Nejstarší účastník akce "Nežij vteřinou"

vydáno 3. 6. 2014, text H. Lichtenbergová, foto ČMN, archiv Ant. Vintra

Termín konání sedmého ročníku preventivní akce blanenských policistů „Nežij vteřinou“ se pomalu blíží. Letos je plánována na 7. června na stabilním místě v areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní.

V nabitém programu nechybí prezentace z instalace speciálních bezpečnostních svodidel firmou Arcelor Mittal. Ta dodržela svůj slib z loňského Nežij vteřinou, kdy se zavázala zdarma nainstalovat svodidla při příjezdu více než tří stovek motorkářů. Přijelo vás však přes 850, a tak svodidla již fungují na silnici Blansko–Lipůvka.

Nežij vteřinou 2014

Mezi těmi 850 jezdci byl jeden výjimečný. Je jím pan Antonín Vintr. Účastník, který „Nežij vteřinou“ navštěvuje pravidelně od prvního ročníku, a i přes svůj důchodový věk stále na motocyklu.

ČMN Pane Vintře, vás motory provází celý život?
Dá se říci, že ano. Mám řidičský průkaz na všechno kromě autobusu a se vším jsem v rámci povolání jezdil. Tedy ne jako řidič z povolání, ale jako vedoucí dopravy. Z osobních automobilů jsem vystřídal snad všechno, co doba povolovala: Octavia Super, Trabant, Škoda 1100 MB, Fiat 125 P, Lada1300. Ta po 25 letech skočila na vrakovišti a nyní vlastním jen skútr HONDA SH 125 i.

ČMN To je váš první motocykl?
Kdepak, spíš ta auta jsem měl jako doplněk k motocyklům. V padesátých až šedesátých letech byl život na vsi uvolněný, a tak jsem se už ve 12 letech začal učit na Jawě 100 Robot se synem příslušníka VB. Ten se vždy bál, jen ať nepotkáme otce, pochůzkáře v naší vsi... Ve 14 letech jsem pokračoval na bratrově Jawě 250 Pérák a v 15 jsem dostal od rodičů Jawu Pionýr 555 a také své první osvědčení k řízení. Studoval jsem v Kroměříži a od jara do podzimu na Pionýru jezdil. Nejhorší bylo, když jsem se probudil a pršelo. Ale obléknul jsem se a vyrazil. Sice promoklý, ale zas to dobře jelo, voda chladila válec.

Pak následovala ČZ 125, později ČZ 150 kývačka, služební Jawa 550 Pionýr (Pařez), nejhorší na ježdění byl ČZ 175 (nazývaný nyní Prase). Byl těžký a měl malá kola. Na Hondě je proti tomu všemu krásné svezení.

ČMN Prozraďte mi, co vás vede k tomu, že navštěvujete právě akci „Nežij vteřinou“?
Ohromně mi vadí zmařené lidské životy, všímám si, jak přibývá u silnic pomníčků s motocyklovými pneumatikami. Nemám vůbec nic proti pokutám, dokonce myslím, že za něco by se měly sazby i zvýšit. Mně za 16000 km najetých za 4 roky na skútru ještě žádná hlídka nezastavila. A přitom by mi to nevadilo – před jízdou nepiju, předpisy dodržuji... Na Nežij vteřinou však jezdím hlavně proto, že se i ve stáří dozvím nové věci a poučím se.

Prvním rokem ve křtinském Výpustku se mi moc nelíbilo, motocykly naskládané kolem silnice, uvnitř areálu všechno namačkané, kdo chtěl vidět film o nehodách motorkářů, požadovali k tomu 100 Kč vstupného do jeskyně, a tak ho mnoho motorkářů nevidělo. V areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní je jinší úroveň a pohoda. Nemusím snad rozvádět, co tam všechno je, to vy sama víte, jezdíte tam. Ale kromě zábavy a poučení se mi tam povedlo domluvit i s obchodníky – firma PEMM Brno mi pomohla s pneu na mého skútra, domluvil jsem si zaslání nabídky nemlžících se štítků do přileb, o nichž jste v ČMN psali. Loňské Nežij vteřinou bylo opravdu vydařené a letošní se, věřím, také vydaří.

ČMN Děkuji moc za povídání a na shledanou 7. června.


Další iČMN články

  • 50 let řadových čtyřválců Honda
  • 15 ročník výstavy přestaveb Bohemian Custom Bike
  • MOTO VÝSTAVA LIBEREC 2019

Články na MotoLife

  • Špeciálne farby MotoGP - 2010 až 2021
  • Drnovy testy z pravěku - Aprilia RSV 1000R |  Ducati 999 | Suzuki GSX-R 750
  • Špeciálne farby MotoGP - 2003 až 2009
  • Motorbike 9/2021
  • Drnovy testy z pravěku - 2005 Suzuki GSX-R 600

Příspěvky motorkářů

Miluju motorky
před 2 dny v 11:22
Memoriálu Luboše Tomíčka za dveřmi!

52. ročník Memoriálu Luboše Tomíčka se uskuteční 4. října, den po Zlaté přilbě, s ročním zpožděním. Původně plánovaný 52. ročník na loňský rok se nemohl kvůli zpřísnění vládních opatření konat. Z tohoto důvodu museli pořadatelé z Auto klubu Markéta závod odložit. Věříme, že se v letošním roce situace opakovat nebude a všichni si budou moci společně opět uctít památku skvělého československého jezdce na stadionu Markéta.

Harmonogram závodu:
13:00        Otevření pokladen
16:00        Otevření stadionu
18:00        Slavnostní nástup
18:10        Start závodu
cca 20:30    Konec závodu
20:40        Závěrečný ohňostroj

Zdroje: Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha

#serimotostories #milujumotorky
Miluju motorky
před 2 dny v 10:28
Společnost Piaggio Group pokračuje v boji na ochranu svých produktů před padělateli!

Piaggio Group vyhrává soud první instance o porušení evropského patentu proti společnosti Peugeot Motocycles v Paříži a Miláně. Po názvu Vespa je uznána také jedinečnost skútru Piaggio MP3.

Rozhodnutí pařížského soudu rovněž zakazuje společnosti Peugeot Motocycles na území Francie vyrábět, inzerovat, prodávat, dovážet, vyvážet, používat a/nebo vlastnit jakýkoli tříkolový skútr, který využívá ovládacího systému patentovaného společností Piaggio Group (včetně modelu Peugeot Metropolis), pod hrozbou zaplacení pokuty za každé padělané vozidlo.

Soud v Miláně zakazuje společnosti Peugeot Motocycles na území Itálie dovážet, vyvážet, prodávat a inzerovat (offline i online) model Peugeot Metropolis pod hrozbou pokuty ve výši € 6 000 stanovené za každé vozidlo, prodané po 30denní lhůtě od vyhlášení rozsudku. Společnost Peugeot Motocycles musí dále stáhnout všechna padělaná vozidla z prodeje v Itálii během 90 dnů pod hrozbou další pokuty ve výši € 10 000 za každý den prodlení ve vykonání příkazu.

Zdroje: Piaggio Group

#serimotostories #milujumotorky
Miluju motorky
před 4 dny v 15:59
OK, tohle skutečně stojí za přečtení, Šeri pokračuje moc pěkným článkem z prostředí MotoGP o speciálních barvách!

#serimotostories #milujumotorky
Miluju motorky
před 9 dny v 11:12
Piaty test z archívu - Drnovy testy z pravěku, tentokrát porovnávací test!

"Račte se zúčastnit vyprávění, kterak se snadno dostanete na hranu. Nechci říkat přímo snadno a bezpečně, ale rozhodně snadno a zábavně...."

#serimotostories #milujumotorky
Všechny příspěvky ...