V Kataru byl nejrychlejší Zarco

vydáno 5. 3. 2018, text Petr Pour, foto MotoGP, Yamaha, Ducati

Na okruhu Losail v Kataru se uskutečnily poslední předsezonní testy MotoGP. Do třech dnů rozdělené testy měly pokaždé jiného vítěze.

Zatímco první den nejrychlejší Maverick Viňales s tovární Yamahou ustavil čas 1:55,053, další dny už nejrychlejší jezdci byli vždy pod minutou a padesáti čtyřmi sekundami.

Druhý den byl nejrychlejší Andrea Iannone na Suzuki, jenž zajel o čtyři setiny, resp. 16 setin rychlejší čas než druhý Dovizioso (Ducati) a třetí Márquez (Honda). Pro Iannoneho to byl nejlepší výkon testů v Kataru.

Třetí den, během nějž většina jezdců zajela své maximum, byl nejrychlejší Fancouz Johann Zarco, jenž jezdí MotoGP druhým rokem, a to za tým Monster Yamaha Tech 3. Jeho čas byl 1:54,029. O dvacet čtyři setin pomalejší byl druhý Valentino Rossi s tovární Yamahou. Pomyslné pódium uzavřel Andrea Dovizioso, jenž na Zarca ztratil tři desetiny.

„Byly to skvělé tři dny a jsem rád, že jsem skončil s nejrychlejším kolem,“ řekl Zarco. „Myslím, že bylo dokonce možné stlačit čas pod minutu padesát tři, ale musíme akceptovat, že je třeba postupovat krok za krokem. I tak jsme s týmem udělali kus práce. Já cítil víc sebevědomí a to se projevovalo v lepší práci na motorce.“

Karel Abraham s Ducati v týmu Angela Nieta zajel první dva dny osmnáctý čas, třetí den se o dvě příčky zlepšil. V kombinovaném pořadí všech tří dnů skončil sedmnáctý.

Traťáci jezdcům na konec testů i nakropili trať, aby si mohli vyzkoušet mokré podmínky

Katarský test také v plné kráse ukázal nové aerodynamické prvky motocyklů, jež se z „křidýlek“ zvětšily už na plnohodnotné spoilery. Oproti loňské Velké ceně Kataru přinesly časovou úsporu tří desetin, když vítěz kvalifikace Maverick Viňales tehdy zajel čas 1:54,316. Pod jeho čas se letos v testech vešli pouze Zarco a Rossi. Uvidíme, jakým přínosem aerodynamické spoilery budou.

První závod mistrovství světa silničních motocyklů startuje 18. března právě na okruhu v Kataru.