Česká Tourist Trophy v Hořicích byla největším tahákem víkendu

vydáno 21. 8. 2018, text Petr Hájek, foto P. Hájek, Kawasaki

Sice se nejela ani žádná GP, ani světové superbiky, ale kromě Hořic se závodilo taky v Assenu či v Cadwell Parku, motokrosaři bojovali ve Švýcarsku i v Americe.

V Assenu Reeves s Wilkesem
Mistrovství světa sajdkár vidělo v nizozemském Assenu v závodě Gold Race vítězství vedoucího páru šampionátu Tima Reevese a Marka Wilkese (Yamaha Adolf RS 600), když na čele jedoucí bratři Ben a Tom Birchallové (LCR Yamaha 600) měli technické problémy a propadli se na třetí místo za Finy Päivärinta-Veräväinen.

Leon Haslam na nejlepší cestě k titulu BSB 2018
Haslam si upevnil vedení

Leon Haslam (Kawasaki) vyhrál oba superbikové závody britského šampionátu v Cadwell Parku a na čele tabulky má náskok 100 bodů na Jakea Dixona (Kawasaki), třetí Glenn Irwin (Ducati) ztrácí 143. Příště v Silverstonu se pojedou hned tři závody a pak si to nejlepší šestka rozdá v tzv. showdownu v Oulton Parku, Assenu a Brands Hatch o titul.
Závod supersportů vyhrál v Cadwellu Benjamin Currie (Kawasaki), šampionát ale vede Jack Kennedy (Yamaha), který vyhrál sprint race.

Danny Webb (BMW), mistr IRRC superbike 2018
Lagrive a Webb šampiony IRRC

Brit Danny Webb vyhrál oba závody superbiků IRRC při České TT v Hořicích a stal se šampionem. Druhé místo obsadil dvakrát Němec Didier Grams a třetí dojel dvakrát Marek Červený, všichni jeli na strojích BMW.
Šampionem IRRC supersportů se stal Francouz Matthieu Lagrive, i když tomu se double nepodařil, v prvním závodě ho porazil Němec Thomas Walther (oba Yamaha). V obou závodech obsadil zbylé místo na stupních Belgičan Laurent Hoffmann (Kawasaki).
Domácí kategorie vyhráli Vítězslav Hatan (Kasik 250 a 350), Jiří Obtulowicz (Klasik 175), Pavel Janík (Klasik 750), Pavel Novák (Klasik 500) a Jiří a Vojtěch Humlovi (sajdkáry).

Světový motokros bez překvapení: Herlings a Prado
Ve švýcarském Frauenfeldu tradičně kraloval třídě MXGP Nizozemec Jeffrey Herlings (KTM). Belgičan Clement Desalle (Kawasaki) sice chvíli vystrkoval růžky, ale na čele druhého závodu vydržel jen pár kol, pak se propadl až na čtvrté, v prvním závodě ale dojel jen čtyři sekundy za Herlingsem. Z konkurentů Nizozemce si tak nejlépe vedl exmistr světa Francouz Romain Febvre (Yamaha) na třetím a druhém místě. Nejhorší výsledek sezony si připsal devítinásobný šampion Toni Cairoli (KTM), Ital získal jen osmé a šesté místo. Herlings vede o 58 bodů před Cairolim.
Ve třídě MX2 se opět – již tradičně – podělili o vítězství oba tovární jezdci KTM Pauls Jonass (LAT) a Jorge Prado (E). Protože Prado vyhrál druhý závod, stal se vítězem velké ceny a vede i MS o 28 bodů před obhájcem titulu Jonassem. V této kategorii startovali též náš Martin Krč a Slovák Richard Šikyňa. Slovák získal 9 bodů za 17. a 16. místo, Krč zůstal po 25. a 23. místě bez bodu.
V rámci GP se jely i závody mistrovství Evropy 125 a 250, ve slabší třídě dojel Petr Polák sedmý a desátý a je celkově čtvrtý, ale jen dva body před Francouzem Guyonem. Kraus a Větrovský se nekvalifikovali. Ve třídě 250 obsadil Jakub Terešák 31. a 34. místo.

Uhájí Eli Tomac vedení před Musquinem?
Eli Tomac vítězem i poraženým

V Budds Creeku ve státě Maryland, asi 50 km od Washingtonu, se jely předposlední závody amerického motokrosového šampionátu. Nejprve měla navrch Evropa, když první závod vyhrál Němec Roczen (Honda) před Francouzem Musquinem (KTM) a domácí Eli Tomac (Kawasaki) dojel až třetí, ve druhém závodě jim to ale vrátil a vyhrál. Tomac vede před Musquinem o 20 bodů, ve hře jich je ještě 50, takže o mistru rozhodnou až poslední jízdy příští sobotu v Indianě.
Ve třídě 250 vyhrál první závod Aaron Plessinger (Yamaha) a stal se mistrem, ve druhém asi už oslavoval a skončil jedenáctý (vyhrál Hampshire na Hondě).
Letos poprvé až teď v Budds Creeku jela také třída 125 (rozumný návrat k dvoutaktům), první tři místa obsadily Yamahy na čele s Ty Masterpoolem.