Před WSBK ve Španělsku

vydáno 7. 4. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

O nadcházejícím víkendu přivítá šampionát WSBK okruh Ricarda Torma ve Valencii.

Okruh Ricarda Torma ve Valencii hostí o nadcházejícím víkendu již třetí z celkových třinácti závodů mistrovství světa superbiků.

O okruhu
Okruh Ricarda Torma je proslulý především tím, že diváci mohou sledovat z jednoho místa téměř celou trať a tribuny jsou postaveny kolem celého okruhu jako na fotbalovém stadionu. Co se týče parametrů okruhu, jeho délka dosahuje 4,005 kilometru, zahrnuje devět levých a pět pravých zatáček, nejdelší rovinka měří 846 metrů a závody se zde jezdí proti směru hodinových ručiček. Závod superbiků je vypsán na 23 okruhů, což odpovídá vzdálenosti 92,115 km.

Na co se můžeme těšit?
Už dva úvodní závodní víkendy superbiků na Phillip Islandu a poté i v Portimau dokázaly, že letos je startovní pole opravdu vyrovnané. Ve čtyřech závodech zvítězili tři různí závodníci a z celkových sedmi továren dokázaly již tři vyhrát a další dvě se umístily na pódiu. Zatím ve všech čtyřech odjetých závodech se o vítězi rozhodovalo až v posledním kole a časové rozdíly mezi prvním a druhým jezdcem byly opravdu minimální - 0,004; 0,307; 0,200 a 0,191 s. To znamená, že po sečtení všech závodních časů dělilo prvního jezdce po dlouhých 2 hodinách a 24 minutách tvrdého závodění od druhého v pořadí pouhých 0,702 s!
Na vedoucí pozici v tabulce šampionátu přijíždí do Španělska vítěz prvního závodu v Austrálii Brit Leon Haslam s týmem Suzuki Alstare, který má na svém kontě 85 mistrovských bodů. Druhou pozici drží vítěz obou předchozích závodů v Portugalsku - italský korzár Max Biaggi na Aprilii, který předvedl skvělou formu a bude na ni chtít navázat i ve Valencii. Třetí příčka průběžné klasifikace patří vítězi druhého australského závodu Carlosi Checovi - ten je tak zatím nejlepším jezdcem na motocyklu Ducati! Až na čtvrtém místě figuruje první jezdec továrního týmu Ducati Xerox Michel Fabrizio, který zatím zůstal za očekáváním a ve Valencii se bude snažit zapomenout katastrofu v podobě zkaženého víkendu v Portimau. První pětku uzavírá druhý jezdec fabrického týmu Ducati - Noryiuki Haga.

Český závodník Jakub Smrž dostane ve Španělsku možnost napravit nevydařený víkend v Portimau, kde ani jeden ze závodů nedokončil a v průběžné klasifikaci šampionátu je na patnácté pozici.

Jak se jelo v loňském roce?
V první jízdě suverénně zvítězil Japonec Noriyuki Haga, na druhém místě závod dokončil jeho týmový kolega Ital Michel Fabrizio. Třetí místo obsadil Němec Max Neukirchner. Kuba Smrž první závod nedokončil.

V druhém závodě se z vítězství radoval opět Noriyuki Haga na Ducati, na druhém místě do cíle dojel Američan Ben Spies a třetí místo obsadil Michel Fabrizio. Jakub Smrž uzavřel druhý závod čtrnáctým místem.