V Portugalsku odstartoval endurový svět

vydáno 21. 3. 2009, text SRP, foto KTM / J. Edmunds

První den Grand Prix Portugalska zahájil mistrovství světa v enduru.

KTM Supertest
Novinka v letošním světovém šampionátu je páteční měřený test, který bude vždy za umělého osvětlení součástí výsledkové listiny prvního soutěžního dne. V tom vůbec prvním supertestu zvítězil Joakim Ljunggren na Husabergu kategorie E2. Z našich se nejlépe dařilo junioru Milanu Engelovi, který ovšem skončil až na 83. místě. O pět míst dále skončil zkušený David Čadek, zatímco Jakub Horák byl klasifikován až jako 101. jezdec výsledkové listiny, ve které je 104 soutěžících jezdců.

Enduro 1
Mika Ahola, finský obhájce světové koruny, vstoupil nejlépe do letošního šampionátu, když s motocyklem Honda zvítězil v prvním portugalském závodě. Ahola byl v cíli o 1:05,32 minuty dříve než druhý Antoine Meo (Husqvarna) z Francie. Třetí příčku si dnes připsal Ital Simone Albergoni s tovární KTM. První letošní body si 14. místem vyjel i David Čadek, který se svým strojem KTM zaostal za Aholou o 6:15,07 minuty. Na bodech skončil i Jakub Horák (KTM), který byl sedmnáctým místem klasifikován jako poslední jezdec této třídy, který projel cílovou metou.

Enduro 2
Johny Aubert zahájil tažení za světovou korunou v sedle KTM vítězstvím v prvním portugalském závodě. Na druhém místě byl klasifikován Alessandro Belometti, tedy týmový kolega vítězného jezdce. Výborného úspěchu zaznamenal s Husqvarnou startující Polák Bartosz Oblucki, který dojel třetí.

Enduro 3
Jezdci KTM úřadovali i v této třídě, kde se z vítězství radoval Španěl Ivan Cervantes a ze druhého místa Fin Samuli Aro. Na třetí pozici skončil francouzský pilot Sebastien Guillaume.

Enduro Junior
Španělský jezdec Oriol Mena (Husaberg) potvrdil vítězstvím mezi juniory svou skvělou formu, kterou představil v několika zimních přípravných závodech. Na druhém místě skončil jeho krajan Lorenzo Santolino (KTM), který o šest sekund porazil třetího Sebastiena Bozza (Husqvarna). Milan Engel statečně vzdoroval nejpočetnějšímu poli startujících jezdců, v cíli pak byl klasifikován na 22. pozici, tedy dvě místa za bodovanou dvacítkou.