řidič motocyklu, jenž se snažil ujet hlídce najetím do protisměru. Podle nových informací bylo muži 41 let a měl zákaz řízení.
Miluju motorky
před 6 dny v 9:39
Libovečky od Durris Design už jistě znáš! Šeri položil pár otázek přímo Vojtechovi Ďurišovi, vedoucímu celého projektu! Vše najdeš v rozhovoru.

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...