Na toulkách Kyrgyzstánem

vydáno 20. 7. 2008

Zkušenosti s cestováním v Kyrgyzstánu

Více než 90 procent území této chudé středoasijské republiky se nachází v nadmořské výšce přesahující 1500 metrů nad mořem. Území převážně pokrývá vysoké pohoří Ťan-Šan (Nebeské hory) a Pamíro-Alaj. Obděláno je méně než osm procent půdy, a to především v nižších polohách na severu. 



Kyrgyzstán je bývalou sovětskou republikou, nezávislost získal v roce 1991. Populace této drsné země dosahuje cca 5 miliónů, a jen třetina obyvatel žije v urbanizovaných oblastech. Zbytek tvoří rodiny seminomádských pastevců, kteří kočují horami se stády jaků, ovcí a koňů. Kyrgyzstán je pro cestovatele atraktivní destinací, zejména pro milovníky hor. Běžně narazíte na jurty, jejichž uzavření obyvatelé vám možná nabídnou kvašené kobylí mléko kumis. 



Důvodem k návštěvě Kyrgyzstánu je především drsná panenská příroda, která skýtá dechberoucí podívanou. V obydlených oblastech se nacházejí mešity, neboť většina obyvatelstva vyznává islám, a občas pravoslavné kostely. Co by vám nemělo uniknout: vysokohorské jezero Sary Chelek, Kaňon Ala-Archa, druhé největší horské jezero světa Issyk-Kul, hraniční Torugartský průsmyk do Číny, velký bazar ve městě Oš, petroglyfy v Čolpon-Ata, tzv. Zlaté prameny Altyn Arašan. 





A jaké jsou zkušenosti cestovatelů? 





Tereza píše: 



Právě jsem se vrátila po měsíci a půl z KG, a všem bych vřele doporučila výlet sem! Nejenom krajina, ale hlavně lidé jsou skvělí, pohostinní a ocení vaši snahu mluvit rusky (i když jsem se nikdy neučila, šlo to a byla to sranda) Co se týče míst, která navštívit, má nejoblíbenějši oblast je Alay, na jihu KG, poblíž vesniček Sary Mogul a Sary Tash. Pokud máte rádi hory, samotu, občas narazite na nějakou tu jurtu, toto je místo pro vás. Zde se můžete podívat na mé fotky www.tearez.rajce.net. Ad registrace na OVIR, a jiné: OVIR je potřeba i u sebekratšího pobytu přesahujícího tři dny, stejně tak do oblasti jižního Kyrgyzstánu je vyžadováno povolení pro vstup do pohraniční zony (Čína, Tadžikistan). Viza pro občany ČR byla zrušena v roce 2000, nebo možná i dříve. 





Mike a Sue z Freebird motorcycle tours napsali: 



Deset mil od hranice jsme našli neuvěřitelnou pohostinnost místních lidí. Zastavili jsme jen se zeptat na cestu náhodných lidí a ti nás hned pozvali k sobě do jurty na chleba a čaj. Jogurt, jaký jsme neochutnali nikde jinde na světě, čerstvý chleba z pece, spousta smíchu a potřásání rukou. Přidali jsme k dobru, co jsme měli v zásobách. A pak již cestujeme dále a začínají scenérie horských partií, které nás jednoduše ohromují. Tolik odstínů zelené, pole divokých kytek, borovicové háje a hory všude okolo nás - země fantazie nás dostává na kolena. V Karakolu se ubytováváme v Jamilya penzionu, který má pověst nejlepšího v zemi. A pověsti neklamaly....


Další iČMN články

  • Moto Cestou Necestou 2018 – včera odstartovali!
  • Video: EXPEDICE PERU 2018
  • Velká cesta na malých strojích

Články na MotoLife

  • Motorbike 4/2025
  • Motorbike 3/2025
  • Motorbike 1-2/2025
  • RACING PARTY 2024
  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2025

Příspěvky motorkářů

MotoRoute
před týdnem v 15:54
MotoRoute Magazin 2/2025 od 9. dubna v prodeji
MotoLife
16. dubna
Fotogalerie ze zahájení motorkářské sezóny
MotoLife
11. dubna
Nehodovost motorek roste. Začátek sezony je rizikový
Všechny příspěvky ...