Vallelunga - závod Superbike

vydáno 21. 9. 2008, text Jiří Nykodým, foto Yamaha

První jízda superbiků na okruhu ve Vallelunze byla plná napínavých soubojů a předjížděcích manévrů. Ve strhujícím konci závodu zvítězil Nori Haga.

Dnešní první závod superbiků přivítalo na okruhu v italské Vallelunze slunečné počasí a podmínky pro závodění byly ideální. Nejlepší start předvedl poleman Troy Bayliss na Ducati, ale ihned po první zatáčce o vedení přišel. Nejdříve se přes Troye přehnaly Yamahy Hagy a Corsera, Ducati Maxe Biaggiho a potom následovaly i Hondy Checy a Kiyonariho. Baylissův zisk titulu mistra světa již o tomto víkendu se tak rozplynul jak pára nad hrncem. Na čele se usadil Nori Haga a jediný, kdo byl schopen akceptovat tempo jeho Yamahy YZF-R1, byl domácí korzár Max Biaggi na Ducati 1098. Haga s Biaggim se tak postupně začali vzdalovat třetímu Corserovi, který utvořil dvojici s Carlosem Checou. Za těmito dvěma jezdci jel Kiyonari, který však vysoké tempo nebyl schopen udržet a nezvládl motorku v jedné ze zatáček a upadl. S blížícím se koncem závodu se na první dvojici začal dotahovat třetí Corser, Checa byl čtvrtý a za Checou byl již Bayliss a Max Neukirchner na Suzuki. V posledních kolech Neukirchner zdolal Baylisse i Checu a vybojoval si tak konečné čtvrté místo. Max Biaggi dělal vše, co bylo v jeho silách, aby se před domácím publikem dostal před Hagu, ale jak později přiznal na tiskové konferenci, jeho zadní pneumatika už nebyla v ideální kondici a nakonec je spokojený s druhým místem. Zvítězil tedy Japonec Haga, druhý Biaggi a třetí nejlepší v dnešním prvním závodě je Troy Corser. Jakub Smrž také ve Vallelunze předvedl dobrý výkon, když se z nepříznivé 21. pozice na startu probojoval až na bodovanou 13. pozici. Jakubův bratr Matěj obsadil ve své premiéře v superbicích 21. pozici.