Před Grand Prix Španělska

vydáno 28. 4. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

Tři týdny od posledního závodu v Kataru uplynuly a jezdci se společně se svými týmy již připravují na druhý závod letošní sezony, který se jede o víkendu v Jerezu.

Po odložení Grand Prix Japonska na říjen se druhý závod letošní sezony mistrovství světa silničních motocyklů pojede na jednom z nejvíce navštěvovaných okruhů v celém kalendáři, kterým je španělská trať Jerez de la Frontera.

O okruhu
Trať v Jerezu byla postavena v roce 1986, první závod MS hostila o rok později a od té doby ani jednou nevynechala. Okruh měří 4423 m, skládá se ze třinácti zatáček a závod třídy MotoGP je vypsán na 27 kol, což odpovídá vzdálenosti 119,4 kilometru. Rekord časem 1:40,116 s drží Dani Pedrosa, absolutně nejrychlejší kolo 1:38,189 s patří dalšímu Španělovi - Jorge Lorenzovi. Okruh v Jerezu patří k těm, které poskytují dobré podmínky k předjíždění.

Situace v šampionátu
Po triumfu v Kataru přijíždí do španělského Jerezu na vedoucí pozici v tabulce šampionátu Ital Valentino Rossi z továrního týmu Fiat Yamaha. Rossimu se v Jerezu v minulých sezonách extrémně dařilo, což dokládají jeho dvě vítězství na Yamaze v letech 2007 a 2009, v roce 2008 byl „pouze“ druhý. Druhou pozici v tabulce okupuje Rossiho týmový kolega Jorge Lorenzo, jenž má před sebou závod před domácími fanoušky a o tomto víkendu bude úročit na premiérové vítězství na okruhu Jerez v královské kubatuře MotoGP. Třetí příčka patří Andrea Doviziosovi na tovární Repsol Hondě, který je, jak se zdá, ve skvělé formě a v Kataru hravě zastínil výkony svého týmového kolegy - Dani Pedrosy. Do Jerezu Honda chystá opět další úpravy na motocyklu, což by mohlo Dovimu pomoci k ještě zářivějším výkonům, než bylo třetí místo v nočním Kataru. Čtvrté místo průběžně drží Američan Nicky Hayden z továrního týmu Ducati Marlboro. Nicky již od začátku letošní sezony předvádí, že nový „klidnější“ motor u Ducati GP10 mu skutečně sedí a v Kataru nám předváděl skvělé souboje až do poslední zatáčky s Doviziosem a i ve Španělsku se od něj dají očekávat silné výkony. První pětku v průběžném pořadí uzavírá nejlepší nováček Američan Ben Spies na Yamaze týmu Tech 3. Samozřejmě nesmíme opomínat ani mistra světa z roku 2007 Australana Casey Stonera. Casey dominoval téměř celému závodnímu víkendu v Kataru a i v závodě se okamžitě dostal do vedení a ujížděl zbytku startovního pole, potom ale přišel náhlý pád a Casey odjížděl z Kataru bez bodů. V Jerezu má šanci vše napravit.

Jak se jelo v loňském roce?
Závod stopětadvacítek vyhrál britský jezdec Bradley Smith, druhé místo obsadil domácí Sergio Gadea a třetí dojel jeho krajan Marc Marquez.

Ve čtvrtlitrech se z prvního místa mohl radoval Japonec Hiroshi Aoyama, druhý dojel Alvaro Bautista a první trojku doplnil Marco Simoncelli. Z českých jezdců dojel pouze třináctý Lukáš Pešek.

V královské kubatuře MotoGP slavil vítězství Valentino Rossi na Yamaze, druhé místo obsadil Dani Pedrosa na Hondě a na třetím místě byl klasifikován Casey Stoner na Ducati.