Motorbike 4/2024

vydáno 3. dubna, text Motorbike

Začátek každé sezóny pro nás znamená testování novinek a ani letošní rok není výjimkou. V aktuálním vydání Motorbike jich najdete hned šest – dvě z nich jsme vyzkoušeli ve Francii, jednu ve Španělsku, pro další jsme si zaletěli až na exotické Filipíny, pátou jsme prohnali po našich silnicích a šestou po motokrosové trati. Zároveň už se rozjely i světové závodní seriály, kalendář se bleskurychle plní motoakcemi...kdepak, žádný pomalý rozjezd, ale rovnou plnej, tak, jak to máme (a doufáme, že i vy) rádi!

Testy

Honda Africa Twin M.Y.2024

Od svého znovuzrození v roce 2016 Africa Twin neprošla žádnou zásadní změnou: v Hondě spíše naslouchají zákazníkům a krůček po krůčku ladí a vylepšují tohle ikonické cestovní enduro ke kýžené dokonalosti. Model pro rok 2024 také reagoval na podněty z trhu a my dostali možnost otestovat inovovanou verzi Africy jak ve standardní, tak v cestovně zaměřené verzi Adventure Sports. V horách kolem španělského města Málaga jsme vyzkoušeli lehčí i techničtější terén, široké a rychlé šotoliny, ale i pomalé a úzké stezky, které se jedou sotva rychlostí chůze. Jak v tomto prostředí Africa obstála?

KTM Duke 990

Mít litrového naháče na test v polovině března nepatří obvykle mezi vysněné zážitky. Ovšem letos paní zima zavřela krám docela brzo, mrzlo už jen někde a občas, takže když nám společnost Race Tool s.r.o. nabídla nového Duka 990, nedalo se odolat. Řada Duke slaví ve stáji KTM letos jubileum, je to právě třicet let od chvíle, kdy sjel první vévoda z linky a svezení na novince je podle nás ten nejlepší způsob, jak to důstojně oslavit.

Honda CBR650R - E-Clutch

Francouzské silničky okolo Marseille a připravená Honda CBR650R, to je zkrátka božská kombinace! Na první dojem vypadá tato novinka skoro stejně, jako její předchůdce, ale to jen když ji nevidíte z pravé strany, kde se skrývá nejzajímavější prvek, elektronická spojka E-Clutch. O co že to vlastně jde a zda se jedná o věc užitečnou či nikoliv vám prozradí náš test.

Harley-Davidson Road Glide MY 2024

V minulém čísle jste mohli najít test nové Street Glide MY 2024 a tak je nám ctí a potěšením se rozepsat i o druhé novince ze stáje. Větší. Těžší. Dražší. Pokud se ptáte, proč byste si tohle měli vybrat  místo Streetky, nebo proč byste to vůbec měli zvažovat jako alternativu, zkusíme vám ty nejpodstatnější rozdíly, výhody i nevýhody v našem testu podrobněji popsat. Naše redaktorka Judy se totiž ptala úplně stejně.

Suzuki GSX-8S vs. Yamaha MT-07

Ač stále platí okřídlené „objem ničím nenahradíš“, kategorie strojů s motorem do jednoho litru zažívá dnes doslova renesanci. K mání jsou šestsetpadesátky, sedmistovky, sedmsetpadesátky, osmikila, devítistovky, devětsetpadesátky...záleží jen na vás, jestli si dáte o panáka víc, nebo méně, vybírat je z čeho. Zejména pokud se zaměříte na japonskou produkci nakedů, ze které jsme do našeho srovnávacího testu vybrali loňskou novinku Suzuki GSX-8S a evergreen od Yamahy, MT-07.

CFMOTO 450MT

Jen málokterá motorka měla na letošní výstavě Motosalon tolik pozornosti, jako malé cestovní enduro od CFMOTO. A nejde přitom o technologiemi nabitý stroj se stovkami koní, ale o malý univerzál, který má potenciál stát se jedním z nejprodávanějších modelů letošní sezóny. No a my jsme na něj byli natolik zvědaví, že nám nevadilo cestovat přes sedm časových pásem na ostrov Palawan, kde se konala jeho světová premiéra.

GASGAS SM 700

Letošní rok trochu koncernu KTM zavařila konkurenční značka Ducati, alespoň co se týká motardů. Italové totiž přišli s jednoválcem ještě o něco nabušenějším, než je ten od KTM, který byl dosud nejsilnějším ,,jednohrnkem” na trhu. Silnějším z hlediska tabulkových čísel a to konkrétně počtem koní, kterých má Ducati o necelé 3 více. To je sice fakt, ale motor v GASGAS má zase větší kroutící moment. Jenže nejde striktně jen o koně a newtonmetry, posuzovat toho lze mnohem více. Myslíme, že boj o prvenství teprve začíná a GASGAS nedá svou kůži lacino…

Beta RX 450

V rybníčku motokrosových motorek se vynořila nová štika. Vlastně dvě: od italské značky Beta (ne, to není značka nářadí), se u nás letos objevily dvě novinky pro nadšence motokrosu, Beta RX 450 a Beta RX 300. A právě tu první jsme měli možnost otestovat.  

Kult - BMW F 650

Poté, co motocyklová divize BMW v sedmdesátých letech přežila klinickou smrt a v dalším desetiletí nastartovala novou éru, rozhodla se v úplném začátku devadesátek k další revoluci. Tou mělo být představení dostupné motorky pro mladé, začátečníky, nenáročné, nezámožné, prostě pro všechny, kterých se její tehdejší produkce z různých důvodů netýkala. Výsledkem byl model F 650.

V novém vydání vám krátce představíme i inovovaný Triumph Rocket 3, pro fanoušky čtyřkolek jsme připravili test Polaris Ranger Kinetic a zároveň i jsme vyzkoušeli i další novinky této značky. Zúčastnili jsme se samozřejmě i brněnského Motosalonu (díky vám všem, kteří jste se za námi zastavili na pokec) a jak už jsme psali, roztočil se i kolotoč závodů, takže v dubnovém Motorbike najdete i první reportáže z MotoGP, WSBK, MXGP a dalších. A protože tradičně podporujeme mladé závodníky, letos jsme dali prostor Adéle Ouředníčkové, která pojede nově vzniklý seriál FIM Womens Circuit Racing World Championship.

V Motorbike 4/2024 nechybí ani zavedené rubriky, tedy toolbox, Na vlastní kůži, aktuality, soutěž (tentokrát o přilbu LS2 FF808 Stream II) atd. A (i když už teď budete zřejmě trávit každou volnou chvilku především v sedle) věříme, že na Motorbike si čas najdete a že vás bude bavit! 

Motorbike 4/2024 vychází ve středu  3.4.2024 a připomínáme, že na https://www.send.cz/casopis/1294/motorbike lze aktuální i starší vydání časopisu Motorbike objednat pohodlně a bezpečně až do schránky za stejnou cenu jako kdekoliv na stánku!

Plná, nijak neomezená verze Motorbike, je k dispozici samozřejmě i v elektronické podobě a to na

https://www.digiport.cz/vydani/floowie/924-motorbike.


Výhodné tištěné předplatné je možné objednat přímo zde nebo prostřednictvím e-mailu: send@send.cz. Neuteče vám tak už žádné číslo Motorbike.

Více informací na: http://www.motorbike-czech.cz nebo na https://www.facebook.com/casopismotorbike/.

Najdete nás i na Instagramu – @motorbikemagazin   Další články z rubriky

  • Motorbike 5/2024
  • Motorbike 3/2024
  • Motorbike 1-2/2024

Kam dál

  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2024
  • Motorbike 12/2023
  • Masarykův okruh poprvé hostil enduro závody. Úspěšnou premiéru si nenechalo ujít 260 jezdců