V Suzuce vyhrála Yamaha, v Kyselce Matějíček

vydáno 30. 7. 2018, text Petr Hájek, foto WESS, EWC, Dušan Belica, Mercury

Hlavní událostí víkendu byla nesporně osmihodinovka v Suzuce, u nás doma český trial v atraktivní Kyselce a v Rumunsku hard enduro.

Ondřej Ježek
Prestižní 8H v Suzuce vyhrála Yamaha

Japonské továrny si stahují na domácí osmihodinovku špičkové tovární jezdce z MS superbiků a k nim se přidávají nejlepší domácí závodníci. V první fázi závodu se zdálo, že se stane kořistí továrního týmu Kawasaki s mistrem světa Jonathanem Reou, ale drobné chybičky ho odsunuly až na místo třetí, vyhrál tovární tým Yamahy ve složení Michael van der Mark (NL), Alex Lowes (GB) a Katsuyuki Nakasuka (J) před tovární Hondou s domácími Takumim Takahashim a Takaakim Nakagamim, které doplnil Američan Patrick Jacobsen. Až třetí dojel Team Green Kawasaki s Reou, Leonem Haslamem (oba GB) a Kazumou Watanabem.
Radost nám udělal český tým Mercury Racing (BMW), který závod dokončil na výborném 14. místě (startovalo 64 týmů) ve složení Karel Hanika, Sylvain Barrier a Ondřej Ježek.

Trial v Kyselce
V malebné karlovarské krajině se jel čtvrtý podnik trialového šampionátu za mnohem lepší účasti než posledně v Bochově. V sobotu i v neděli vyhrál opět Martin Matějíček před Martinem Křoustkem, na třetím místě se vystřídali Němec Mempör a Marek Wünsch.

Plochodrážní GP Challenge
Polák Janusz Kolodziej vyhrál v Landshutu challenge o postup do SGP 2019. Dalšími postupujícími se stali Dán Niels Kristian Iversen a Švéd Antonio Lindbäck, který v rozjezdu o poslední místo v seriálu Velkých cen porazil Brita Craiga Cooka. Náš Václav Milík obsadil jedenáctou příčku, když vyhrál jednu jízdu.

AMA MX
Eli Tomac (Kawasaki) navázal na předchozí víkend a vyhrál ve Washougalu oba závody amerického motokrosového šampionátu. Za ním dojeli vždy Evropané v pořadí Musquin (KTM), Roczen (Honda), respektive Roczen, Musquin. Francouz Musquin ztrácí na Tomaca nyní 15 bodů, Němec Roczen, který dohnal bodově Barciu (Yamaha), 71.
Ve 250 nevyhrál Aaron Plessinger (Yamaha) ani jednou, přesto vede o 59 bodů před Alexem Martinem (KTM). Vyhráli Joseph Savatgy (Kawasaki) a Shane McElrath (KTM).

Wade Young
Romaniacs pro Younga

Již 15. ročník čtyřdenní Red Bull Romaniacs se jel v okolí rumunského Sibia jako čtvrtá soutěž seriálu WESS (World Enduro Super Series). Vyhrál 22letý Jihoafričan Wade Young, tovární jezdec Sherco, a stal se nejmladším vítězem této tvrdé soutěže. Porazil Němce Manuela Lettenbichlera a Brita Jonnyho Walkera, oba na KTM. Na sedmém místě dojel náš David Cyprian (KTM). Šestinásobný vítěz Romaniacs Graham Jarvis a Tadeusz Blazusiak byli diskvalifikováni. Celkově vede šampionát Walker.

Salač v Aragónu devátý
Další závod španělského seriálu FIM CEV Moto3 se jel v Motorland Aragón, vyhrál domácí Gonzáles, Filip Salač dojel devátý, turečtí bratři Can a Deniz Öncü skončili na 3. a 7. místě.

Michal Filla
V Grobniku Filla

V rámci Alpe Adria se jel další český okruhový „mistrák“ v chorvatském Grobniku. Z našich dojeli nejlépe v superbicích Čihák dvakrát desátý, v šestikilech Chlup čtvrtý a pátý, König čtvrtý, Mrkývka osmý a čtvrtý, superstocky 1000 vyhrál dvakrát Filla před Práškem.