ME Albacete – kvalifikace

vydáno 11. 10. 2008, text Petr Štola

Na okruhu Albacete začalo mistrovství Evropy silničních motocyklů.

Nový model evropského šampionátu představil na španělském okruhu v Albacete více než 120 závodníků ve třech prestižních kubaturách. Již dnes byly na programu kvalifikační boje, které určily pořadí pro starty zítřejších závodů.

V kvalifikaci třídy 125GP byl nejrychlejší Ital Lorenzo Savadori, jezdec špičkového italského týmu RCGM, jenž již mnoho let patří mezi evropskou elitu, a ve kterém začínalo mnoho hvězd, které dnes známe ze šampionátu Grand Prix. Na druhém místě se kvalifikoval holandský jezdec Joey Litjens, který startuje s prototypem Seel. První startovní řadu pak doplní Ital Riccardo Moretti a domácí jezdec Ricard Cardus. Nejlepší z našich reprezentantů byl dnes na velmi dobrém 12. místě Michal Šembera, jenž pro start obdržel divokou kartu. Na 17. místě se poté kvalifikoval Karel Pešek, zatímco Slovák Jakub Jantulík, startující s českou licencí, byl klasifikován na 35. pozici.

Ve třídě supersport byl nejrychlejší a pole position získal domácí jezdec Angel Rodriguez. Kvality tohoto jezdce dokládá i jeho letošní start v mistrovství světa stejné třídy, ve které dokázal bodovat. Nejlepším z našich jezdců byl Michal Filla, jenž si časem o 3,2 sekundy pomalejším, než jaký dosáhl poleman Rodriguez, zajistil 15. startovní místo. Jirka Brož půjde do závodu z 25. pozice. Slovenský jezdec Tomáš Svitko, který pro Albacete obdržel divokou kartu, se potýkal s technickými problémy své Hondy. Se stockovou Kawasaki poté zajel až 37., předposlední čas.

V rámci evropského šampionátu mužů se jede i poslední závod stejné úrovně žen. Zde byla nejrychlejší Němka Nina Prinz s litrovou Yamahou, zatímco šestkám vládla domácí Elena Rossell s Hondou. Ovšem již na třetím místě celkově a druhá v šestistovkách byla naše Markéta Janáková, která zde bojuje o evropský primát.