V Africe nejlepší Novozélanďan Birch

vydáno 2. 12. 2008, text Petr Štola, foto RZ

Závod Roof of Africa 2008 vyhrál Chris Birch z Nového Zélandu.

Jako nejtěžší v historii byl hodnocen již 41. ročník závodu Roof of Africa, který se o víkendu konal v Jihoafrické republice. Celkem 451 kilometrů rozdělených do tří etap čekalo na 300 účastníků tohoto extrémního endurového závodu. Skalnaté cesty do vysokých hor prověřily fyzickou kondici všech zúčastněných, ze kterých celou délku vydrželo v sedle pouze 89 nejlepších.

Po 15:53:36 hodinách se z vítězství nakonec radoval novozélandský jezdec Chris Birch, který s motocyklem KTM 300 jako první spatřil cílovou pásku. “Dnes jsem hodně vyčerpaný. Tyto tři dny byly velmi drastické,“ říkal Novozélanďan Birch v cíli, ale také hned spokojeně dodával: “Takovýto závod u nás doma není. Tenhle terén byl naprosto špičkový, srovnatelný se závody, které jsem jel v mistrovství světa.“

Se ztrátou 48:37 minuty dojel do cíle jako druhý domácí Jade Gutzeit, který vodil dvěstěpadesátku Yamaha. Stejný stroj, ovšem od rakouské KTM, přivezl na třetím místě se ztrátou 57 minut druhý z domácích borců Darryl Curtis. Až na čtvrtém místě byl nejlepší z evropských jezdců. Tím byl s Husqvarnou 250 startující Polák Bartosz Oblucki. Pětici nejlepších pak doplnil na KTM 250 jezdící domácí Craigh Stone.