Před Grand Prix Francie

vydáno 19. 5. 2010, text Jiří Nykodým, foto RZ

Po třítýdenní pauze přichází na řadu třetí Grand Prix letošní sezony, která se jede na kultovním okruhu Le Mans.

Po třítýdenní pauze, která uplynula od druhého podniku letošního ročníku závodů mistrovství světa silničních motocyklů ve Španělsku, přichází na řadu třetí Grand Prix sezony na kultovním okruhu v francouzském Le Mans.

O okruhu
Historie okruhu sahá až do roku 1965, ale fanoušci motoristického sportu ho mají spojený především s legendárními čtyřiadvacetihodinovkami jak automobilovými, tak i motocyklovými. Na okruhu se znovu začalo MS motocyklů jezdit v roce 2000, poté, co okruh prošel zásadními úpravami. Okruh je jezdci hojně přezdíván jako trať „Stop and Go“, protože svým charakterem vyžaduje neustále brzdění a okamžité zrychlovaní, současně se také řadí k vůbec nejrychlejším tratím v celém kalendáři. Okruh dlouhý 4,185 kilometru obsahuje devět pravých a jen čtyři levé zatáčky, závod královské kubatury MotoGP je vypsán na 28 kol (117,18 km).

Situace v šampionátu
Na pozici vedoucího muže tabulky šampionátu přijíždí vítěz posledního závodu v Jerezu - Španěl Jorge Lorenzo v barvách továrního týmu Fiat Yamaha. Od Jorgeho můžeme očekávat silné výkony i během nadcházejícího víkendu, protože okruh Le Mans patří k jeho oblíbeným a Lorenzo na francouzské půdě slavil již několik úspěchů, ke kterým patří například i loňské vítězství. Pouhé čtyři body ztrácí na svého týmového kolegu v pořadí druhý jezdec Ital Valentino Rossi. I Valemu se na okruhu v Le Mans v minulosti dařilo, jedinou výjimku tvoří loňská sezona, kdy dojel do cíle až na nebodovaném šestnáctém místě. Kromě tohoto nezdaru má Rossi na kontě vítězství na francouzské trati v královské kubatuře z let 2002, 2005 a 2006. Třetí místo v průběžném pořadí drží po dvou odjetých Grand Prix Španěl Dani Pedrosa z továrního týmu Repsol Honda a i tento jezdec se může pochlubit výraznými úspěchy na tomto okruhu - tři vítězství z kubatur dvěstěpadesátek a stopětadvacítek. Čtvrtá příčka patří druhému jezdci na továrním stroji Honda Italu Doviziosovi, jenž do letošní sezony také vstoupil ve velmi dobré formě a první dva závody dokončil v první šestce, ve Francii se určitě pokusí také poprvé letos prosadit na bednu. První pětku průběžného pořadí uzavírá Američan Nicky Hayden na tovární Ducati. Nicky také letos překvapil, když si z prvních dvou závodů odvezl dvě čtvrtá místa a ve Francii chce opět bojovat o pódium.

Nesmíme zapomínat ani na posledního muže z „velké čtyřky“ - Australana Casey Stonera. Stoner závod v Kataru kvůli pádu nedokončil a v Jerezu dojel pátý.

Jak se jelo v loňském roce?
V závodě malorážek zvítězil Španěl Julian Simon, druhé místo obsadil Němec Jonas Folger a na třetí pozici byl klasifikován Španěl Sergio Gadea.

Závod čtvrtlitrů ovládl Ital Marco Simoncelli, druhá příčka v cíli patřila Španělu Hectoru Faubelovi a první trojku uzavřel Ital Roberto Locatelli. Z českých jezdců si vedl lépe sedmý Lukáš Pešek, Karel Abraham závod dokončil na dvanáctém místě.

V královské kubatuře MotoGP vyhrál Španěl Jorge Lorenzo na Yamaze, skvělé druhé místo obsadil Marco Melandri na motocyklu Kawasaki týmu Hayate a na třetím místě byl klasifikován Španěl Dani Pedrosa na Hondě.