Před WSBK ve Valelunze

vydáno 17. 9. 2008, text Jiří Nykodým, foto RZ

Již o tomto víkendu bude pokračovat šampionát superbikerů na okruhu nedaleko Říma, v Italské Vallelunze.

Autodromo Vallelunga "Piero Taruffi", jak je občas také tento italský okruh nazýván, se nachází nedaleko městečka Campagnano ležícího na severním předměstí italského hlavního města Řím. Historie tohoto okruhu se začala psát již v roce 1951, kdy byl oficiálně otevřen, ale již několikrát byl upraven tak, aby vyhovoval dnešním bezpečnostním požadavkům. Poslední úpravy byly na okruhu ve Vallelunze provedeny v roce 2005 a okruh měří současných 4.110 km.

První závod šampionátu superbiků a supersportů se zde jel v loňském roce, tento víkend se zde superbiky představí tedy již podruhé. V loňském roce zde jezdci ještě tvrdě bojovali o mistrovský titul, letos má zde vedoucí muž šampionátu Troy Bayliss reálnou šanci na korunovaci mistra světa. Jezdec továrního týmu Ducati XEROX nyní vede tabulku s náskokem 101 bodů na druhého Corsera a do konce šampionátu se během tří závodních víkendů rozdá ještě 150 bodů. Aby Bayliss získal titul již tento víkend v Itálii, která je domácí tratí pro jeho tým Ducati, musel by buď vyhrát oba dva závody, které se ve Vallelunze pojedou, nebo v jedné jízdě vyhrát a druhou dokončit na druhém místě. Troy má ještě jednu možnost a to takovou, že by nesměl ztratit žádný bod na své protivníky (to se Troyovi povedlo již v Donningtonu). Corserovi by stačilo na udržení teoretické naděje na zisk titulu získat na Baylisse jeden bod, Neukirchnerovi pět bodů, Checovi 18 bodů a Hagovi již propastných 28 bodů.