Z ARCHIVU ČMN 2006: BMW K 1200 GT vypadá kravaťácky jen do chvíle, než si s ním potykáte
CMN 2006

Její majestát

Chcete cestovat? A rychle? Dlabete na body, konvence a chcete být za frajera? Kupte si tohle BMW. Na první pohled vypadá sice trošku suchohřibsky, německy chladně, manažersky a kravaťácky, ale to jen do chvíle, než si s ním potykáte a zjistíte, jak je to doopravdy. Možná nakonec budete dobří kamarádi.

vydáno 12. 7. 2017, vyšlo v ČMN 50/2006, text Jakub Nič, foto Radek Holan

Záleží na vás. Buď se chcete odlišovat, nebo nechcete. Jestli máte rádi pohodlí, zároveň nemusíte baštit pořád stejně uvařenou rejži, ale rádi si na cesty usmažíte klasický eneregetický šnycl, bude vás tahle věc zajímat. Když jsem se Honzise zeptal, co si o tomhle "řízku" myslí, definoval jej následovně: "No, je to takovej bavorskej cesťák, ale ne uplně mega koráb, prostě Gran Turismo, pro rychlý cestování. Není to novej typ, protože už se starým motorem taková motorka existovala, ale byl to takovej sportovně vypadající bachroň, tohle GT je letos nový a vypadá už víc cestovně. Je to prostě stroj z království Yamahy FJR nebo Hondy Pan European." Myslím, že to líp popsat nejde.

Palcové záležitosti

Obě páčky mají klasické štelování vzdálenosti excentry, čemuž se nedá nic vytknout. Další ovládací prvky jsou však méně tradiční, takže se je sluší vyjmenovat. Levým palcem krom levého blinkru a přepínače světel zajišťujete také tempomat. Ten se dá zapnout či vypnout, stiskem tlačítka vpřed si zapamatuje rychlost, stiskem vzad se na tuto hodnotu vrací (paměť), to v momentě, kdy si stiskem brzdy nebo spojky tempomat dočasně vypnete.

Levý palec dále ovládá šedý knoflík s nápisem ESA, což je rozhraní mezi podvozkem a vaší náladou. Přepínáte jím režimy podvozku normal, komfort a sport, a tvrdne nebo měkne tlumení. Zatímco na sport to celé docela drncá, na komfort se zase houpete nahoru a dolu jako na přídi Titaniku.

Před jízdou je možné pomocí tohoto tlačítka navíc zvolit typ posádky, tedy zatížení jednou osobou či dvěma, centrální jednotka pak počítá s váhou navíc a na displeji se indikují ikonky helmičky nebo dvou. Elektronicky lze nastavit i větrný štítek, na spodní poloze fouká ve vzpřímené poloze od krku nahoru, v horní poloze štítu proud vzduchu směřuje tak do půli helmy, což způsobuje turbulence. Na R 1200 GS Adventure například fouká o poznání méně.

Pravý palec má na starost startér, blinkr, vypínání směrovek, můžete si příslušným tlačítkem zařídit teplo i pod zadnicí. Teplíčko v rukojetích je samozřejmě také, i když za příplatek. Za nepřízně počasí se budete usmívat a litovat omrzlých kolegů na neBMW.

Displej budoucnosti

Zobrazuje všechno, co si motorkář dneška může jen přát. Horní řádek patří ukazateli Bord Computeru (palubní počítač) a hlásí stav oleje, dojezd, venkovní teplotu, průměrnou rychlost a průměrnou spotřebu. Prostřední řádek umí dva tripy, dolní řádek sčítá celkově najeté kilometry. Dále ukazuje hodiny, zařazený kvalt, velmi plynule zobrazuje stav ubývajícího paliva a teplotu agregátu. Koho by v noci oslňoval, může si doladit kontrast pětipolohovou regulací podsvícení.

Na palubní desce najdete uprostřed běžných kontrolek ještě ikonu ABS (vždy před startem bliká) a taky na vás každou chvilku zamrká trojúhelníček měnící barvu. Zjevuje se při každém startu, nebo když se děje něco neobvyklého. Dochází-li palivo, svítí oranžově, máte-li dojezd pouhých 25 km, začne blikat oranžovočerveně, občas do toho mrkne zeleně blinkr, rudě ABS, modře dálkové a vy si připadáte jako v šestnácti na diskotéce. K ABS ještě musím dodat, že není vypínatelné.

Pro prcky i obry

Řidičovo sedlo lze v přední části zvednout, jednoduše přesmýknutím držáku při jeho demontáži, vpředu je poměrně štíhlé, posunete-li se vzad, zjistíte, že je naopak dost široké. Díky tomu se dají dobře měnit jízdní pozice. Nevýhoda je, že lemy kapotáže jsou moc blízko kolen. V huňatějších kalhotách, nedej bože v kombošce se slidery, se tam nevejdete, leda byste si sedli jako na peci úplně dozadu.

Kapotáž také čouhá hodně nízko a docela vadí při manévrování, všichni z ní máme okopané holeně. Na druhou stranu, za deště vám moc neprší na nohy, čímž se tohle okopávání na křižovatkách velkou měrou umazává. Parádní je hluboká schránka na pravé horní straně kapotáže.

Pod spolujezdcovým sedlem je dost místa na lékárničku, nářadíčko BMW i svačinu, velká hliníková věc s nápisem Bosch, která plní funkci zapalování a palubního kompjůtru, vypadá jako normální harddisk z kompu.

Světla dvou barev

Spolujezdec si může vyhřívání zadele dopřát taky, za sedlem má knoflík, takže nemusí otravovat řidiče. Celkem jednoduše jde nastavit také výška řídítek, povolí se dva šrouby a po zoubcích se řídítky hne nahoru nebo dolů. Odlitek v BMW zhotovili ale docela ošklivý, přímo se koukáte na jeho šev a "stříbřenka" působí jako domácí práce. Nehezká věc.

Přední tlumené světlo využívá xenonovou technologii, "zářivkově" se rozsvítí až po nastartování, žárovka dálkovek je klasická halogenová. V noci svítí tlumené výjimečně dobře, pokrývá před vámi ohromný obdélník, dálkové se připíná, plynule napojuje, vytváří naopak kužel, který osvětlí dalších několik set metrů před vámi. Komická je jen barevnost, xenon září modře, dálkové nažloutle.

Mám tempomat, heč

Pod nějaké tři tisíce reaguje motor přidání plynu trošku retardovaně. Když dáte víc plynu, stříkačka asi nechce motor zadusit, takže má prodlevu, což ve vás vyvolá nejistotu. Taky z otáček se mu moc nechce. Zjevně kvůli emisím a životnosti katalyzátoru se otáčky chvíli drží, aniž byste měli plyn. Na všechno se dá zvyknout, ale klasické karburátory zatím asi nikdo v komfortu ovládání a jemnosti nepřekonal. Motor vytváří i na volnoběh slušný rámus, ne snad ani výfukem, nýbrž mechanicky. Inu komprese 13:1 a 98 oktanů umějí své.

Od pěti tisíc do maxima zatahuje motor mocně, kolem osmi a devíti jede nejvíc. Je to guma, síly dává dost, ale vstřikování není úplně nejjemnější. Nějak letos nemohu zapomenout na GSX-R 1000, která pro nás v redakci zůstává po stránce jemnosti a dávkovatelnosti vstřikování měřítkem. Ve městě budete cukat, jemné nuance zavřeného a polootevřeného plynu vstřikování zatím moc neumí.

Tempomat funguje asi od pětapadesáti, ale tak do stovky docela trhavě, právě vlivem vstřikování. Taky trošku cuká spojka, nejdřív nechce, pak najednou zabere a vy vyrazíte svižně kupředu. Převodovka řadí hodně ztuha, rány vydává, jak nákladní tatra. Obvzláště ztuha se řadí dvojka, především ve vysokých otáčkách, tam se vám ji povede občas nedořadit. Musíte mít tvrdé boty a pevný nárt.

Cestovatele potěší spotřeba, nechá se jezdit i za 5,5 l, normálně se budete držet o litr výš.

Jóóó ty gumy...

Mrzí mě, že testovaný kus byl na hodně sjetých gumách, vzadu vzorek nebyl skoro vůbec, navíc pneumatiky byly sjeté naplacato. Jak se chová mašina na nových gumách tedy nevíme, podle dovozce je prý chování zcela jiné, normální. Nám se s gumami sjetými doplacata zavírala řídítka v každé zatáčce, a to velmi nepříjemně. Připadal jsem si jako úplný začátečník, zatáčku jsem jezdil houpavě na několikrát, čistou stopu se mi najet nikdy nepovedlo, a to tu nemluvím o žádných ubroušených sliderech, ale o normálním turistickém tempu bez bodového ohodnocení. Chování stroje ve městě kvůli tomu hodnotíme slabě. Mašina reagovala přehnaně úzkostně na vyjeté koleje, padala na stranu jak opilcova hlava, projet kolonu bylo o nervy, vždycky si udělala sama nějakou kličku a než tři sta kilo překecáte dělat něco po vašem, chvíli to trvá. Škoda, chování stroje tím utrpělo. Odhadovat, jak asi funguje nové obutí, rozhodně nebudeme...

Báwík ale dobře brzdí, využívá částečně integrální systém rozvodu brzdného účinku na předek a zadek. Posilovače hodně bzučí, stejně jako u jiných BMW mají nepatrnou prodlevu při rychlejším brzdění.

Svébytnost

Pominu-li tedy nesnadné ovládání (tohoto) stroje, zapříčiněné, doufejme, jen špatnými bačkůrkami, mašina zvládá a nabízí hodně věcí. BMW si za nadstandard tepla a dalších elektronických blbovinek nechává každopádně slušně zaplatit. A jako u většiny BMW i tady platí, stroj někoho nadmíru zaujme a pohltí, jiného doruda vytočí. Je to jen na vás.

Technická data BMW K 1200 GT

motor čtyřdobý, kapalinou chlazený čtyřválec, DOHC/4

objem 1157 cm3

vrtání x zdvih 79 x 59 mm

výkon 112 kW (152k)/9500 ot./min.

točivý moment 130 Nm/7750 ot./min.

kompresní poměr 13:1

plnění motoru vstřikování

startér elektrický

převodovka šestistupňová

brzdy vpředu 2 kotouče průměr 320 mm, čtyřpístkové třmeny

vzadu kotouč průměr 294 mm, dvoupístkový třmen

rozvor 1571 mm

výška sedla 820/840 mm

hmotnost 282 kg (plně natankováno)

nádrž 24 l (4 l rezerva)


Článek vyšel v tištěných ČMN 50/2006



Další iČMN články

  • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>Nejmenší z&nbsp;rodu
  • <span style="color: red">ČMN 2008: </span>2 x&nbsp;Fun
  • <span style="color: red">ČMN 2007: </span>Spaghetti Western

Články na MotoLife

  • Motorbike 3/2024
  • Motorbike 1-2/2024
  • Motorbike Katalog motocyklů, skútrů a čtyřkolek 2024
  • Motorbike 12/2023
  • Masarykův okruh poprvé hostil enduro závody. Úspěšnou premiéru si nenechalo ujít 260 jezdců

Příspěvky motorkářů

Moto.cz
14. února
Silniční závody motocyklů v Československu v roce 1957 - Kompletní výsledky a popis sezóny na webu 🥰 ❤️ 🏍
MotoRoute
2. února
MotoRoute 1/2024 - vychází 7. února 👈
Všechny příspěvky ...