WSBK - Donington - 1. závod

vydáno 7. 9. 2008, text Jiří Nykodým, foto Ducati

V první jízdě superbiků, která byla dvakrát přerušena, zvítězil po bezchybné jízdě Australan Troy Bayliss.

První dnešní závod superbiků poznamenalo velké množství pádů a několik z nich zapříčinil olej na trati, který vytekl z Yamahy YZF-R1 Noriyuki Hagy. Ihned po startu závodu se vedení ujal Troy Bayliss se svou Ducati 1098 F08 a na stihací jízdu se za Baylissem vydal domácí jezdec na divokou kartu, Tom Sykes na modré Suzuki GSX-R 1000. Za Sykesem se dvě kola držel i Japonec Riuchi Kiyonari, ale poté nezvládl výjezd v jedné ze zatáček a upadl. Po několika kolech byl Bayliss v jedné ze zatáček dlouhý a Sykes se před Australana dostal a začal mu ujíždět. Ve chvíli, kdy měl Sykes už na Baylisse náskok čtyř sekund, se zakouřilo z Yamahy Noriyuki Hagy a poté v jedné ze zatáček havarovalo několik jezdců, včetně Carlose Checy a Troye Corsera. Ředitelství závodu se tedy rozhodlo závod zastavit. Po restartu se jel závod na 14 kol, ve kterém se vedení opět ujal Bayliss, který chtěl zvítězit a musel tedy Sykesovi ujet na rozdíl času, který na Sykese ztrácel po zastavení první části. To se Baylissovi během čtrnácti kol povedlo a s přehledem zvítězil, když byl závod kvůli začínajícímu dešti dvě kola před cílem zastaven. Na druhém místě závod tedy dokončil domácí Sykes a třetí místo v součtu výsledků obou částí získal Ital Max Biaggi. Na čtvrtém místě byl klasifikován Ital Gregorio Lavilla na Hondě a páté místo obsadil Yukio Kagayama. Skvěle odstartoval i náš Jakub Smrž, a během obou částí závodu se probojoval až na skvělou konečnou šestou pozici.